[2006.08.17] Ksiądz z „zielonej budki”
Dodane przez Administrator dnia 17/08/2006 23:23:58
30 lat temu, 15 sierpnia 1976 roku, w uroczystość Wniebowzięcia NMP zmarł pierwszy mistrzejowicki duszpasterz i budowniczy tamtejszego kościoła, ks. Józef Kurzeja. W tym tygodniu w Mistrzejowicach modlono się o jego beatyfikację.
Sługa Boży ks. Józef Kurzeja (tytuł „Sługi Bożego” przysługuje zmarłym z chwilą rozpoczęcia ich procesu beatyfikacyjnego) zmarł w wieku 39 lat. Na własną prośbę rozpoczął działalność duszpasterską wśród pierwszych mistrzejowickich bloków. I w latach siedemdziesiątych był chyba najbardziej prześladowanym przez władze komunistyczne duchownym. Przez pierwsze trzy lata swojej działalności miał co najmniej 30 przesłuchań, 25 spraw przed Kolegium do Spraw Wykroczeń oraz dziesięć rozpraw sądowych. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy SB. Przeżył pobyt w areszcie, gdzie zamknięto go w celi razem z kryminalistami. Gdy wynajął pokój u jednego z mieszkańców os. Tysiąclecia, szybko musiał opuścić mieszkanie, by nie narażać jego właściciela na szykany ze strony SB. Przez jakiś czas spał potem na podłodze swojej „zielonej budki” – tymczasowej kaplicy, a zarazem punktu katechetycznego. Ale i tam, w nocy, straszyli go „nieznani sprawcy”. Dla dzieci i dorosłych mieszkańców Mistrzejowic pozostał uśmiechnięty i chętny do wszelkiej pomocy. Parafianie lubili go wyjątkowo, ale mało kto z nich wiedział, jak bardzo był schorowany.
Po jego śmierci, metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła zapisał w swoich notatkach: „Nigdy nie robił z siebie męczennika czy nawet pokrzywdzonego, choć wiadomo, że to co przeszedł, kosztowało go bardzo wiele. Jak wiele – o tym świadczy i ta śmierć – w 39 roku życia. Miał niewątpliwy dar zjednywania sobie ludzi – również i tych, którzy go zwalczali, sądzili czy skazywali. Musiał mieć w swojej „mistrzejowickiej sprawie” przeciwników. Nigdy nie dopuścił do tego, aby traktować ich jak wrogów. To było już coś więcej niż dar charakteru. To była Łaska – oraz współpraca z Łaską”.
Jan L. FRANCZYK