[2013.09.19] DOBRE £OWISKO – PODSTAWA SUKCESU
Dodane przez Administrator dnia 19/09/2013 20:46:15
Wybór ³owiska to jeden z najwa¿niejszych czynników, które decyduj± o tym czy nasza wyprawa na ryby zakoñczy siê sukcesem. Bo przecie¿ mo¿emy mieæ najlepszych sprzêt, znakomite przynêty i wróciæ do domu z pust± siatk±, gdy¿ w miejscu, w którym ³owili¶my, po prostu nie by³o ryb.
Kiedy¶ jeden z m³odych wêdkarzy zagadn±³ mnie o to, czym kierujê siê wybieraj±c w³a¶nie to, a nie inne miejsce do wêdkowania? Siedz±c nad kijami rozmawiali¶my do¶æ d³ugo, bo sprawa jest do¶æ z³o¿ona i wieloczynnikowa. S± oczywi¶cie sprawdzone sposoby, jak na przyk³ad obserwacja zachowania miejscowych wêdkarzy. Oni ju¿ wiedz±, gdzie ³owi siê ryby. Ale bywa, ¿e nad wod± jeste¶my sami, a na dodatek w danej okolicy po raz pierwszy. Wtedy przydaje siê wiedza o rybach oraz o ich upodobaniach i obyczajach.
A jakie one s±? Có¿, jest ich sporo, ale zwróæmy uwagê przynajmniej na niektóre. Je¶li w zbiorniku p³ywaj± ryby drapie¿ne, ich obecno¶æ najczê¶ciej zdradza ha³a¶liwe zachowanie – uderzenia ogonami o wodê, wyskakiwanie nad jej powierzchniê czy nag³e „rozpryskiwanie” siê stad drobnicy. Gdy w jednym i tym samym miejscu, co jaki¶ czas z wody wyskakuje drobnica, niechybny to znak, ¿e w wodzie poluje sandacz. Gdy oprócz ucieczki rybek widaæ i s³ychaæ uderzenie ryby o powierzchniê wody mo¿emy domniemywaæ, ¿e poluje boleñ. Uderzenia szczupaka s± du¿o silniejsze ni¿ bolenia, a sama ryba czêsto wyskakuje z wody. Z kolei okonie atakuj± gromadnie. Ich ofiary wyskakuj± równocze¶nie na stosunkowo du¿ym obszarze, uciekaj± wachlarzem w jednym kierunku, a sytuacja taka powtarza siê kilka razy.
Inaczej zachowuj± siê sumy. Te potwory w lecie o zmierzchu p³ywaj± pod sam± powierzchni±, a napotkan± drobnicê gwa³townie atakuj±. Brzany czêsto wyskakuj± z wody „furkocz±c”. Klenie mocno bij± o wodê, a z brzegu mo¿emy dostrzec ich charakterystyczn± czerwon± p³etwê. Z kolei pstr±gi i lipienie wypryskuj± z wody w pogoni za owadami, które unosz± siê nad jej powierzchni±.
Ryby spokojnego ¿eru tak¿e zdradzaj± swoj± obecno¶æ. Leszcze, które przed wschodem s³oñca pod±¿aj± na ¿erowiska zdradzaj± siê b±belkami pojawiaj±cymi siê na powierzchni wody. To efekt uwalniania siê gazu b³otnego z dna w trakcie rycia go przez te ryby. Przed zmierzchem leszcze lubi± siê natomiast sp³awiaæ – majestatycznie wynurzaj± siê do po³owy cia³a nad wodê i natychmiast z powrotem nurkuj±. Manewr ten powtarzaj± wielokrotnie. Karpie potrafi± ca³e wzbiæ siê nad taflê. Poruszaj±ce siê pod pr±d, ¿eruj±ce ¶winki widaæ po licznych i stale powtarzaj±cych siê srebrnych b³yskach. Niektórzy wêdkarze mówi± wtedy, ¿e ¶winki „lusterkuj± siê”.
Dobr± pomoc± w wyborze ³owiska w wodach stoj±cych i wolno p³yn±cych s± rosn±ce w wodzie ro¶liny. To one s± siedliskiem wielu bezkrêgowców i larw stanowi±cych po¿ywienie dla ryb. Dostarczaj± tlenu do oddychania i chroni± ryby przed ich wrogami. Warto wiedzieæ, ¿e na przyk³ad szczupak lubi obecno¶æ trzciny, pa³ki, grzybienia, gr±¿ela, rogatki i rdestnicy. Okoñ wybiera okolice bogate w trzcinê, grzybienie, gr±¿ele, wyw³ócznik i jaskier wodny. Karp przepada za poryblinem jeziornym i mann± jadaln±. Lin lubi obecno¶æ grzybieni, gr±¿eli, sitowia, pa³ki, rogatka i rdestnicy. Za rdestnic± przepadaj± te¿ leszcze i p³ocie. A ta ostatnia czuje siê dobrze równie¿ w obecno¶ci moczarki i strza³ki wodnej.
Na intensywno¶ci ¿erowania ryb wp³yw ma tak¿e kolor i zapach wody. Je¶li woda przybiera kolor zielony (zakwit glonów z rodzaju zielenic) albo ma zapach bagna, wtedy wêdkarskiego sukcesu raczej nie odniesiemy.
Jakub Kleñ