[2014.03.27] Na ryby do O¶wiêcimia
Dodane przez Administrator dnia 27/03/2014 14:36:18
Gdy w ubieg³ym tygodniu odwiedzi³em redakcjê G³osu, pani z sekretariatu przekaza³a mi informacjê, i¿ dzwoni³ jaki¶ czytelników i prosi³, bym napisa³ co¶ o stawach o¶wiêcimskich oraz tym, jakie obowi±zuj± tam zasady wêdkowania. No wiêc piszê, chocia¿ problem jest skomplikowany dlatego, ¿e wêdkarz-czytelnik nie sprecyzowa³ bli¿ej, które akweny mia³ na my¶li? Piszê o tym nie bez kozery, bo mówi±c o „stawach o¶wiêcimskich” najczê¶ciej ma siê na my¶li zbiorniki wodne ryb hodowlanych, które de facto zosta³y zrujnowane, a sam± hodowlê ryb zlikwidowano. Mam na my¶li stawy w Grojcu ko³o O¶wiêcimia.
Wêdkarsko funkcjonuj± natomiast jeziora „Kruki” w O¶wiêcimiu. S± to trzy sztuczne zbiorniki, do których dop³ywa woda z rzeki So³y. Najm³odszy zbiornik ma ponad 30 lat, a najstarszy ponad 60 lat. Jeziora te wykorzystywane s± jako zbiorniki wody przemys³owej dla Zak³adów Chemicznych w O¶wiêcimiu. Znajduj± siê niedaleko uj¶cia rzeki So³y do Wis³y. Ich g³êboko¶æ dochodzi do 12 metrów. Ale uwaga! S± to ³owiska specjalne Ko³a PZW Chemik w O¶wiêcimiu. Op³ata jednodniowa za prawo do wêdkowania wynosi 30 z³ i trzeba j± wp³aciæ w Kole PZW Chemik O¶wiêcim. Zalet± tych zbiorników jest ich dobre zarybienie. Zbiornik A (najm³odszy) jest wod± karpiow± gdzie mo¿na z³owiæ du¿ego karpia (obowi±zuje wymiar dolny 35cm i górny 60 cm). W „Krukach” wystêpuj± dochodz±ce do 2 metrów d³ugo¶ci sumy, a tak¿e inne gatunki ryb: leszcze, szczupaki, sandacze, okonie, p³ocie, wêgorze, amury, to³pygi, jazie, klenie i syberyjskie jesiotry.
Z kolei ³owiskiem Ko³a PZW O¶wiêcim Miasto jest ³owisko „Kamieniec” po³o¿one na obrze¿ach O¶wiêcimia przy drodze O¶wiêcim-Kêty w bezpo¶rednim s±siedztwie rzeki So³y.
Jest to po¿wirowy, bezodp³ywowy zbiornik o powierzchni oko³o 2,5 hektara, z czego oko³o 1 hektar (czê¶æ po³udniowa) jest wy³±czony z wêdkowania (tarlisko). Jest to stosunkowo p³ytkie, o kameralnym charakterze jeziorko po³o¿one w bezpo¶rednim s±siedztwie rzeki. Jego g³êboko¶æ waha siê od 1 do 2 metrów. Rybostan jest urozmaicony. Dominuj± jednak takie gatunki jak: karp, p³oæ, leszcz, kara¶, okoñ i szczupak, W mniejszych ilo¶ciach ³owi siê amura, lina, wzdrêgê, jazgarza. Sporadycznie mo¿na z³owiæ równie¿ wêgorza. Jezioro Kamieniec ma w czê¶ci zachodniej i pó³nocnej p³askie, ³atwo dostêpne brzegi. Od strony wschodniej brzeg jest stromy, a tak¿e poro¶niêty drzewami i krzewami. Do jeziora jest wygodny i bezpieczny dojazd samochodem. Wjazd nad sam± wodê, na stanowiska jest jednak zabroniony. Mo¿na korzystaæ z wyznaczonych miejsc parkingowych.
Zezwolenia jednodniowe (30 z³) mo¿na nabyæ m. in. w siedzibie Ko³a PZW Miasto, O¶wiêcim, Zaborska 18, a tak¿e na miejscu, u gospodarzy ³owiska: Paw³a Dworzaka, tel. 512 388 849 i Krzysztofa Dworzaka, tel. 508 289 243. Sprzedaj± je te¿ sklepy wêdkarskie „Bormag” i „Ara” w O¶wiêcimiu. Przed wypraw± na to ³owisko trzeba jednak zapoznaæ siê z jego regulaminem, poniewa¿ niektóre przepisy odbiegaj± od Regulaminu Wêdkarskiego. Na przyk³ad w zbiorniku tym zosta³ ustalony okres ochronny dla leszcza, p³oci i wzdrêgi od 1 stycznia do 31 maja.
Oczywi¶cie w bli¿szych i dalszych okolicach O¶wiêcimia s± te¿ wody ogólnodostêpne oraz dobrze zarybione zbiorniki prowadzone przez gospodarstwa rybackie. A od O¶wiêcimia nie tak znów daleko do Zatora i Doliny Karpia. Tam jest wiele mniejszych i wiêkszych stawów i jeziorek, w których gospodarkê ryback± prowadz± spó³ki i osoby prywatne. O Zatorze i innych ³owiskach w tamtej okolicy napiszê przy najbli¿szej okazji. To temat na odrêbny tekst, poniewa¿ zasady wêdkowania i op³aty za ³owienie ryb s± tam bardzo zró¿nicowane.
Jakub Kleñ