Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W NOWEJ HUCIE ¦WI¡TECZNIE
Wzorem lat ubieg³ych Kraków przybra³ ¶wi±teczny wygl±d. ¦wiec±cymi girlandami udekorowano krakowskie mosty i wiadukty. Bo¿onarodzeniowe ozdoby pojawi³y siê na krakowskim Rynku i przylegaj±cych do niego ulicach. Nie zabrak³o tak¿e dekoracji placu Centralnego i alei Ró¿ w Nowej Hucie. Rosn±ce wokó³ drzewa ozdobiono tysi±cami ma³ych ¶wiate³ek, po¶rodku placu Centralnego stan±³ ¶wiec±cy noc± srebrzysty anio³, a w alei Ró¿ ustawiono ¶wi±tecznie udekorowan± choinkê.
(f)



Tak prezentowa³ siê srebrzysty anio³ na placu Centralnym w poniedzia³ek, 20 grudnia br. o godz. 23.59.

Fot. Andrzej Kalinowski

Pe³nych rado¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia ¿yczy wszystkim Redakcja


BUDOWA S-7 WSTRZYMANA
6 grudnia 2010 r. minister infrastruktury zafundowa³ mieszkañcom Nowej Huty, Krakowa, ale tak¿e o¶ciennych powiatów i gmin zupe³nie nietrafiony, wrêcz dramatyczny prezent Miko³ajkowy. Tego dnia na stronie internetowej ministerstwa pojawi³ siê projekt nowego Programu budowy Dróg Krajowych na lata 2001 -2015. Projekt, jak siê okaza³o po jego analizie, mocno niekorzystny dla Krakowa i dla naszego województwa. Na 78 inwestycji drogowych, które przewidywane s± do realizacji w naszym kraju do 2013 roku zaledwie trzy dotycz± Ma³opolski.
- Najbardziej skandaliczna sytuacja wydaje siê byæ w zwi±zku z budow± drogi ekspresowej S-7, tak wa¿nej z punktu widzenia odkorkowania obecnych po³±czeñ drogowych, pomiêdzy Now± Hut± a ¶ródmie¶ciem Krakowa. Wydaje siê byæ przejawem skrajnej nieodpowiedzialno¶ci rz±du, i¿ po oddaniu pierwszego etapu inwestycji, tzn. odcinka Bie¿anów – Rybitwy, zadecydowano o zakrêceniu strumienia finansowego dla realizacji kolejnych etapów, w tym tak wa¿nego odcinka, jak Rybitwy – Igo³omska. Tym samym zamyka siê tê inwestycjê na najbli¿sze lata – posiedzia³ nam pose³ Andrzej Adamczyk, wiceprzewodnicz±cy Sejmowej Komisji Infrastruktury.
Planowany ca³y ci±g komunikacyjny ma stanowiæ niezwykle istotny element infrastrukturalny bêd±cy wschodni± drogow± obwodnic± Krakowa. Jest to o tyle dziwna sytuacja, gdy¿ zgodnie z zapisami obowi±zuj±cego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008 - 2012 budowa tego odcinka, stanowi±cego zaledwie 4,4 km mia³a byæ zrealizowana w latach 2006 - 2009. Dzi¶, z punktu widzenia nowo projektowanego przez obecny rz±d Programu Drogowego nie wiemy w jakiej perspektywie czasowej i czy w ogóle ta wa¿na inwestycja zostanie zrealizowana. Nie trzeba nikogo przekonywaæ, jak wa¿ne znaczenie mo¿e mieæ dla kierowców- mieszkañców Nowej Huty ten odcinek. Pozwoli na ominiêcie centrum miasta dla przeje¿d¿aj±cych przez aglomeracjê krakowsk± tylko tranzytowo, pozwoli skomunikowaæ Now± Hutê bezpo¶rednio z autostradow± obwodnic± Krakowa A4, tym samym jest to jeden z odcinków, które trwale pomog± zniwelowaæ korki w Krakowie – dodaje pose³ Adamczyk.
Brak umieszczenia budowy tej drogi ekspresowej na li¶cie przewidzianej do realizacji najpó¼niej do 2013 jest m.in. skutkiem zaniedbañ i braku skuteczno¶ci pos³ów i senatorów Platformy Obywatelskiej, którzy pomimo posiadania parlamentarnej wiêkszo¶ci nie potrafili zadbaæ o dzia³ania s³u¿±ce rozwojowi infrastruktury drogowej naszego regionu.
- Uwa¿am jednak, ¿e nie wszystko jeszcze stracone. 27 grudnia br. up³ywa termin prowadzonych otwartych konsultacji spo³ecznych rz±dowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 -2015. Dlatego pragnê zaapelowaæ do wszystkich Pañstwa, mieszkañców oraz organizacji dzia³aj±cych na terenie Nowej Huty o kierowanie na wskazany adres Ministerstwa Infrastruktury wniosków i uwag, zawieraj±cych pro¶bê o umieszczenie odcinka drogi S-7 (wêze³: Igo³omska - W. Christo Botewa wraz z przepraw± mostow± przez Wis³ê) na li¶cie inwestycji, których finansowanie z bud¿etu pañstwa przewidziane jest do 2013 roku. Wszyscy wiemy, jak bardzo Kraków potrzebuje pe³nej obwodnicy oraz jak wielk± dogodno¶ci± bêdzie ta droga dla mieszkañców okolicznych miejscowo¶ci, którzy doje¿d¿aj±c do miejsca pracy czy nauki w Krakowie trac± wiele czasu na zakorkowanych ulicach. 13 grudnia br., w li¶cie do parlamentarzystów PO oraz samorz±dów, bezpo¶rednio zainteresowanych powstaniem drogi S-7, wys³a³em list, stanowi±cy równocze¶nie apel o podjêcie dzia³añ w interesie kierowców, mieszkañców Nowej Huty i Krakowa. Mam nadziejê, ¿e wspólnie uda nam siê wywalczyæ dla tej inwestycji zielone ¶wiat³o, tak by mog³a zostaæ zrealizowana – apeluje pose³ Andrzej Adamczyk.
Wszelkie propozycje i uwagi do projektowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015 nale¿y kierowaæ poczt± tradycyjn± lub elektroniczn± do ministra Grabarczyka na adresy: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Dróg i Autostrad, 00-928 Warszawa, ul. Cha³ubiñskiego 4/6, fax: 22 630 19 09 lub drog± elektroniczn±: e-mail: a.orlowska@mi.gov.pl; eboratynska@mi.gov.pl
(f)
W Szpitalu ¯eromskiego zmodernizowano… ODDZIA£ RATUNKOWY I L¡DOWISKO
Mimo zdecydowanie niedoszacowanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, mijaj±cy rok by³ dla Szpitala Specjalistycznego im. S. ¯eromskiego rokiem wyj±tkowo dobrym, w którym odnotowano wiele sukcesów i osi±gniêæ.
- W kwietniu w presti¿owym konkursie organizowanym przez OSOZ zajêli¶my pierwsze miejsce w Polsce, w kategorii ,,Dzia³alno¶æ na rzecz Pacjenta”. W listopadzie jednostka certyfikuj±ca przyzna³a Szpitalowi kolejny certyfikat tj. ISO 9001:2008 w zakresie lecznictwa i opieki szpitalnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz diagnostyki obrazowej i sterylizacji, co jest gwarancj± ¶wiadczenia us³ug medycznych na najwy¿szym poziomie – powiedzia³ nam Leszek Gora, rzecznik prasowy szpitala. ArcelorMittal Poland S.A.- partner szpitala - sfinansowa³ zakup niezbêdnych urz±dzeñ oraz instalacji cyfrowego monitoringu g³ównego budynku i wewnêtrznych ci±gów komunikacyjnych o warto¶ci ponad 60 tys. z³. Pozwoli to znacznie zwiêkszyæ bezpieczeñstwo pacjentów, osób odwiedzaj±cych oraz personelu medycznego.
Najwa¿niejsz± inwestycj± w mijaj±cym roku by³o zrealizowanie projektu pn.: ,,Modernizacja pomieszczeñ Szpitalnego Oddzia³u Ratunkowego i L±dowiska wraz z zakupem nowych urz±dzeñ dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana ¯eromskiego w Krakowie”. - Projekt jest wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków EFRR w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko. Ca³kowita warto¶æ projektu wynosi 7 597 063, 85 z³, a dofinansowanie ze ¶rodków EFRR wyniesie 6 190 097,67 z³. Wk³ad w³asny oraz wydatki niekwalifikowane finansowane by³y ze ¶rodków Gminy Miejskiej Kraków. Prace remontowo-modernizacyjne Szpitalnego Oddzia³u Ratunkowego obejmowa³y przebudowê instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji i klimatyzacji, sieci elektrycznej i teletechnicznej, wprowadzenie wydzielonego dojazdu karetek i ci±gów komunikacyjnych dla pieszych oraz dostosowanie pomieszczeñ dla osób niepe³nosprawnych – opowiada rzecznik szpitala. W ramach realizacji projektu zostanie zakupiona wysokospecjalistyczna aparatura medyczna miêdzy innymi aparat do znieczulenia ogólnego, zestawy do monitorowania funkcji ¿yciowych, defibrylatory, respiratory, ssaki zestawy do intubacji i wyposa¿enie Oddzia³u. L±dowisko dla ¶mig³owców sanitarnych posiadaj±ce o¶wietlenie projektowe wraz z infrastruktur± rozjazdow± pozwala na jego ca³odobowe funkcjonowanie i jest jednym z najnowocze¶niejszych w Ma³opolsce. Zakoñczono przystosowanie pomieszczeñ dla przeniesionego do g³ównego budynku Oddzia³u Okulistycznego, którego trwa wyposa¿anie oraz remont czê¶ci reprezentacyjnej administracji szpitala. - Nasze tegoroczne, znacz±ce dokonania, to powód do satysfakcji, ale i mobilizacja do dalszej rzetelnej pracy – podkre¶la Leszek Gora.
(f)
WSPÓLNE KOLÊDOWANIE W ALEI RÓ¯
W ubieg³± sobotê, 19 grudnia br., w al. Ró¿ odby³a siê tradycyjna wigilia dla ubogich, zorganizowana przez Radê Dzielnicy XVIII i Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej, przy wspó³pracy O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta i Stra¿y Miejskiej.
- W dniu dzisiejszym, w tym miejscu, w alei Ró¿ w Nowej Hucie, po raz czwarty, mieszkañcy spotykaj± siê na piêknie przystrojonym placu, aby wspólnie kolêdowaæ i z³o¿yæ sobie ¿yczenia – powiedzia³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski, witaj±c wszystkich przyby³ych. - Pokój zamieszka, kiedy Pan przybêdzie. W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale, w ciszy wyczekiwaniu na wigilijn± gwiazdê, do gor±cego i otwartego serca niech przyjdzie Pan Zbawiciel Jezus Chrystus i umocni nas swoim pokojem i mi³o¶ci±, by¶my go mogli rozdawaæ wszêdzie tam, gdzie niepokój i brak Jego mi³o¶ci, aby zamieszka³ we wszystkich ludzkich sercach na ca³ym ¶wiecie. B³ogos³awionych ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia oraz szczê¶liwego nowego 2011 roku – doda³ przewodnicz±cy Porêbski, sk³adaj± wszystkim ¿yczenia.
A na placu, pomimo mrozu, zjawi³y siê prawdziwe t³umy. Jak nam powiedzia³a El¿bieta Matuzik, kierownik Filii nr 4 MOPS, dziêki hojno¶ci nowohuckich restauratorów, dla wszystkich przygotowano 3150 porcji tradycyjnych potraw wigilijnych. Na sto³ach znalaz³y siê m. in.: kluski z makiem, kapusta z grzybami, ¿ur z grzybami, barszcz zabielany z grzybami, ³azanki, barszcz czerwony z uszkami, pierogi, krokiety, grochówka i bigos.
Wspólne kolêdowanie i ³amanie siê op³atkiem poprzedzi³a modlitwa opata mogilskiego o. Piotra Chojnackiego oraz pob³ogos³awienie op³atków przez o. Niwarda Karszniê. A gdy ruszono, by z³o¿yæ sobie ¶wi±teczne ¿yczenia, w alei Ró¿ rozbrzmia³y kolêdy w wykonaniu artystów z zespo³u „Joker” i góralskiego zespo³u „Hamernik”.
W trakcie wigilii mo¿na by³o równie¿ obejrzeæ i zakupiæ ozdoby ¶wi±teczne na specjalnym kiermaszu zorganizowanym przez O¶rodki Wsparcia Dziennego. W obs³udze imprezy pomagali pracownicy socjalni z MOPS-u, wolontariusze ze ¶wietlicy ¶rodowiskowej Krakowskiego Stowarzyszenia Ocaliæ Szansê oraz Ochotniczego Hufca Pracy 6-5, a tak¿e ¿o³nierze z V Batalionu Dowodzenia, a patronat medialny nad tegoroczn± Wigili± w al. Ró¿ sprawowali: „G³os-Tygodnik Nowohucki”, TVP Kraków i Radio Kraków Ma³opolska.
(f)



Foto: Andrzej Kalinowski
Wigilia ma³opolskich stra¿aków.
W sobotê 18 grudnia b.r. Szko³a Aspirantów PSP w Krakowie na os. Zgody go¶ci³a stra¿aków ochotników z ca³ej Ma³opolski. To tutaj umówili siê na coroczne spotkanie op³atkowe. W¶ród znamienitych go¶ci przybyli: kardyna³ Stanis³aw Dziwisz, wojewoda ma³opolski Stanis³aw Kracik, wicemarsza³ek województwa ma³opolskiego Wojciech Kozak, komendant wojewódzki PSP Andrzej Mróz, komendant miejski PSP w Krakowie Ryszard Gaczo³ , komendant Szko³y Aspirantów Bogus³aw Kogut, wojewódzki prezes stra¿aków ochotników i pose³ na Sejm RP Edward Siarka, pos³owie i senatorowie RP, ksiê¿a i kapelani stra¿accy, najwy¿sze w³adze wojskowe i policji. Nie zabrak³o te¿ licznej grupy stra¿aków ze wszystkich zak±tków województwa oraz m³odzie¿y stra¿ackiej. Sk³adaj±c sobie ¿yczenia stra¿acy nie zapomnieli o bardzo ciê¿kim dla nich roku ze wzglêdu na tragiczne w skutkach powodzie, trudn± zimê, która pozbawia³a pr±du wielu mieszkañców ma³opolski i wreszcie o kwietniowej katastrofie Tupolewa pod Smoleñskiem, w której zgin±³ ich prezes i pose³ na Sejm RP Wies³aw Woda. Specjalnym go¶ciem na tym spotkaniu by³a jego ¿ona. Symbolem wszystkich nieobecnych, którzy w tragiczny sposób odeszli w mijaj±cym roku nios±c innym pomoc by³ pusty fotel. By³ czas na wspólne rozmowy i refleksje. Oprawê muzyczn± uroczysto¶ci zapewni³ Chór im. Jana Paw³a II ze Strumian, orkiestra stra¿acka z Dobczyc oraz góralska kapela „Ogórki” z miejscowo¶ci Ciche. Rozstawano siê w nadziei, ¿e nastêpny rok bêdzie lepszy. Ale na pewno ju¿ dzi¶ mo¿na powiedzieæ, ¿e pracy stra¿akom na pewno nie bêdzie brakowa³o.
Wojciech Ru¶niak


fot. Wojciech Ru¶niak
Jedyny taki zabytek w Nowej Hucie – WILLA ROGOZIÑSKICH
Na koniec mijaj±cego roku przypad³y dwa wydarzenia zwi±zane z ulic± Klasztorn± w Mogile. Pierwszemu z nich, promocji wydawnictwa O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida z serii Parki Krakowa pt. Park przy ulicy Klasztornej, po¶wiêcono du¿y artyku³ w jednym z grudniowych wydañ G³osu. Drugie z wydarzeñ to zesz³otygodniowe spotkanie spo³ecznych opiekunów zabytków, zatytu³owane Willa Rogoziñskich - historia i przysz³o¶æ. Go¶ciem specjalnym spotkania by³a Urszula Gawe³, w³a¶cicielka pó³nocnego skrzyd³a i dzier¿awca pozosta³ej czê¶ci obiektu, spo³eczny opiekun w³a¶nie tego zabytku.
Willa Rogoziñskich wraz z przylegaj±cym do niej parkiem powsta³y ok. 1890 roku. Utrzymana jest w charakterze dworku - willi podmiejskiej na wzór angielskich rezydencji wiejskich typu cottage. Drewniany detal dekoracyjny nawi±zuje do wzorów szwajcarskich willi uzdrowiskowych (por. Zygmunt Kiszka, Park przy ulicy Klasztornej). Do lat 20-tych ub. wieku pozostawa³a w u¿ytkowaniu swoich budowniczych, rodziny Rogoziñskich. Nastêpnie jej w³a¶cicielem byli m.in. Lelitowie i Krasnodêbscy. Po drugiej wojnie mie¶ci³ siê tu komisariat milicji, nastêpnie przesz³a pod zarz±d Szpitala im. S. ¯eromskiego. Na ten okres przypada jej postêpuj±ca dewastacja. Od ca³kowitej ruiny willa zosta³a uratowana dopiero w 1992 roku, kiedy to czê¶ciowo sprzedano a czê¶ciowo przekazano obiekt w u¿ytkowanie Urszuli i W³adys³awa Gawe³. Nie tylko rozpoczêli oni prace remontowe na jego terenie ale równie¿ postarali siê aby zosta³ on wpisany do rejestru zabytków, co sta³o siê w roku 1996.
O swoich staraniach i pracy na rzecz uratowania tego niezwykle interesuj±cego i jedynego w swoim rodzaju zabytku w Nowej Hucie opowiada³a w³a¶nie Urszula Gawe³ w O¶rodku Kultury im. C.K. Norwida. Opowie¶æ ilustrowana by³a bogat± dokumentacj± fotograficzn±, dziêki której mo¿na by³o porównaæ stan jaki zastali osiemna¶cie lat temu w³a¶ciciele ze stanem obecnym. A co zastali? - Pozrywane pod³ogi, sypi±ce siê stropy, grzyb, wilgoæ i przyzwyczajonych do opuszczonego budynku okolicznych pijaczków - wspomina³a pani Urszula. Du¿e wra¿enie na uczestnikach spotkania zrobi³a przede wszystkim restauracja szczególnie zrujnowanej po³udniowej czê¶ci z imponuj±cym dzi¶ gankiem. W sumie w prace renowacyjne Pañstwo Gaw³owie w³o¿yli do tej pory pó³ miliona z³otych. Na tym jednak nie koniec. Planowane i konieczne s± dalsze prace zmierzaj±ce do przywrócenia ¶wietno¶ci willi, prace które m.in. umo¿liwi± udostêpnienie jej pomieszczeñ zwiedzaj±cym. W nadchodz±cym roku bêd± podejmowane dzia³ania na rzecz do pozyskania na ten cel dofinansowania. W tych dzia³aniach Urszulê Gawe³ wspieraæ bêdzie z ca³± pewno¶ci± grupa spo³ecznych opiekunów zabytków, do której nale¿y.
(mh)

SZAFING W NOWEJ HUCIE
Pierwszy dzieciêcy szafing w Nowej Hucie zorganizowany przez Bibliotekê i Klub „Ku¼nia” O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida oraz portal internetowy www.ekorodzice.pl za nami.
Co to jest szafing? – zapyta zapewne nowicjusz. Odpowied¼ jest prostsza, ni¿ siê wydaje. Szafing to wielka wymiana odzie¿y, zabawek, ksi±¿ek i czego jeszcze dusza zapragnie. Zagl±dasz do szafy, wybierasz rzeczy, które nie s± ci potrzebne i zamiast je wyrzucaæ, wymieniasz. Wygl±da to tak - ja ci dajê sukienkê, z której wyros³a moja córeczka, a ty mi ksi±¿kê o tym, jak byæ dobrym rodzicem – oboje jeste¶my zadowoleni. Za tym przyjemnym dzia³aniem, kryje siê powa¿na idea.
- Akcja ma znaczenie ekologiczne, chcemy zainicjowaæ w¶ród rodziców ekologiczny styl ¿ycia, oparty o ideê wielorazowo¶ci, czyli wielokrotnego wykorzystania rzeczy. Szafing ma równie¿ wymiar praktyczny – wymiana odzie¿y i akcesoriów dla dzieci to sposób na oszczêdno¶ci w domowym bud¿ecie – wyja¶nia Katarzyna Szczê¶niak z „Ku¼ni”, organizatorka szafingu.
I uda³o siê wy¶mienicie. Uczestnicy akcji dopisali. Wymieniali¶my, rozmawiali¶my, nauczyli¶my siê czego¶ nowego – podsumowuje Ania, która wziê³a udzia³ nowohuckim szafingu. Dzieci mog³y pobawiæ siê w motylkowym k±ciku malucha, pos³uchaæ bajek europejskich, po³±czonych z zabawami plastycznymi i muzycznymi, rodzice za¶ przejrzeæ biblioteczne propozycje popularnonaukowe i poradnikowe, napiæ siê kawy, herbaty. Uda³o siê dlatego kolejn± tak± akcjê zaplanowano ju¿ w lutym 2011 r. - Przyjd¼ do „Ku¼ni”, wymieñ ciuszek, zabawkê, ksi±¿kê, p³ytê! Nie wyrzucaj ubrañ, z których wyros³y twoje dzieci, których nie lubisz, które ci siê znudzi³y! Wymieñ je, porozmawiaj, napij siê kawy – zachêcaj± organizatorzy.
Patronat medialny: Femia.pl, „G³os – Tygodnik Nowohucki”, Ekokonsumet.pl, Ekowawa.pl, Miastodzieci.pl, Organic.pl, Polska Zielona Sieæ, Radio Kraków. Wszystkie informacje dotycz±ce szafingu i zasady, jakie w nim obowi±zuj± znajdziecie na stronach: www.bibliotekakuznia.edu.pl i www.kuznia.edu.pl
(k)

Nowa Huta potrzebuje ambasadora
Go¶ciem niedzielnego Salonu Enha+ by³ europose³, Bogus³aw Sonik. Rozmowa, jak zawsze w Salonie, toczy³a wokó³ Nowej Huty. Tym razem, w sposób szczególny, dotyczy³a mo¿liwo¶ci rozwoju naszej dzielnicy.
Niedzielne spotkanie w foyer Teatru Ludowego mia³o wyj±tkowo kameralny charakter. Pose³ Bogus³aw Sonik, który by³ go¶ciem „Salonu Enha+”, szybko nawi±za³ kontakt z przyby³ymi na spotkanie mieszkañcami Nowej Huty. Podczas, moderowanej przez dziennikarkê Radia Kraków Justynê Nowick±, rozmowy przyzna³, ¿e jego zdaniem Nowa Huta ma du¿y potencja³. Zaznaczy³, ¿e aby wykorzystaæ drzemi±ce w tej dzielnicy mo¿liwo¶ci potrzeba przede wszystkim inwestycji. - Sama moda na Now± Hutê nie wystarczy. Aby sta³a siê skutecznym motorem rozwoju musz± i¶æ za ni± pieni±dze – powiedzia³ Bogus³aw Sonik, zapytany o perspektywy rozwoju naszej dzielnicy. Zaznaczy³, ¿e jego zdaniem potrzeba dobrego po³±czenia komunikacyjnego Nowej Huty z centrum Krakowa. Kolejnymi inwestycjami powinny byæ centrum kultury z „prawdziwego zdarzenia” z ciekaw± propozycj± dla m³odych oraz du¿a hala widowiskowa. Europose³ zaznaczy³ jednak wyra¼nie, ¿e w Nowej Hucie jest przestrzeñ, która mo¿e i powinna wej¶æ w wolny rynek. - Nie mo¿na liczyæ jedynie na inwestycje, dofinansowania i sponsorów. Trzeba organizowaæ imprezy, które same siê obroni± i na siebie zarobi±. Kraków ma swoje targi Bo¿onarodzeniowe, czemu nie ma ich Nowa Huta? – zapyta³ zebranych. Nawi±za³a siê ciekawa rozmowa. Przybyli na spotkanie mieszkañcy Nowej Huty wskazali znacz±ce fakty z historii i czasów wspó³czesnych naszej dzielnicy, które s±, lub mog³yby staæ siê, elementami promocji tej dzielnicy. By³a mowa o wyj±tkowej historii nowohuckiej muzyki rozrywkowej czy Nowohuckiej Kronice Filmowej. Zebrani dowiedzieli siê miêdzy innymi o tym, ¿e zbli¿a siê 50 rocznica koncertu Czerwono- Czarnych, który odby³ siê w Nowej Hucie w Hali Gara¿y. - Bojê siê, ¿e nikt nie wykorzysta tego faktu do promowania naszej dzielnicy - mówi³a z ¿alem jedna z przyby³ych na spotkanie mieszkanek Nowej Huty. Wszyscy obecni na Salonie zgodnie orzekli, ¿e Nowa Huta potrzebuje ambasadorów, osób kojarzonych z t± dzielnic±, których nazwiska i wizerunek mog³yby dodatkowo j± promowaæ. Przy tej okazji pad³y takie nazwiska jak Bogus³aw Schaeffer, Juliusz £uciuk, czy Stanis³aw Pagaczewski, który, czego zebrani dowiedzieli siê dziêki jednemu z obecnych na spotkaniu Nowohucian, mieszka³ kiedy¶ na jednym z nowohuckich osiedli. Byæ mo¿e w³a¶nie w Nowej Hucie narodzi³ siê Baltazar G±bka. Jako wa¿ny element promocji wspieraj±cej rozwój Nowej Huty wszyscy wskazali wyszukiwanie takich pere³ek, czy to osób, czy zdarzeñ, czy te¿ inicjatyw, jak wspomniana Nowohucka Kronika Filmowa, bêd±ca ewenementem na skalê ¶wiatow± i skupianie na nich uwagi samych mieszkañców Nowej Huty oraz umiejêtne „sprzedawanie” ich. Na zakoñczenie spotkania Bogus³aw Sonik obieca³ zadbaæ o to aby w najbli¿szym czasie otwarty zosta³ w naszej dzielnicy Punkt Informacji Europejskiej.


W ROCZNICÊ STANU WOJENNEGO
W poniedzia³ek, 13 grudnia br., w 29. rocznicê wprowadzenia stanu wojennego, pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym zapalone zosta³y znicze, a wi±zanki kwiatów z³o¿yli przedstawiciele Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”, przedstawiciele Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz delegacje m³odzie¿y z kilku nowohuckich szkó³, którzy pod pomnik przyszli ze sztandarami. Obecni byli m. in. Tadeusz Stasielak, wiceprzewodnicz±cy KRH, Edward Porêbski, radny Miasta Krakowa, zarazem przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII, a tak¿e lider strajku w czasach stanu wojennego Mieczys³aw Gil.
(f) Fot. Autor



Kwiaty pod pomnikiem „Solidarno¶ci” z³o¿yli m. in. przedstawiciele Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Nowa Huta
„Czas zatrzymany” - ¼ród³o i urzeczywistnienie pomys³u
Z Adamem Gryczyñskim, autorem powstaj±cego trzeciej czê¶ci dzie³a dokumentuj±cego przesz³o¶æ terenów, na których zbudowano Now± Hutê rozmawia Jan L. Franczyk

Jan L. Franczyk: Lokalizacja Nowej Huty w 1949 r. na urodzajnych ziemiach po³o¿onych zaledwie 10 km od centrum starego Krakowa do dzi¶ budzi ¿ywe emocje. Dla jednych nowe miasto i kombinat metalurgiczny na zawsze pozostanie przekleñstwem systemu komunistycznego degraduj±cego rolê Krakowa jako o¶rodka kulturalnego i zabytkowego, a szczególnie jako sanktuarium narodowego, dla innych za¶ szans± na lepszy start ¿yciowy, za³o¿enie rodziny i awans spo³eczny…



Dzieci przed szko³a w Ruszczy. Lata 20. ubieg³ego wieku.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,477,893 unikalnych wizyt