[2010.03.25] Kultura ¶mierci
Dodane przez Administrator dnia 25/03/2010 20:25:51
Jak donios³y media, osiem lat po legalizacji eutanazji w Holandii, grupa tamtejszych szanowanych lekarzy i polityków zbiera podpisy pod inicjatyw± obywatelsk±, która idzie o krok dalej. Cz³onkowie grupy „Z W³asnej Woli” (Uit Vrije Wil) zbieraj± podpisy pod projektem ustawy, która legalizuje pomoc w samobójstwie dla wszystkich, którzy maj± wiêcej ni¿ 70 lat. Poparcie dla tej inicjatywy jest podobno olbrzymie. Profesor Dick Swaab z Holenderskiego Instytutu Neurologii (NIN), który jest cz³onkiem Uit Vrije Wil, jest zadowolony. - Nie mamy ¿adnych problemów ze znalezieniem zwolenników - mówi. - Potrzebowali¶my 40 tys. podpisów, ¿eby nasza ustawa zosta³a poddana pod g³osowanie w parlamencie. Tê ilo¶æ podpisów zebrali¶my w cztery dni – opowiada³ niedawno dziennikarzowi "Polski".
Przeciwko nowym prawom protestuj± organizacje pro life. Wskazuj± one, ¿e jej przyjêcie by³oby nie tylko pogwa³ceniem naturalnego prawa do ¿ycia, ale te¿ zredukowa³oby w spo³eczeñstwie godno¶æ osób starszych. Legalizacja eutanazji ju¿ spowodowa³a kulturê ¶mierci w Holandii, gdzie coraz s³abiej dba siê o osoby nieuleczalnie chore. W 1,2-milionowym Amsterdamie s± tylko dwie placówki opieki hospicyjnej. Osoby nieuleczalnie chore i cierpi±ce czê¶ciej wybieraj± eutanazjê zamiast walkê z bólem. Liczba eutanazji w Holandii wzros³a z 1600 w 2003 r. do 2500 w roku ubieg³ym.
Ju¿ dzisiaj wiele osób starszych poddawanych jest w Holandii presji ze strony ubezpieczycieli i rodzin – by skorzysta³y z eutanazji. Bo utrzymywanie starca przy ¿yciu jest du¿ym obci±¿eniem finansowym dla firmy ubezpieczeniowej, a ¶mieræ starego ojca czy matki oznacza spore oszczêdno¶ci dla najbli¿szych. Taka jest rzeczywisto¶æ wspó³czesnej kultury ¶mierci.
Jan L. FRANCZYK