[2011.10.20] „OBURZENI”
Dodane przez Administrator dnia 20/10/2011 19:28:48
15 pa¼dziernika w wielu miastach ¶wiata dosz³o do manifestacji, g³ównie m³odych ludzi, przeciwko „niesprawiedliwemu systemowi”. By³y to marsze solidarno¶ci z hiszpañskim ruchem „Oburzonych”, który coraz bardziej rozprzestrzenia siê w ¶wiecie. Wszystko bowiem zaczê³o siê w Hiszpanii, która coraz bardziej odczuwa skutki kryzysu i jego ciê¿ar zrzuca na barki m³odych zwyk³ych ludzi. Bezrobocie w tym pañstwie w¶ród m³odych ludzi siêgnê³o kilkudziesiêciu procent, a rosn±ca dro¿yzna uderza w najbiedniejszych.
Protest „Oburzonych” rozpocz±³ siê w Nowym Jorku od 17 wrze¶nia i rozprzestrzeni³ siê na ca³± Amerykê. Zaczê³o siê od niewielkiego happeningu pod has³em „Okupuj Wall Street” w parku Zuccotti niedaleko siedziby nowojorskiej gie³dy. Dzisiaj ju¿ tysi±ce m³odych ludzi w wielu miastach amerykañskich protestuje przeciwko skostnia³emu uk³adowi finansjery z Wall Street z politykami. Na wywieszonych transparentach mo¿na przeczytaæ „Nale¿ê do 99 proc. biedaków i nie staæ mnie na lobbystê w Kongresie”, albo „Wykupujcie d³ugi studentów, a nie banków”. Jest faktem, ¿e poziom nierówno¶ci spo³eczeñstwa w USA ro¶nie i przypomina czasy Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Wed³ug pisma „Forbes” 400 najbogatszych Amerykanów zgromadzi³o maj±tki jak 60 proc. najmniej zamo¿nych obywateli, czyli blisko 200 mln. ludzi. Szanse awansu spo³ecznego s± bliskie zeru, a mit o pucybucie zostaj±cym milionerem jest ju¿ tylko mitem.
W Polsce w Warszawie tak¿e odby³a siê demonstracja „Oburzonych”, a jej organizatorami byli m³odzi ludzie, na czele z licealistami ze szko³y nosz±cej imiê Jacka Kuronia. Przygotowali oni 21 postulatów, ze 120, które do nich wp³ynê³y drog± internetow±. W¶ród najwa¿niejszych jest oburzenie brakiem mieszkañ i ich potworn± cen±, a wkrótce dodatkowo maj±c± wej¶æ ustaw± o wyrzucaniu ludzi na bruk. To siê zazêbia z brakiem perspektyw pracy dla m³odych ludzi. W tej sytuacji jakie ma perspektywy m³ody Polak, który bez pracy bêdzie mieszka³ w najlepszym przypadku przy mamusi i tatusiu? Oburzeni protestuj± przeciwko systemowi podatkowemu i temu, ¿e kryzys jest przerzucany na barki najbiedniejszych. Najbogatsi uciekaj± od p³acenia podatków, a zwykli ludzie s± coraz bardziej obci±¿ani ró¿nego rodzaju daninami publicznymi. System finansowy pomaga bankom oraz korporacjom i rodzi spekulantów, którzy ¿eruj± na kryzysie. M³odzi s± tak¿e przeciwni prywatyzacji wszystkiego. Oczywi¶cie s± te¿ has³a dostêpu do pañstwowej s³u¿by zdrowia z op³acon± metod± in vitro, dostêpem do ¶rodków antykoncepcyjnych i wprowadzenia wychowania seksualnego w szko³ach.
Zaskakuj±ca jest agresja wobec ko¶cio³a, który w postulatach polskich „Oburzonych” jest nazywany korporacj±, która nie p³aci podatków. Sukces Ruchu Palikota w ostatnich wyborach jest sygna³em, ¿e w¶ród m³odych ludzi narasta atmosfera antyklerykalna. Okazuje siê bowiem, ¿e w¶ród tych 10 procent g³osuj±cych na Palikota, by³o 32 proc. ludzi w wieku 18–25 lat. Ma³o tego w prowadzonych w szko³ach, w¶ród kilkunastolatków, plebiscytach przedwyborczych, Palikot wygrywa³ zdecydowanie. Czy¿by po pokoleniu JP II ros³o pokolenie JP, czyli Janusza Palikota?
S£AWOMIR PIETRZYK