Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.22] Wiosenn...
· [2024.03.22] W Unii ...
· Na niedzielê 24 marc...
· [2024.03.22] Koalicj...
· [2024.03.15] Dro¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Tylko jeden taki weekend. Zaplanuj go ju¿ dzisiaj IX Ma³opolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
W przysz³± sobotê i niedzielê, 26 i 27 maja br. Samorz±d Województwa Ma³opolskiego po raz dziewi±ty zaprasza na wielkie zwiedzanie. Zgodnie z tradycj± Ma³opolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego bêdzie okazja odwiedziæ miejsca na co dzieñ niedostêpne dla zwiedzaj±cych, b±d¼ takie, które czêsto odwiedzamy nie my¶l±c o nich jako o dziedzictwie kulturowym. W majowy weekend mo¿na bêdzie nie tylko zwiedziæ z przewodnikiem pa³ace, ko¶cio³y i dwory, ale te¿ wzi±æ udzia³ w licznych wystawach, koncertach, konkursach i warsztatach. W tym roku programem Dni Dziedzictwa objêto 12 obiektów. Informacje o wydarzeniach w poszczególnych obiektach mo¿na znale¼æ w ma³opolskiej prasie, na afiszach i stronie internetowej realizatora programu – Ma³opolskiego Instytutu Kultury: www.mik.krakow.pl




Wnêtrze pa³acu Igo³omi.



Kaplica pa³acowa w P³awowicach.
Min±³ drugi rok dzia³alno¶ci Oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16 „Dzieje Nowej Huty”
W latach 90. ubieg³ego wieku Nowa Huta z „kwitn±cej” dzielnicy przemys³owej stawa³a siê miejscem coraz bardziej opuszczonym i zaniedbanym. Wysokie bezrobocie, zaawansowany wiek mieszkañców tzw. „starej” Nowej Huty oraz brak w³a¶ciwej reakcji ze strony w³adz miasta doprowadzi³y do zapa¶ci ekonomicznej. Jeszcze u schy³ku lat dziewiêædziesi±tych opinie wywa¿one ¶ciera³y siê z s±dami podszytymi czy inspirowanymi urazami ideologicznymi (czêsto zdecydowanie negatywnymi), jak i apologetycznymi. Dobr± tego ilustracj±, by³y dwie sesje naukowe po¶wiêcone Nowej Hucie, z których pierwsza zosta³a zorganizowana w marcu 1997 r. przez Krakowskie Forum Rozwoju, a druga w kwietniu roku nastêpnego przez Towarzystwo Mi³o¶ników Historii i Zabytków Krakowa.
NOWA HUTA. NA FUNDAMENCIE KRZY¯A
27 kwietnia br. odby³ siê fina³ trzeciej edycji konkursu historycznego w 47. rocznicê Obrony Krzy¿a
NOWA HUTA. NA FUNDAMENCIE KRZY¯A
27 kwietnia br. w go¶cinnych progach nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, na os. S³onecznym 16, odby³ siê fina³ trzeciej edycji konkursu historycznego przeznaczonego dla gimnazjów i szkó³ ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa pod nazw±: „Nowa Huta. Na fundamencie Krzy¿a. Dzieje parafii i duszpasterzy”. Patronat nad konkursem od trzech lat sprawuje Rada Miasta Krakowa. W tym do grona patronów do³±czy³o równie¿ Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jury w sk³adzie: Jan Franczyk (przewodnicz±cy), Leszek Sibila, Maciej Miezian i Maciej Twaróg oceniali wiedzê szkolnych zespo³ów odpowiadaj±cych na przekrojowe pytania dotycz±ce przesz³o¶ci Ko¶cio³a na terenie Nowej Huty. Pytania wymaga³y du¿ej wiedzy. W¶ród nich znalaz³y siê i takie: Omów rolê zakonu Cystersów w dzia³alno¶ci duszpasterskiej w Nowej Hucie w latach PRL-u; Spróbuj scharakteryzowaæ stosunek kardyna³a Karola Wojty³y do Nowej Huty, do nowohuckiego Ko¶cio³a i do mieszkañców tej czê¶ci Krakowa; czy - Scharakteryzuj sytuacjê Ko¶cio³a na terenie Nowej Huty w latach stalinowskich (1949-1956). Najlepiej przygotowan± okaza³a siê reprezentacja X Liceum Ogólnokszta³c±cego w sk³adzie: Weronika Baran, Paulina Mostek i Jaros³aw Kla¶ (opiekun: mgr Henryka Kohut). I ona te¿, jednog³o¶nie, zajê³a I miejsce. Miejsce II wywalczy³a reprezentacja Publicznego Salezjañskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego w sk³adzie: Justyna Ka³u¿a i Gabriela Pe³ech (opiekun: mgr Ma³gorzata Wyrozumska), miejsce III zajêli reprezentanci Technikum Komunikacyjnego: Adam Kowal, Micha³ Brylski i S³awomir Wrotny (opiekun: ks. Pawe³ Nejman SchP). Na dalszych miejscach uplasowa³y siê reprezentacje II Liceum Ogólnokszta³c±cego i XVI Liceum Ogólnokszta³c±cego. W kategorii gimnazjów zwyciê¿yli reprezentanci Gimnazjum nr 41: £ukasz Knapik i Micha³ Radzikowski (opiekun: mgr Edyta Kryjomska). Odczytanie werdyktu jury nast±pi³o w siedzibie kawiarni „1949 Club” na os. Uroczym.
O godz. 18.00 uczestnicy konkursy wziêli udzia³ w uroczystej Mszy ¶w. odprawionej w ko¶ciele p.w. Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym. Tam, po zakoñczonym nabo¿eñstwie z r±k proboszcza, ks. Stanis³awa Puzyniaka odebrali nagrody ufundowane przez Radê Miasta Krakowa, a nastêpnie wziêli udzia³ w procesji pod historyczny krzy¿, pod którym z³o¿ono wi±zanki kwiatów i pomodlono siê za zmar³ych obroñców Krzy¿a. W uroczysto¶ci – obok ¿yj±cych obroñców Krzy¿a – wziê³a te¿ udzia³ przewodnicz±ca Komisji Informacji i Kontaktów z Mieszkañcami Maria Sajdak.
(f)

Fot. Grzegorz Ziemiañski
Od 3 do 24 maja br. XII NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA
3 maja br., koncertem „Witaj majowa jutrzenko”, który odbêdzie siê w bazylice OO. Cystersów w Mogile zainaugurowana zostanie XII Nowohucka Wiosna Muzyczna. Wyst±pi± w nim Chór Kantata z zespo³em instrumentalistów Ricercar oraz Chór Bazyliki Ojców Cystersów, a tak¿e Stanis³aw Zió³kowski (bas). Chóry poprowadz± dyrygenci Bogus³aw Grzybek i Stanis³aw Kowalczyk. W programie m. in. utwory J. £uciuka, W. A. Mozarta, C. Francka i G. F. Haendla. Koncert rozpocznie siê o godz. 18.30. Wstêp wolny.
Nowohucka Wiosna Muzyczna, to najwiêksza tego typu impreza w Nowej Hucie, która z roku na rok cieszy siê coraz wiêksz± popularno¶ci±, nie tylko w¶ród mieszkañców nowohuckich dzielnic – w wielu koncertach i spotkaniach bior± udzia³ tak¿e mieszkañcy starego Krakowa. Szczegó³owy program kolejnych muzycznych spotkañ opublikujmy w nastêpnym numerze „G³osu”, który w sprzeda¿y uka¿e siê ju¿ w ¶rodê, 2 maja br.
(f)
Przysz³a wiosna, „balon” znikn±³
Mieszkañcy os. Kalinowego zd±¿yli siê ju¿ przyzwyczaiæ do ogromnego „balonu”,
po³o¿onego przy MDK im. Janusza Korczaka, dlatego obecny widok odkrytego boiska nasun±æ mo¿e jedno pytanie: Gdzie znikn±³ balon?
W czwartek, 12 kwietnia br. na boisku wielofunkcyjnym na os. Kalinowym 18 przeprowadzono demonta¿ hali pneumatycznej zwanej popularnie „balonem”. Obiekty tego typu demontuje siê na okres wiosny i lata, a nastêpnie rozk³ada na jesieñ. Dziêki takiemu rozwi±zaniu z boiska mo¿na korzystaæ przez ca³y rok. Demonta¿ „balonu” zakoñczy³ jednocze¶nie pierwszy sezon tego boiska „pod dachem”. To dobra okazja do krótkiego podsumowania jego dzia³alno¶ci.
Halê pneumatyczn± na os. Kalinowym otwarto oficjalnie 2 grudnia ub. r. Uroczystemu otwarciu hali towarzyszy³a konferencja „Boisko wielofunkcyjne na os. Kalinowym wczoraj, dzi¶, jutro” oraz Miko³ajkowy Turniej Pi³karski. Pod balonem w ka¿dy weekend odbywa³y siê rozgrywki III Edycji Nowohuckiej Ligi Pi³karskiej Lotto, w której bierze udzia³ oko³o 800 uczniów ze szkó³ podstawowych, gimnazjów oraz szkó³ ponadgimnazjalnych. Nieodp³atnie z gry pod balonem korzysta³y szko³y oraz organizacje pozarz±dowe m.in.: Polonia Kraków, PKS Albertus, UKS „Pi³karz 92”, Duszpasterskie Stowarzyszenie Osób Niepe³nosprawnych. 3 marca br. odby³y siê tam eliminacje VI Mistrzostw Polski M³odzie¿owych O¶rodków Wychowawczych w Pi³ce No¿nej. Pod „balonem” gry i zabawy dla rodzin prowadzi³o te¿ „Ognisko Matki i Dziecka” dzia³aj±ce przy ko¶ciele ¶w. Józefa. Hala u¿ytkowana by³a siedem dni w tygodniu do pó¼nych godzin nocnych. Od godz. 17.00 boisko wykorzystywane jest komercyjnie, co pozwala na jego utrzymanie. „Balon” na os. Kalinowe powróci w jesienne ch³odne dni, o czym z pewno¶ci± poinformujemy czytelników „G³osu”.
+ + +
MDK im. Janusza Korczaka dziêkuje za okazan± pomoc przy demonta¿u hali Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie os. Zgody oraz Krakowskiej Stra¿y Miejskiej.


Fot. Mateusz Mrozowski
PRZY BO¯YCH GROBACH
We wszystkich ko¶cio³ach w Polsce na Wielkanoc przygotowywane s± Groby Pañskie, w których po nabo¿eñstwie Wielkiego Pi±tku umieszcza siê Naj¶wiêtszy Sakrament. Tam Cia³o Pañskie adorowane jest a¿ do uroczystej wieczornej Mszy ¶w. Wtedy, w miejsce monstrancji, w grobach pojawia siê figura Zmartwychwsta³ego. W Nowej Hucie tak¿e zobaczyæ mo¿na piêknie zaprojektowane groby – ten na zdjêciu podziwiaæ mo¿na w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy.
(f)
¯yczenia Wielkanocne
Pe³nych pokoju i rado¶ci ¦wi±t Zmartwychwstania Pañskiego
wszystkim Czytelnikom
¿yczy
Redakcja „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”

Czy w dawnej kaplicy parafialnej na Szklanych Domach powstanie CENTRUM PAMIÊCI SOLIDARNO¦CI
Tymczasow± kaplicê i po³±czony z ni± parterowy budynek zaplecza duszpasterskiego na os. Szklane Domy zaczêto budowaæ w lipcu 1982 roku. Gdy 13 grudnia, w pierwsz± rocznicê wprowadzenia stanu wojennego, pochód hutników zmierza³ w kierunku placu Centralnego, w po³owie al. Lenina (dzi¶ al. Solidarno¶ci) oczekiwali na niego funkcjonariusze MO i ZOMO, uzbrojeni pa³ki i wyrzutnie gazu ³zawi±cego. W tym czasie robotnicy kryli blach± dach znajduj±cego siê nieopodal zaplecza duszpasterskiego. Jak wspomina jeden z nich, szybko dosz³o do starcia manifestuj±cych z milicj±, w ruch posz³y pa³ki i gaz ³zawi±cy, a robotnicy musieli uciekaæ z dachu, gdy¿ piek±cy w oczy gaz nie pozwala³ pracowaæ.


Foto: Czy w dawnej kaplicy na os. Szklane Domy powstanie Centrum Pamiêci Solidarno¶ci?
Konkurs palm wielkanocnych w Arce Pana
1 kwietnia br., w Niedzielê Palmow± w Arce Pana odby³ siê tradycyjny ju¿ konkurs na najpiêkniejsz± wielkanocn± palmê. Jak co roku dzieci, m³odzie¿, a tak¿e doro¶li, przynie¶li na Mszê ¶w. o 12.30 w³asnorêcznie przez siebie zrobione palmy. By³o ich ponad sto. Najd³u¿sze siêga³y czterech metrów, by³o te¿ wiele dwumetrowych i metrowych, tote¿ w s³oneczny i piêkny niedzielny dzieñ niezwykle imponuj±co i barwnie wygl±da³a procesja z palmami wokó³ ko¶cio³a. Patrz±c na las kolorowych palm, nie sposób by³o oprzeæ siê refleksji, ¿e nie ginie w narodzie przywi±zanie do tradycji.
Wybór najpiêkniejszej palmy by³ trudny, ale jak zwykle Siostry S³u¿ebniczki Dêbickie zadba³y o to, by ka¿dy z uczestników konkursu otrzyma³ nagrodê. Zwyciêzcami zostali ministranci z Arki Pana, którzy zrobili trzy czterometrowe palmy z bukszpanu, bazi i ga³±zek wierzbowych, a zaraz za nimi uplasowa³o siê parafialne ko³o misyjne. Wiêkszo¶æ palm powsta³a z witek wierzbowych symbolizuj±cych nie¶miertelno¶æ i zmartwychwstanie, z wplecionym bukszpanem, baziami, cisem, g³ogiem, zio³ami, k³osami, a tak¿e sztucznymi, suszonymi i bibu³kowymi kwiatami oraz kolorowymi wst±¿kami. Wykonanie wielu z nich wymaga³o nie tylko inwencji twórczej, ale tak¿e du¿o czasu i cierpliwo¶ci, których nikt nie ¿a³owa³, bo palma wielkanocna, to nie tylko akcent zdobniczy kojarz±cy siê ze ¶wiêtami, ale co¶ wiêcej - od wieków przypisywano jej bowiem ogromn± moc magiczn±. Dziêki swemu tajemniczemu dzia³aniu by³a „dobra na wszystko".
(mm)
Droga Krzy¿owa z Janem Paw³em II ULICAMI NOWEJ HUTY
W niedzielny wieczór, 1 kwietnia br., kilka tysiêcy mieszkañców Nowej Huty wziê³o udzia³ w Drodze Krzy¿owej, której trasa wiod³a z parafii M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej do Bazyliki Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile. Rozwa¿ania – oparte na nauczaniu Jana Paw³a II – prowadzi³a m³odzie¿. Tak¿e m³odzi przedstawiciele poszczególnych nowohuckich parafii nie¶li drewniany krzy¿ otoczony pochodniami. W trakcie nabo¿eñstwa modlono siê o rych³± beatyfikacjê S³ugi Bo¿ego Jana Paw³a II.
(f)

W Galerii O¶rodka Kultury im. Cypriana K. Norwida MALARSTWO WALENTEGO GABRYSIAKA
Do 18 kwietnia br. w Galerii O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida na os. Górali 5 ogl±daæ mo¿na wystawê malarstwa Walentego Gabrysiaka. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Piêknych, do której zosta³ przyjêty w 1948 roku na drugi rok studiów przez prof. Fryderyka Pautscha. W latach 1949-54 studiowa³ na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Adama Marczyñskiego i prof. Wac³awa Taranczewskiego. W 1965 roku kontynuowa³ studia artystyczne w Ecole de la Cambre w Brukseli jako stypendysta rz±du belgijskiego. Walenty Gabrysiak jest laureatem wielu nagród artystycznych. W swoim dorobku ma udzia³ w kilkudziesiêciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granic±. Jego prace znale¼æ mo¿na m.in. w Muzeum Narodowym i Bibliotece Narodowej w Warszawie, Krakowie, Wroc³awiu, Szczecinie, Gdañsku, w Muzeum w Zielonej Górze, Bydgoszczy, Poznaniu, w Muzeum Kopernika we Fromborku, w Muzeum w Bytomiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w £odzi, w Bibliotece Królewskiej „Albertina” w Brukseli oraz w zbiorach prywatnych i galeriach Belgii, Holandii, RFN, USA, Szwecji i W³och.
Wystawa ogl±daæ mo¿na od poniedzia³ku do soboty w godz. 10.00 – 20.00, a w niedziele w godz. 17.00 – 20.00.
(f)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,211,860 unikalnych wizyt