Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.04.04] Rzeczne...
· [2025.04.04] Złowrog...
· [2025.03.28] Rzeczne...
· [2025.03.28] To już ...
· [2025.03.28] Władza ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Galeria Zdzisława Beksińskiego w Nowej Hucie
Ten weekend w Nowohuckim Centrum Kultury należał będzie do Zdzisława Beksińskiego. W piątek otwarta zostanie galeria, w której prezentowane będą prace artysty. 50 obrazów, 200 grafik i zdjęć stanowić będzie stałą ekspozycję jednego z najważniejszych polskich malarzy współczesnych. Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie premiera muzycznego spektaklu Kryptonim 27, w wykonaniu Art Color Ballet – inspirowanego twórczością zmarłego w 2005 roku artysty.

Teatr pod nowym dowództwem
Z Małgorzatą Bogajewską, dyrektor Teatru Ludowego rozmawia Anna Kaszewska

+ Jaki będzie w tym sezonie Teatr Ludowy?
- To ma być teatr świetnego aktorstwa, wspaniałych reżyserów i doskonałych tekstów. Chciałabym, by to był bardzo dobry teatr, który nikogo nie wyklucza, by widz mógł zobaczyć klasyczne inscenizacje, ale by znalazło się też coś dla kogoś, kto ma ochotę na wariacką przygodę.
+ Ale czy to znaczy, że Teatr Ludowy się zmieni?
- Nie chcę oceniać tego co było, ale zamknął się jakiś rozdział i trzeba iść dalej. Nie chodzi mi o niszczenie przeszłości, lecz o rozwój. Mamy trzy sceny, na każdej będzie grany inny repertuar: na Dużej Scenie - muzyczne, roztańczone widowiska i teatralna klasyka polska i światowa, Pod Ratuszem – spektakle psychologiczne i bardzo dobra komedia. Stolarnia – to teatr poszukujący, teatr przygody, teatr nowego kontaktu z widzem.
+ Co nowego czeka widzów?
- W tym sezonie zaczynamy nową formę - czytanie reportaży, czyli cykl ich teatralnej prezentacji pt. „Pod Ratuszem. Świat bez fikcji”. Każdy z reportaży będzie dotyczył spraw innego państwa. Zaczynając od Rosji „obejrzymy się” w jej lustrze, w opowieści o odmiennych historiach, mentalności, mechanizmach, obyczajach itp. A na początek: Peter Pomerantsev i jego „Jądro dziwności-Nowa Rosja” w reżyserii Karoliny Kirsch, później kolejne kraje. Mamy nadzieję, że naszym widzom to się spodoba. To od nich właśnie będzie zależało, jak często Teatr Ludowy będzie zapraszać na kolejny reportaż. Zaczynamy również projekt „Życiorysy z Nowej Huty” – roczną pracę do której zapraszamy mieszkańców Nowej Huty. Na podstawie rozmów i improwizacji aktorskich powstanie spektakl starający się odpowiedzieć na pytanie :„Jaka jest dzisiejsza Nowa Huta”.
+ Kiedy pierwsza premiera tego sezonu?
- Zaczynamy w listopadzie od „Sekretnego życia Friedmanów” z inspiracji dokumentem „Sprawa Friedmanów” Andrzeja Jareckiego. Reżyseruje Marcin Wierzchowski. To tekst badający mechanizm polowania na czarownice w małej społeczności. Dla mnie najciekawsza jest forma tej specjalnej przygody teatralnej, w jakiej jednorazowo może uczestniczyć 30 osób. Ludzie wejdą nie tylko do teatru, ale jakby z butami w czyjeś życie, jak do zamkniętego pokoju, gdzie dzieje się akcja. Zapraszam tez na spotkania, filmy i warsztaty i wszystkie działania okołoteatralne towarzyszące tej premierze.
+ Czego życzyć Teatrowi i Pani?
- By pozostali z nami wierni widzowie, ale i spotkania z nowymi…
+ Dziękuję za rozmowę.
Autobus 501 powraca!
Już od 3 października na ulice Nowej Huty powróci przyspieszony autobus linii 501. Jego trasa, zmieniona niedawno wbrew woli mieszkańców, kończy się obecnie na dworcu autobusowym w Czyżynach. Po interwencji radnych i protestach mieszkańców „501” wróci do „starej” Nowej Huty.
Już od poniedziałku linia 501 wróci na starą, nieznacznie skróconą, trasę. Obecnie autobus kursować będzie nie do samego kombinatu, jego trasa będzie kończyć się na Alei Solidarności na wysokości ul. Bulwarowej. Kiedy w sierpniu, wraz z uruchomieniem linii 452, zmieniono trasę 501 w Nowej Hucie zawrzało. Pomysł nie spodobał się mieszkańcom. Ten przyspieszony autobus pozwalał mieszkańcom Nowej Huty szybko dostać się w okolice ronda Mogilskiego, Politechniki czy Nowego Kleparza. Z kolei dla krakowian mieszkających w okolicy centrum, a pracujących w nowohuckim kombinacie był to znakomity środek transportu do pracy. Mieszkańcy postanowili walczyć o przywrócenie autobusu na starą trasę. W walce nie pozostali sami, wsparli ich radni dzielnicowi. Stosowne wnioski do ZIKiT-u w formie uchwał skierowały Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Zaczęto zbierać podpisy, pod wnioskiem o przywrócenie autobusu na starą trasę podpisało się niemal półtora tysiąca osób. Zadziałało! Okazało się, że głos mieszkańców ma znaczenie i jest słyszany przez decydentów. ZIKiT podjął decyzję o przywrócenie linii na starą trasę. Jak już wspominaliśmy zostanie ona nieznacznie skrócona.
(ał)
Poczujmy klimat lat sześćdziesiątych – Nowy dizajn w bibliotece w Alei Róż
Po remoncie oddział dla dorosłych fili nr 4 w os. Zgody, przy Alei Róż zyskał całkiem nowy wygląd. Nowy, lecz nawiązujący do początków, do stylu lat sześćdziesiątych. Biblioteka działa w tym miejscu od maja 1962 roku.
- Dizajn nawiązuje do lat sześćdziesiątych, staraliśmy się odtworzyć tamten klimat, stylizując wnętrze, przywracając kolorystykę, odnawiając stare meble, wykorzystując półki z metalowymi nóżkami, czy krzesła z „plecionkami”. Jednak w codziennym funkcjonowaniu funkcjonowaniu nie możemy uciec od nowoczesności. To m.in. multiwyszukiwarka książek. Ułatwia ona życie czytelnikom i nam bibliotekarzom. Dzięki niej możemy zorientować się, w której z krakowskich bibliotek poszukiwana przez nas książka, jest dostępna. Uzyskamy również informację czy książka jest na półce, czy wypożyczona, a także możliwość rezerwacji on-line - mówi Renata Ścigalska-Guzy, kierowniczka filii nr 4 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej.
W ten sposób na historycznej trasie pomiędzy Muzeum PRL, Placem Centralnym, Stylową a muzeum „Dzieje Nowej Huty” powstało jeszcze jedno miejsce, przenoszące nas w klimat lat sześćdziesiątych. Że ładne i „stylowe” - o tym są przekonani wszyscy, którzy bibliotekę po remoncie odwiedzili.
Dziś z biblioteki dla dorosłych w os. Zgody korzysta około 3 tys. czytelników. Wśród nich jest wielu wiernych jej od początku istnienia. I jeszcze przygotowano tu gratkę nie tylko dla czytelników. W tej bibliotece, w os. Zgody 7 znajduje się duży duży wybór gier planszowych, które dziś wracają do łask. Warto zaglądnąć i zagrać. (l)

Rondo Kocmyrzowskie czeka remont
Jesienią rozpocznie się remont jednego z najważniejszych węzłów tramwajowych w Nowej Hucie. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił właśnie przetarg na remont Ronda Kocmyrzowskiego.
Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Planowo powinny się zakończyć wiosną 2017 roku. Podczas prac wymieniony zostanie cały układ torowy, sieć trakcyjna wraz ze słupami trakcyjnymi oraz oświetlenie. Równolegle odnawiana będzie również podstacja trakcyjna Bieńczyce.
- Harmonogram prac będzie pomyślany w taki sposób, by nie wyłączać ruchu tramwajowego na całym rondzie jednocześnie - zaznacza Iwona Król, zastępca dyrektora ZIKiT ds. inwestycji. Remont będzie podzielony na etapy. Dokładny zakres utrudnień w poszczególnych etapach będzie znany dopiero po wyłonieniu wykonawcy i ustaleniu z nim szczegółów realizacyjnych. Już teraz wiadomo, że największe utrudnienia będą trwać przez ok. 3-4 miesiące.
(l)

77 rocznica napaści Niemiec hitlerowskich i wojsk sowieckich na Polskę – WRZESIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI
Tradycyjnie w Domu Kombatanta RP w os. Górali 23 Małopolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego i organizacje kombatanckie mające tutaj swoją siedzibę, zorganizowały seminarium poświęcone 77 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich i wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Na spotkanie przybyli kombatanci ze Związku Kombatantów i b. Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Inwalidów Wojennych, członkowie Stowarzyszenia Dzieci Wojny oraz zaproszeni goście. Wśród nich liczna grupa młodzieży z III LO im. Jana Kochanowskiego, XI LO im Marii Dąbrowskiej, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 z os. Szkolnego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6 z os. Na Stoku wraz ze swoimi opiekunami.
Kpt. Franciszek Baryła prezes nowohuckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przybliżył zebranym historię okrutnego czasu ekspansji naszych sąsiadów we wrześniu 1939 roku na Polskę. Młodzież z uwagą słuchała umundurowanego kombatanta co czyniło spotkanie niepowtarzalną lekcję historii. Mocno zabrzmiały słowa, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba jej chronić. Po seminarium złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca Bitwę Budziszyńska i zapalono znicze. Później można było zwiedzać Muzeum Czynu Zbrojnego i zobaczyć autentyczne eksponaty z czasów II wojny światowej, a także porozmawiać z żyjącymi kombatantami.
(mp)


Fot. Zdzisław Furgał
ZAKLĘTE W DYNI
W minioną niedzielę w al. Róż odbył się V Festiwal „Zaklęte w dyni” zorganizowany przez Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Ten oryginalny festiwal nawiązuje do wcześniej organizowanej imprezy dyniowej w Klubie „Herkules” w Branicach od 2004 roku. To tutaj i w sąsiednich osiedlach nowohuckich znajdują się uprawy dyni i stąd pomysł festiwalu. Od początku były organizowane konkursy hodowlane, plastyczne z wykorzystaniem dyni jako bazy oraz kulinarne.
Patronat honorowy objął nad imprezą Jacek Krupa marszałek województwa małopolskiego oraz Bogusław Kośmider przewodniczący Rady M. Krakowa. W tym roku przeprowadzono konkurs plastyczny – „Dyniowe kreacje” i hodowlany „Dynia jaka jest każdy widzi”. Oceny dokonało jury w składzie: Sławomir Pietrzyk wiceprzewodniczący RMK, Małgorzata Jezutek dyr. Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta i Agnieszka Młodnicka plastyk. Poniżej podajemy wyniki konkursu.
Konkurs plastyczny, kategoria indywidualna: 1 miejsce Julia Maćkowska „Pszczółka Maja”, 2 m. ex aequo Bartosz Adamski „Kabriolet”, Zuzanna Turek „Brzydkie kaczątko”, Robert Kopciuch „Żółw i ptak”, 3 m. Natalia Sroga „Kotek w koszyku”, wyróżnienia – Maja Mardyła-Jezioro „Super minionki”, Natalia Włoczkowska „Pies”, Julia Pienias „Myszka”; kategoria rodziny: 1 m. Agnieszka i Jakub Cecuga „Krasnal pod palmą”, 2 m. Paulina, Mariusz, Adrian Piwosz „Dyniowa rodzina minionków”, 3 m. ex aequo Emilia Bator-Rzepień, Karol i Aleksander Rzepień „Smok krakowski”, Marta, Adam, Olaf Zabłoccy „Bałwan”, Emilia i Liwia Królickie „Ziemia/Chińczyk”, wyróżnienia – Kajetan, Iwona Kokosza „Morskie opowieści”, Urszula Kubeczek-Biros z Jakubem i Laurą Biros „Paw”, Lena Matuszczyk z mamą i babcią „Dyniowe cacko”; kategoria przedszkola: 1 m. Przedszkole w Dojazdowie „Czarna wdowa”, 2 m. Przedszkole w Dojazdowie „Kareta”, 3 m. Mikołaj Wójtowicz – Przedszkole nr 63 „Latarnia morska”, wyróżnienia – Grupa „Biedroneczki” Przedszkola nr 131 „Szalony tykwiak”, Przedszkole Kącik Świata – Tygryski, Zajączki, Jeżyki „Dynio-minionek”, Grupa „Kotków” Samorządowego Przedszkola nr 125 „Krakowianka na spacerze”; kategoria szkoły, instytucje, organizacje: 1 m. Rozalia Nowak, Kornelia Senda, Emilia Migdał Klub Herkules OKKNH „Słoń Herkules”, 2 m. Placówka Wsparcia Dziennego TPD „Przyjaciele Kornela Makuszyńskiego” - „Grzybobranie”, 3 m. Edyta Ciepiela, Wiktoria Stępa SP 88 „Słodka dyniowa wieża”, wyróżnienia – Wiktoria Soswa, Julia Tomerska SP 88 „Bajkowa karoca”, Patryk Mackiewicz SP 101 „Kura”. Konkurs hodowlany: 1 m. ex aequo Michał Szopa „Dynia olbrzymia”, Maria Stachnik „Koszyk dyniowy”, 2 m. ex aequo Anna Włoczkowska „Dynia olbrzymia”, Zofia Cecuga „Koszyk ozdobny z dyniami”, 3 m. Danuta Migdał „Rozmaitości dyniowe”. Wyróżnienia – Krzysztof Kuśnierz „Dynia olbrzymia”, Sabina Gaweł „Dynia”, Joanna Nowosielecka „Dynie hodowlane”. Prace poza kategoriami (Warsztat Terapii Zajęciowej TPD ul. Truskawkowa): Monika Woźniak, Zbigniew Żuk, Krzysztof Kobyłka) – „Doniozmoro”; Kamil Janicki, Aneta Tekiela, Katarzyna Woźniak – „Krokodyl”; Barbara Leśniak, Teresa Leśniak, Karolina Narożnowska – „Senny potworek”.
W jubileuszowym roku 25.lecia Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta 12 Klubów przygotowało różne atrakcje w 12 namiotach dla przybyłej publiczności. Były przeprowadzone: Quiz wiedzy o OKKNH, konkurs dla publiczności wybierających najlepszą pracę plastyczną. Była plansza z życzeniami dla Ośrodka, koło z nagrodami firmy Prymat, jesienne warsztaty rękodzieła dla dorosłych, a także pokazy i degustacje kulinarne. Prowadzący imprezę Krzysztof Karolczyk w rozmowach z kierownikami klubów przybliżał ich działalność i ofertę kulturalną. Jak zwykle swoje stoisko przygotowali: Bogusław Zientara i Krzysztof Lachla, prowadzący uprawę oryginalnych dyń w Igołomii (nr 198). Na ich barwnym stoisku można było zobaczyć i okazyjnie kupić różnego rodzaju dynie ozdobne w postaci tykw wężowych, butelkowych, czy kobra, a także dynie jadalne: hokkaido, francuskie, neapolitańskie. Były także barwne papryki i ozdobne kukurydze. W części artystycznej wystąpił zespół baletowy „Gaduły” z klubu „Zgoda”, a widzom towarzyszyła grupa cyrkowa z klubu „Dywizjonu 303”.
Organizatorzy dziękują sponsorom: EDF Polska SA, firmom „Prymat” oraz MPO w Krakowie, a także Annie Matuszczyk, Danucie Migdał i Jerzemu Ropa darczyńcom dyń, które wykorzystano do scenografii. Patronatem medialnym imprezy była także nasza redakcja.
(mp)


fot. autor
NA ODPUŚCIE W MOGILE
W niedzielę, 18 września w Mogile odbyły się główne uroczystości odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego. Odpustowej sumie pontyfikalnej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. Arcybiskup mówił do tłumów zebranych na placu Jana Pawła II, że potrzebujemy dziś odważnej wiary, aby w prawdzie patrzeć na krzyż oraz by nie odwracać wzroku nawet od własnego krzyża. Zaznaczył, że występowanie przeciwko krzyżowi i chowanie go do lamusa życiowego, albo akceptowanie go jedynie w przestrzeniach sakralnych jest zupełnie niedopuszczalne ze strony chrześcijan. - My mamy prawo do uzewnętrzniania swojej wiary i to jest nasz obowiązek. Chrystus Pan wyraźnie powiedział: "Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" – mówił metropolita częstochowski.
Transmisję z głównej uroczystości przeprowadziło Radio Podlasie i Telewizja Salve TV.
Mogilski odpust zakończył się w środę 21 września. Wierni podczas każdej procesji liturgicznej mieli okazję przejść przez Bramę Miłosierdzia ustawioną przed wejściem do bazyliki.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Ruszył Korowód Nowohucki
Za nami już premiera animacji Korowód Nowohucki, prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie, a także oprowadzanie szlakiem postaci ważnych w dziejach dzielnicy, które odbyły się 17 września 2016 r. w ramach tegorocznej edycji akcji Zajrzyj do Huty.
Spacer poprowadził historyk Paweł Jagło, odpowiedzialny za stronę merytoryczną projektu. W Bibliotece OKN w tym samym dniu można było zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Premierę animacji komputerowej w Kinie Studyjnym Sfinks oraz spacer poprzedziła krótka prezentacja założeń całego projektu. – Z pewnością w Korowodzie nie uwzględniliśmy wszystkich postaci, które chcielibyśmy, ale ważnych postaci w dziejach Nowej Huty było tak dużo, że musieliśmy się ograniczyć - mówił pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida, który organizuje projekt.
Animację filmową ze wszystkimi postaciami z Korowodu można obejrzeć na stronie internetowej www.okn.edu.pl. Jej autorką jest Joanna Wójcik. Pocztówki oraz plakaty przedstawiające postaci zilustrowane w Korowodzie można natomiast otrzymać w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Z kolei plakaty w formacie A1 zawisną na słupach na terenie Krakowa w drugiej połowie października, promując zarówno sam projekt, jak i zapomniane lokalne historie związane z danymi postaciami. Afisze w przestrzeni publicznej Krakowa przedstawiają cały Korowód oraz trzy wybrane postaci, reprezentujące trzy okresy w historii terenów, na których powstała Nowa Huta: „Piękną Zośkę” (okres od legendarnej Wandy aż do 1949 r.), Tadeusza Ptaszyckiego (lata 1949-1989) oraz Bogdana Łyszkiewicza (czasy współczesne). Autorkami grafiki komputerowej z 20 postaciami ważnymi dla historii Nowej Huty, na której bazuje cały projekt są Anna Gotfryd-Kolecka i Róża Kolecka.
W listopadzie planowana jest premiera gry planszowej, której scenariusz opiera się o losy postaci z Korowodu - odbędą się specjalne planszówkowe rozgrywki oraz warsztaty dla animatorów i nauczycieli z wykorzystania gry jako narzędzia edukacyjnego, np. podczas lekcji historii. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. Bieżące informacje o projekcie, animacja, ilustracje oraz biografie 20 postaci związanych z Nową Hutą dostępne są stronie www.okn.edu.pl. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Kto znalazł się w Korowodzie Nowohuckim? Wanda – legendarna księżniczka, córka Kraka, jej kopiec znajduje się w Mogile. Wierzbięta z Branic (zm. 1424 lub 1425) – możnowładca małopolski, stolnik krakowski, starosta sanocki, fundator gotyckiego kościoła pw. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy. Stanisław Samostrzelnik (ok. 1480–1541) – cysters, malarz, iluminator, miniaturzysta, autor polichromii na klasztornych sklepieniach w Mogile. Jan Matejko (1838–1893) – malarz obrazów historycznych, historiozof, mieszkaniec Krzesławic i właściciel tamtejszego dworku. Cyprian Kamil Norwid (1821–1883) – poeta, dramatopisarz, malarz, rysownik, rzeźbiarz, tłumacz, publicysta, filozof, badacz kultur, nazywany czwartym wieszczem narodowym doby romantyzmu, patron ośrodka kultury na os. Górali, w 1842 r. odwiedził Mogiłę. Zofia Paluchowa „Piękna Zośka” (1899–1927) – mieszkanka Zesławic, modelka młodopolskich malarzy, zamordowana przez zazdrosnego męża. Franciszek Ptak (1859–1936) – mieszkaniec Bieńczyc, polityk ludowy, czołowy działacz społeczny i członek PSL, poseł Sejmu galicyjskiego, uwieczniony przez S. Wyspiańskiego w „Weselu”. Jan Anioła (1908–1997) – inżynier mechanik, pierwszy dyrektor kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Tadeusz Ptaszycki (1908–1980) – inżynier architekt, główny projektant miasta Nowa Huta. Marta Ingarden (1921–2009) – inżynier architekt, współprojektantka najważniejszych budynków w Nowej Hucie. Piotr Ożański (1925–1988) – murarz, koksownik, przodownik pracy z Nowej Huty, pierwowzór postaci Mateusza Birkuta z filmu „Człowiek z marmuru” w reż. Andrzeja Wajdy. Hutnik – pracownik kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Obrończyni Krzyża – 27 kwietnia 1960 r. zatrzymała akcję usuwania krzyża na skwerze na rogu ulic Marksa i Majakowskiego (os. Teatralne). Krystyna Skuszanka–Krasowska (1924–2011) – reżyserka teatralna, pierwsza dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Marian Kruczek (1927–1983) – związany z Nową Hutą grafik, malarz, rzeźbiarz. Ks. Józef Gorzelany (1916–2005) – proboszcz–budowniczy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach, zwanego Arką Pana. Ks. Kazimierz Jancarz (1947–1993) – wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, kapelan nowohuckiej „Solidarności”. Bogdan Włosik (1962–1982) – elektryk w kombinacie metalurgicznym, uczeń wieczorowego technikum, zastrzelony przez SB 13 października 1982 r. podczas demonstracji przed Arką Pana. Bogdan Łyszkiewicz (1964–2000) – muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów i muzyki, założyciel i lider zespołu Chłopcy z Placu Broni, nowohucianin. Robert Kosieradzki (1937–1990) – inżynier elektryk, jeden z fotografów Nowej Huty.
(jk)

OGRÓDEK PRZED DOMEM
W minioną niedzielę odbyło się w Klubie Dukat Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta uroczyste zakończenie XIX edycji konkursu „Ogródek przed Domem”. Kierowniczka Klubu Anna Grabska powitała zaprosznych gości a wśród nich Sławomira Pietrzyka wiceprzewodniczącego Rady M. Krakowa, przewodniczącego Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie Stanisława Madeja w towarzystwie radnych dzielnicy, którzy dokonali wręczenia nagród, a to Stanisława Rajskiego, Jana Kawy i Wiesława Wojnarskiego wraz z dyr. Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta Małgorzatą Jezutek.
Jury w składzie: Szczepan Chlebowski – przewodniczący jury, Zygmunt Kiszka, Magdalena Rutkowska-Oliwa, Anna Grabska po obejrzeniu w okresie: czerwiec-sierpień 2016 – 32 ogródków zgłoszonych do konkursu postanowiło: po pierwsze przyznać łącznie dla obydwu kategorii, tj. ogrodów wiosennych i ogrodów letnich nagrody główne oraz wyróżnienia. Po drugie wyrazić uznanie dla wszystkich właścicieli zgłoszonych do konkursu ogródków, za ich wrażliwość na piękno przyrody oraz ogromny wkład i zaangażowanie w kształtowanie niezwykłego, barwnego i pachnącego krajobrazu peryferyjnych osiedli nowohuckich, co czyni je jednymi z najpiękniejszych miejsc do zamieszkania w naszym mieście. Po trzecie wyrazić szczególne podziękowania dla patrona konkursu – przewodniczącego Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie – Stanisława Madeja oraz radnych Dzielnicy XVII i XVIII za wieloletnie duchowe i finansowe wspieranie działań służących rozwojowi estetycznemu Nowej Huty i podnoszeniu świadomości ekologicznej wśród jej mieszkańców. Po czwarte jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I nagroda: Beata Dyrla. II nagroda (ex aequo): Grażyna Wielebska, Józefa Wojnarska. III nagroda (ex aequo): Bogumiła Dudek, Irena Krok, Stanisława Wyka-Skrzyniarz. Wyróżnienia: Zofia Chmiel, Bożena i Bogdan Czaja, Krzysztof Gaweł, Marta i Jacek Gratkowscy, Agnieszka Grudzień, Iwona Gucwa, Robert Kapcia, Elżbieta Kuśnierz, Anna Matuszczyk, Stanisław Nowak, Joanna i Norbert Nycz, Ewa Pazdalska, Zofia Pietras, Danuta Tomsia, Lucyna Wołoch, Marzena Zboroch.
Ponadto jury postanowiło wyróżnić dyplomami oraz nagrodami wszystkich uczestników konkursu. Uroczystość uświetnił występ Grupy Poetica w składzie Halina Ptak, Grażyna Piotrowicz i Alicja Mścichowska. Wszyscy przybyli do Klubu Dukat uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście zostali poczęstowani pysznym ciastem przygotowanym przez panie z Towarzystwa Przyjaciół Grębałowa, a panowie serwowali kiełbaski z rożna na czele z prezesem TPG Andrzejem Dziedzicem.
(sp)


fot. autor
JAZZOWA HUTA
Organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zabrali w klimatyczną podróż muzyczną do lat 20-tych wszystkich przybyłych 10 września do MDK Fort 49 „Krzesławice”. Nowoorleański klimat jazzowych kawiarni udzielił się wszystkim – starszym i młodszym uczestnikom koncertu.
Wieczór rozpoczął występ laureatów pierwszego konkursu piosenki Żonkilowy song organizowanego przez Hospicjum im. Św. Łazarza. Wystąpili zespół wokalny z Tenczynka Weronika Szyba oraz Marcin Domagała z towarzyszeniem gitary. Kolejno na scenie zaprezentował się zespół Ewa Novel Trio. Na co dzień członkowie pięcioosobowej formacji Levi, zaprezentowali autorskie utwory, wśród których znalazły się między innymi: Mama says, Little Brown Eyes, Zatrzymać czas, Babski blues, Sweet boogie boy. Ich występ bardzo spodobał się publiczności, która gromkimi brawami wyrażała swój aplauz dla artystów. Około godz. 20.20 na scenie pojawił się wyczekiwany gość wieczoru – jeden z czołowych bandów sceny jazzowej – Boba Jazz Band. Zespół działa na scenie muzycznej już od lat 60-tych ubiegłego wieku, przybliżając słuchaczom jazz i pokazując, że w jazzie każdy może odnaleźć cząstkę siebie. Tak też było tego magicznego wieczoru.
Uczestnicy dali się porwać jazzowej atmosferze, był to wypełniony muzyką i tańcem wieczór. Za tytułem koncertu chciałoby się napisać ALE JAZZ!, zwłaszcza gdy zespół zszedł ze sceny, by zagrać wśród publiczności. Kto nie był - niech żałuje! Koncert poprowadziła jak zawsze ciepło i serdecznie Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
Organizatorzy cyklu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty składają serdeczne podziękowania firmom, bez których realizacja koncertu nie byłaby możliwa, a są nimi: sponsorzy cyklu - EDF Polska S.A., Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., partnerzy cyklu - Kraków Airport, LOTTO, Agencja Artystyczna Art Blue, Państwowa Szkoła Aspirantów, Concept Music Art. oraz partner koncertu - ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna. Patronatem medialnym koncert objęli: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski oraz Głos. Tygodnik Nowohucki.
Szczególnie gorące podziękowania organizatorzy kierują w stronę dyrektora MDK Fort 49 „Krzesławice” Franciszka Dziadonia i całej załogi Fortu za życzliwość, gościnność i nieocenione wsparcie. Podziękowania za pomoc należą się także Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu oraz harcerzom ze Szczepu Harcerskiego im. W.B. Głowackiego Bartoszowcy.
(f)


fot. AGStudio G. Wawrzonek
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 30,780,626 unikalnych wizyt