Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowohucka przystañ, piêkne saksofonistki i chiñskie smoki
„Saksofonarium” to nazwa zespo³u sk³adaj±cego siê z 4 dziewczyn z ró¿nych stron Polski graj±cych na saksofonach. Zespó³ da³ koncert w Nowej Hucie, by pokazaæ, i¿ jest tu miejsce nie tylko na hip-hop i rap, ale równie¿ na muzykê klasyczna, jazzow± i filmow±. Dziewczyny maj± zamiar w przysz³o¶ci rozszerzyæ swój repertuar o w³asne kompozycje. Kto nie by³ na ich koncercie w „Kombinatorze”, ma szansê pos³uchaæ „Saksofonarium” w 244 Nowohuckiej Kronice Filmowej.
Adam W±sikowski zdoby³ stopieñ trenera drugiej klasy w ¿eglarstwie. Jest cz³onkiem Yacht Klubu Polski maj±cego swoj± siedzibê przy przystani nad Wis³±. Przystañ w Nowej Hucie powsta³a w latach 50.tych na terenie Mogi³y i dzia³a do dzi¶. Zim± przystañ okrywa siê ¶niegiem i zastyga, ale pan Adam nie pozostawia jej samej. Jego opowie¶ci o Nowej Hucie i o p³ywaniu s± fascynuj±ce.
Na koniec proponujemy spotkanie z odrobin± kultury… chiñskiej. Uczniowie XVI LO mieli mo¿liwo¶æ przez ca³y dzieñ uczestniczyæ w ró¿norakich warsztatach zwi±zanych z tradycj± Kraju Kwitn±cej Wi¶ni. Mo¿na by³o zagraæ w chiñskie gry planszowe, spróbowaæ kaligrafii, nauczyæ siê kilku s³ów po chiñsku, przyjrzeæ siê tradycyjnym sztukom walki, nauczyæ tañczyæ w chiñskim stylu, zobaczyæ taniec smoka i spróbowaæ tradycyjnych przysmaków. Wszystko dziêki wspó³pracy z Instytutem Konfucjusza zajmuj±cym siê promocj± chiñskiej kultury poprzez czynny udzia³ w warsztatach.
244 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od pi±tku 4 III przed seansami w kinie Studyjnym „Sfinks” oraz w najbli¿szy poniedzia³ek na antenie Telewizji Kraków (godz. 17.05 i 19.20 i 22.02). Archiwalne numery Nowohuckich Kronik Filmowych dostêpne s± na stronie internetowej: www.kronika.com.pl
(as)
W Teatrze £a¼nia Nowa – FAKIR CZYLI OPTYMIZM
W najbli¿sz± sobotê, 26 lutego o godz. 19.00 w Teatrze £a¼nia Nowa na os. Szkolnym 25, odbêdzie siê premiera spektaklu „Fakir”. W spektaklu wykorzystano teksty autorstwa S³awomira Mro¿ka, Bartosza Szyd³owskiego i Igora Stokfiszewskiego. A tak o samym wydarzeniu opowiada³ Monice Roman z „Dziennika Teatralnego Kraków” sam Bartosz Szyd³owski: - Kto¶, kto robi spektakl, odpowiada na pewne pytania spektaklem. Jest kilka impulsów, które mnie przy pracy nad „Fakirem” poprowadzi³y. Kiedy wzi±³em napisane w 1992 roku opowiadanie, zobaczy³em w nim idealn± sytuacjê nowohuck±. W opowiadaniu Mro¿ka do wybiednia³ej gminy przyje¿d¿a inwestor - hindus, który obiecuje dobudowaæ do istniej±cego komina fabrykê, tym samym daj±c nadziejê na dobrobyt. ¯ywi siê i u¿ywa wszelkich rado¶ci kosztem mieszkañców, a potem znika zostawiaj±c po sobie jedynie zap³odnion± wójtównê i oszukan± spo³eczno¶æ. Co by nie mówiæ – w Nowej Hucie po 89-tym równie¿ pojawi³ siê inwestor-cudotwórca, równie¿ hindus - Lakshmi Mittal. Z jego obietnic i cudu gospodarczego, na który liczy³a Nowa Huta te¿ niewiele wyniknê³o. Prawa ekonomiczne wziê³y górê nad potrzebami spo³ecznymi mieszkañców. To taki plan anegdotyczny, ale mo¿na z niego wyci±gn±æ sporo sensów. Jest inny impuls, które te sensy podbija. Nad tekstem zacz±³em pracowaæ z amatorami, w wiêkszo¶ci mieszkañcami Nowej Huty. W trakcie rejestracji prób, u¶wiadomi³em sobie inn± zbie¿no¶æ. Otó¿ ja, jako re¿yser, sta³em siê fakirem, kim¶ za kim zaczêli pod±¿aæ z ró¿nymi nadziejami. Dokument z prób pokaza³ piêkn±, indywidualn± historiê ludzi w procesie wspólnego spotkania. Pojemno¶æ tej relacji mnie zaskoczy³a i do dzisiaj inspiruje. Ja – w pewnym sensie obcy – prowokujê w grupie ludzi nowe do¶wiadczenie, wyzwalam emocje, kreujê relacje. Ta rola artysty, ulotna, chwilowa, prowokuj±ca krótkotrwa³y wzlot – staje siê tematem nas prowadz±cym. Fakir znika, ale pozostawia za sob± nie tylko dziewczynê z brzuchem. Zap³odnienie staje siê metafor± tej tajemniczej relacji uniesieñ, które zmieniaj± co¶ w naszym ¿yciu na trwa³e. Nie przypuszcza³em, ¿e „Fakir” Mro¿ka stanie siê w pewnym sensie moim artystycznym manifestem, marzeniem o roli teatru w ¿yciu, tej piêknej zabawy zmieniaj±cej ¶wiat.
* * *
Scenariusz & re¿yseria: Bartosz Szyd³owski, Scenografia: Ma³gorzata Szyd³owska, Zdjêcia: Rafa³ Kosecki, Monta¿: Przemek Fik, Muzyka: Andrzej Bonarek, Obsada: Maria i W³odzimierz Bare³owie, Barbara i Stanis³aw Dziedzicowie, Agata Marzec, Ryszard S³abczyñski, Dagmara Waszkiewicz, Bartosz Szyd³owski, Igor Stokfiszewski, Marcin Wierzchowski, Barbara Kurzaj, Anna Wielgucka, Tomasz Radawiec, Edward Wnuk.
Bilety: 30 z³ i 40 z³. Spektakl grany bêdzie równie¿ w niedzielê 27 lutego o godz. 19.00.
(f)


Fot. Grzegorz Ziemiañski
WTEDY O NOWEJ HUCIE MÓWIONO NA CA£YM ¦WIECIE
2 marca w Galerii „Ma³ej” M³odzie¿owego Domu Kultury im. J. Korczaka zostanie otwarta wystawa zatytu³owana „Stan Wojenny w Nowej Hucie”, inauguruj±ca krakowskie obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wielka historia w Galerii „Ma³ej”. Organizatorzy zapraszaj±.
Z prac Komisji Dialogu Spo³ecznego: REWITALIZACJA NOWEJ HUTY
Komisja Dialogu Spo³ecznego ds. Rewitalizacji Nowej Huty uchwali³a priorytety i wyzwania dla rozwoju dzielnic nowohuckich. Pisali¶my o jej zawi±zywaniu siê w nr 3 "GTN".
Inicjatorzy Komisji Dialogu Spo³ecznego ds. Rewitalizacji Nowej Huty jako pierwsi przetarli szlaki w Krakowie, a ich inicjatywa mobilizuje samorz±d do tworzenia niezbêdnych uregulowañ prawnych, dotycz±cych cia³ inicjatywno-doradczych, o które wnioskuj± organizacje pozarz±dowe, skupione wokó³  wa¿nych spo³ecznie tematów. W ostatnim czasie Wydzia³ Spraw Spo³ecznych, w konsultacji z liderami piêciu zawi±zuj±cych siê Komisji Dialogu Spo³ecznego, przygotowa³ projekt odpowiedniego regulaminu, który jako zarz±dzenie Prezydenta, bêdzie okre¶la³ cele, tryb powo³ywania i funkcjonowania KDS w Krakowie. 14 lutego dokument ten zosta³ poddany konsultacjom otwartym, poprzez zawieszenie go na stronie internetowej: www.mgo.krakow.pl, z apelem o nadsy³anie pytañ, uwag i wniosków. Prosimy o uwa¿ne zapoznanie siê z nim i odpowiednie komentarze. Mo¿e wa¿ne sprawy nam umknê³y? Co wiele g³ów, to niejedna. Poni¿ej przytaczamy ciekawe projekty i pomys³y.
1. Przeprojektowanie fragmentów S7: wêz³a przecinaj±cego ul. Ptaszyckiego z Igo³omsk± (przed Kopcem Wandy, na Trakcie Sandomierskim oraz przeciêcia Al. Solidarno¶ci estakad± (niszcz±c± walory uk³adu urbanistycznego, objêtego ochron± jako dziedzictwo kulturowe).
2. Rozstrzygniêcie sporu dot. kwestionowanej lokalizacji i technologii Zak³adu Termicznego Przekszta³cania Odpadów (spalarni ¶mieci komunalnych).
3. Og³oszenie, rozstrzygniêcie i upowszechnienie wyników, przygotowanego przez UMK, miêdzynarodowego konkursu na koncepcjê urbanistyczn± i funkcjonaln± osi Aleja Ró¿ – £±ki Nowohuckie.
4. Kontynuacja prac nad wdro¿eniem inicjatywy pod nazw± Nova Park, szczególnie istotnej w aspekcie rewitalizacji terenów poprzemys³owych.
5. Zaprojektowanie i realizacja koñcowego odcinka Alei Ró¿ innowacyjn±, partycypacyjn± metod± Project for Public Space, prezentowan± liderom ¶rodowiska Nowej Huty przez Forum dla Nowej Huty i Fundacjê „Partnerstwo dla ¦rodowiska” w trakcie warsztatów w roku 2009.
6. Opracowanie i przyjêcie „Programu ochrony u¿ytku ekologicznego £±ki Nowohuckie” z uwzglêdnieniem wymagañ sieci Natura 2000”.
7. Pilne wyja¶nienie sytuacji prawnej zabytkowego dworu w Wadowie i nadanie odpowiedniej funkcji.
8. Ponowne podjêcie adaptacji Fortu 49 ½ na m³odzie¿ow± bazê turystyczno-rowerow± w s±siedztwie Kopca Wandy przy historycznym Trakcie Sandomierskim.
9. Analiza mo¿liwo¶ci realizacji koncepcji Parku Starorzecza Wis³y, autorstwa prof. Stanis³awa Juchnowicza; opracowanie projektu korytarza ekologicznego na tym terenie w ramach, na przyk³ad pracy dyplomowej.
10. Stworzenie prawdziwych warunków dla realizacji koncepcji Ekomuzeum Nowej Huty – Oddzia³u Muzeum Historii Miasta Krakowa. Inicjatywa wa¿na dla spo³ecznej rewitalizacji Nowej Huty – dla pamiêci, to¿samo¶ci i impulsów rozwoju. Rozwa¿yæ mo¿liwo¶æ przekazania dawnego obiektu kina „¦wiatowid” na centrum edukacji dla ekorozwoju i rewitalizacji dzielnicy.
11. Rewitalizacja Parku Kultury w s±siedztwie NCK i otulinie £±k Nowohuckich; wprowadzenie funkcji rekreacyjnych zgodnych z potrzebami mieszkañców dzielnicy i odci±¿enie u¿ytku ekologicznego od antropopresji.
12. Tworzenie d³ugofalowego programu rewitalizacji spo³ecznej z uwzglêdnieniem innowacyjnych form komunikacji spo³ecznej, edukacji przez ca³e ¿ycie, pobudzania inicjatyw spo³ecznych, rozwoju przedsiêbiorczo¶ci, tak¿e ekonomii spo³ecznej; celowe kszta³towanie zmiany wizerunku Nowej Huty; wykorzystanie potencja³u lokalnych instytucji kultury i zainteresowania badaczy ró¿nych dziedzin.
13. Budowa rekreacyjnej (rowerowo-rolkowo-pieszej) Trasy Mogilskiej prowadz±cej po wale przeciwpowodziowym do Przylasku Rusieckiego, i dalej do Puszczy Niepo³omickiej, na wzór podobnej Trasy Tynieckiej. Szansa do w³a¶ciwego zabezpieczenia wa³ów przeciwpowodziowych.
14. Przyst±pienie po kilku lat od uchwalenia MPZP dla Przylasku Rusieckiego (w 2003r.) do nowoczesnego zagospodarowania tego terenu pod wzglêdem rekreacyjnym oraz przyrodniczym. „Przylasek Rusiecki mo¿e byæ pere³k± rekreacyjn± Krakowa, a tymczasem jest niewykorzystan± szans±, pó³dzikim i chaotycznie prowadzonym k±pieliskiem, a jednocze¶nie nie zabezpieczaj±cym warto¶ci przyrodniczych (miejsca lêgowe ptaków wodnych).”
15. Powrót do intencji urbanistów Nowej Huty z lat 50-tych, którzy zaplanowali równoleg³e do ci±gów pieszych, drogi rowerowe wzd³u¿ g³ównych arterii planowanego miasta Nowa Huta (aktualnie, w wyniku braku gara¿y i parkingów, w przewadze wykorzystywane jako miejsca parkingowe).
16. Wytyczenie tras rowerowych ³±cz±cych Plac Centralny – Przylasek Rusiecki – Ko¶cielniki – Górkê Ko¶cielnick± – Wadów – £uczanowice – Grêba³ów – Zalew w Zes³awicach – Dolinê D³ubni – Zalew nad D³ubni±, co u³atwi mieszkañcom Nowej Huty i Krakowa korzystanie z terenów rekreacyjnych o du¿ych warto¶ciach przyrodniczych i kulturowych.
17. Modernizacja szlaku rowerowego, spo³ecznie wytyczonego przez Fundacjê Partnerstwo dla ¦rodowiska, remont fragmentów dróg, poprawa oznakowania.
18. Po trzech latach od zakoñczenia eksperymentu tworzenia Ogrodu Do¶wiadczeñ im. Stanis³awa Lema, jako innowacyjnej us³ugi oraz przedsiêbiorczo¶ci spo³ecznej, dokonaæ analizy rezultatów edukacyjnych, rekreacyjnych, turystycznych i spo³ecznych. Rozwa¿yæ mo¿liwo¶æ przekazania zadania publicznego, prowadzonego przez Gminê, organizacji III sektora - Towarzystwu Przyjació³ Ogrodu Do¶wiadczeñ. Stowarzyszenie to skupia inicjatorów, twórców, pracowników i beneficjentów projektu finansowanego w latach 2005-2008 z EFS, przy wspó³udziale Gminy Kraków i jest przygotowane merytorycznie do administrowania tym obiektem w nurcie ekonomii spo³ecznej.
Ewa Chromniak, Danuta Szymoñska
PRZYBYWA NOWOHUCIAN
W¶ród statystyk podsumowuj±cych rok 2010 nie mo¿e zabrakn±æ tych dotycz±cych mieszkañców Nowej Huty. By okre¶liæ jak zmienia siê mapa demograficzna osiedli wchodz±cych w sk³ad starej, rozleg³ej dzielnicy potrzebne by³yby zapewne osobne badania, ale dane rejestrowane w Urzêdzie Stanu Cywilnego w os. Zgody tak¿e, co nieco na ten temat mówi±.
I tak z zadowoleniem mo¿emy odnotowaæ, ¿e w Szpitalu im. ¯eromskiego, w Szpitalu im. Rydygiera i Ujastek na ¶wiat w roku ub. przysz³o wiêcej dzieci ni¿ rok wcze¶niej. O ile w 2009 zarejestrowano w Urzêdzie Stanu Cywilnego w os. Zgody 7709 urodzin, to w 2010 by³o ich 8048.
Mamy wiêcej dzieci, ale zmniejszy³a siê liczba zawartych ma³¿eñstw: w roku 2009 zawarto ich 1013, natomiast w roku minionym – 913. A wiêc na ma³¿eñskim kobiercu stanê³o o 100 par mniej! Czy to efekt popularno¶ci wolnych zwi±zków i kilkuletniego dojrzewania do ich legalizacji? – trudno powiedzieæ, ale z drugiej strony nadal rezerwacji sal weselnych dokonywaæ trzeba co najmniej z rocznym wyprzedzeniem.
Jak wynika z urzêdowych statystyk, czêsto przy rejestracji urodzonego dziecka, jego rodzice zapytani o ¶lub odpowiadaj±, ¿e ¶lub bêdzie jak bêd± pieni±dze. M³odo¿eñcy s± te¿ dzisiaj nieco starsi ni¿ przed kilku laty. Teraz czê¶ciej ich wiek oscyluje w okolicach 30 lat.
Statystki niestety potwierdzaj± na razie to, ¿e Nowa Huta nam siê starzeje. Decyduje o tym historia. Do Nowej Huty u jej pocz±tków przyje¿d¿ali przede wszystkim m³odzi ludzie, w zbli¿onym wieku. Tu zak³adali rodziny, a teraz prze¿ywaj± tu swoj± staro¶æ. W ostatnich latach liczba zgonów utrzymuje siê niemal na tym samym poziomie: w roku 2009 – w statystyce Urzêdu Stanu Cywilnego w os. Zgody odnotowano 2145 zgonów, w roku 2010 – 2143.
(l)
W¶ród najwa¿niejszych krakowskich wydarzeñ ostatniej dekady: CYKL NOWOHUCKICH KONCERTÓW
30,85% - otwarcie muzeum w Podziemiach Rynku G³ównego, 22,53% - koncerty z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, 10,93 % - ¿a³oba po ¶mierci Jana Paw³a II – to zdaniem internautów, bior±cych udzia³ w sondzie na stronie www.krakow.pl, najwa¿niejsze wydarzenia minionej dekady w Krakowie.
W sumie w sondzie wziê³o udzia³ 6586 osób z tego 2032 osoby g³osowa³y na Podziemia Rynku, 1484 - na projekt „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!,” a 720 na wydarzenia, które mia³y miejsce po ¶mierci Jana Paw³a II.
Na kolejnych miejscach znalaz³y siê: pogrzeb Pary Prezydenckiej na Wawelu (554 g³osy), przebudowa p³yty Rynku G³ównego i ulic w ¶cis³ym centrum Miasta (424 g³osy), przebudowa stadionów pi³karskich w Krakowie (352 g³osy), Festiwal Sacrum Profanum (315 g³osów), budowa Pawilonu Wyspiañskiego (303 g³osy), budowa Centrum Rozwoju Com-Com Zone (244 g³osy) i zagospodarowanie Plant krakowskich (158 g³osów).
Zwyciêski szlak turystyczny w podziemiach Rynku G³ównego „¦ladem europejskiej to¿samo¶ci Krakowa”, zosta³ otwarty 24 wrze¶nia 2010 roku - to unikatowy w skali ¶wiatowej park archeologiczny, znajduj±cy siê ponad cztery metry pod powierzchni± jednego z najwiêkszych placów naszego kontynentu. Odkrycia archeologów w po³±czeniu z technologi± XXI wieku - multimedialnymi instalacjami i fabularyzowanymi dokumentami - przenosz± zwiedzaj±cych w czasie i przestrzeni, przybli¿aj± dzieje Krakowa i wielowiekowe tradycje krakowskich kupców.
Projekt „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, który znalaz³ siê na drugim miejscu, jest realizowany od 2004 roku. Organizatorami cyklu s±: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnice: XIV Czy¿yny, XVI Bieñczyce i XVII Wzgórza Krzes³awickie), O¶rodek Kultury- Kraków Nowa Huta oraz Dzielnica XVIII Nowa Huta. Wydarzenia z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” za ka¿dym razem gromadz± kilkutysiêczn± widowniê. Imprezy w jego ramach odbywaj± siê zgodnie z rytmem pór roku i nawi±zuj± do charakteru ró¿norodnych przestrzeni koncertowych.
Wydarzenia, które zajê³o trzecie miejsce nie da siê zapomnieæ, bo nie mo¿na zapomnieæ rzeki ludzi i setki p³on±cych zniczy pod oknem przy ul. Franciszkañskiej 3. Spontanicznych marszy – takich jak ten m³odzie¿owy, którego uczestnicy (150 tys. ludzi) umówili siê poprzez internet i sms-y, 200 tys. rozdanych ¿a³obnych znaczków, t³umów na mszach ¶wiêtych i okoliczno¶ciowych koncertach. W pamiêci na d³u¿ej ni¿ kolejne dziesiêæ lat zostanie z pewno¶ci± widok ponad pó³ miliona osób, które zgromadzi³y siê na krakowskich B³oniach, ¿eby wspólnie, na ogromnych telebimach, obejrzeæ transmisjê z pogrzebu Jana Paw³a II w Rzymie.
Najwa¿niejsze wydarzenie dekady to plebiscyt, w którym udzia³ móg³ wzi±æ ka¿dy bez wzglêdu na wiek i miejsce zamieszkania. By³ tylko jedyny warunek – odpowiedzi musia³y dotyczyæ Krakowa i wydarzeñ z lat 2001-2010. Propozycje mo¿na by³o zg³aszaæ w nastêpuj±cych kategoriach: kultura; sport; architektura i przestrzeñ publiczna; inwestycje; wydarzenie, które przejdzie do historii. Lista 10 wydarzeñ zosta³a utworzona na podstawie zg³oszeñ, które internauci przesy³ali na adres konkurs.mk@um.krakow.pl. W sondzie mo¿na by³o g³osowaæ od 20 do 31 stycznia 2011 roku.
(KF, JK, f)
Fakty i mity o Nowej Hucie
Kolejne spotkanie z cyklu „Zrozumieæ miasto” by³o odsiewaniem plew mitów od ziaren prawdy o Nowej Hucie. Jego go¶æmi byli autorzy wystawy „Nowa Huta 1949 +” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty - Maria Lempart i Pawe³ Jag³o oraz twórcy programu „Posadzeni” - Tomasz Urynowicz, Marcin Bzyk i Maciej Glas -TVNET.  
Pomys³odawc± i gospodarzem spotkañ z cyklu „Zrozumieæ miasto” jest O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida. Idea realizowana jest od 2009 roku, do tej pory odby³o siê ju¿ 17 takich spotkañ. Do udzia³u w nich organizator zaprasza przede wszystkim mieszkañców Nowej Huty, oraz liderów dzia³aj±cych na terenie dzielnicy instytucji, organizacji oraz podmiotów gospodarczych. Spotkania poruszaj± tematy zwi±zane z rewitalizacj± w obszarze architektury, gospodarki, zagospodarowania przestrzennego, projektowania zieleni, kultury, bezpieczeñstwa, funkcji spo³ecznych, dzia³alno¶ci instytucji, strefy mieszkaniowej, turystyki i zagospodarowania wolnego czasu; promocji. Mo¿na zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e ka¿da sfera nowohuckiego ¿ycia by³a lub bêdzie omówiona na spotkaniu z cyklu „Zrozumieæ miasto”. A wszystko po to by¶my mogli nasz± dzielnicê lepiej poznaæ - zrozumieæ a nastêpnie rozs±dniej zagospodarowaæ - rewitalizowaæ. - Spotkania z cyklu Zrozumieæ Miasto ciesz± siê du¿ym zainteresowaniem i s± platform± wymiany informacji oraz dyskusji nt. najistotniejszych problemów NH kierunków jej rozwoju a tak¿e  Lokalnego Programu Rewitalizacji dla obszaru „starej” Nowej Huty – mówi Ma³gorzata Hajto, z Dzia³u Projektów i Relacji Publicznych O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida. Temat ostatniego spotkania, które odby³o siê 31 stycznia, brzmia³ „Nowa Huta – fakty i mity”. Jego go¶æmi byli autorzy wystawy „Nowa Huta 1949 +” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddzia³ Dzieje Nowej Huty - Maria Lempart i Pawe³ Jag³o oraz twórcy programu „Posadzeni” - Tomasz Urynowicz, Marcin Bzyk i Maciej Glas.  Spotkanie prowadzili Marta Kurek -O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida  i Karol Janas- Instytut Rozwoju Miast. Na pocz±tku przedstawione zosta³y najbardziej powszechne mity na temat Nowej Huty m.in.: ¿e jest miejscem niebezpiecznym, ¿e powsta³a „na z³o¶æ Krakowowi”, ¿e jest miastem komunizmu, miastem bez Boga, ¿e jest jednolita i jednorodna. Dla przeciwwagi zaproszeni go¶cie przedstawili kilka faktów na temat naszej dzielnicy. Zebrani us³yszeli parê s³ów o wystawie „Nowa Huta 1949+” oraz obejrzeli kilka odcinków „Posadzonych”. Muzealna wystawa i innowacyjny projekt, formy z pozoru ró¿ne, s³u¿± tej samej sprawie – obalaj± mity na temat Nowej Huty, pozwalaj± lepiej poznaæ t± dzielnicê i jej mieszkañców. Jak podkre¶li³ Maciej Glas – wspó³twórca „Posadzonych”: „ ta produkcja to narzêdzie do prostowania opinii o naszej dzielnicy”. Zapraszani, na symboliczn± ³aweczkê na Placu Centralnym, go¶cie opowiadaj± o swoim stosunku do NH, o jej walorach i ¿yciu jakie tu wiod±. Patrz±c na „Posadzonych” mo¿na dowiedzieæ siê jaka jest dzi¶ Nowa Huta. Z kolei wystawa „Nowa Huta 1949+”, która jak mówi± jej twórcy podaje odbiorcom „Now± Hutê w pigu³ce” przedstawia fakty historyczne z pocz±tków istnienia tej dzielnicy, a nawet z przed 1949 r., które obalaj± mity o Nowej Hucie. Jest historia nowohuckich ko¶cio³ów, historia Lenina i opisy zdarzeñ z lat 50., 60. i 70., które pozwalaj± zobaczyæ Now± Hutê tak± jak± jest naprawdê. Okazuje siê, ¿e ludzie chc± szukaæ prawdy o tej dzielnicy. „Posadzeni” maj± coraz liczniejsze grono wielbicieli. Wystawa cieszy siê du¿ym zainteresowaniem. - Od momentu jej otwarcia zauwa¿yli¶my nie tylko wzrost liczby osób odwiedzaj±cych nasze Muzeum, ale równie¿ znaczne wyd³u¿enie czasu zwiedzania. Zdarzaj± siê osoby, które na ogl±daniu tej wystawy spêdzaj± kilka godzin – powiedzia³ Pawe³ Jag³o. Zaproszeni na spotkanie do O.K im C.K Norwida mieszkañcy Nowej Huty chêtnie podjêli dyskusjê na temat nowohuckich mitów, na temat jako¶ci ¿ycia w Nowej Hucie i wspólnych planów na przysz³o¶æ. Okaza³o siê, ¿e znacznie chêtniej spogl±daj± w przysz³o¶æ ni¿ ogl±daj± siê za siebie. Bo jak powiedzia³ w jednym odcinków „Posadzonych” Tomasz Urynowicz: - Chodzi o to ¿eby¶my przestali siê spieraæ o to jaka Huta by³a, bo s³yszeli¶my ró¿ne opinie: ¿e by³a dobra, ¿e by³a z³a, ¿e przyjechali j± budowaæ za karê, albo ¿e by³a ziemi± obiecan±. Ale teraz wa¿ne ¿eby¶my mieli wspóln± wizjê przysz³o¶ci a do tego trzeba porozmawiaæ, a ³aweczka jest miejscem która siê z rozmow± kojarzy. Chcemy z lud¼mi rozmawiaæ, chcemy pokazaæ ludzi, którzy mieszkaj± w Nowej Hucie i to co jest w nich najlepsze. Takim miejscem jest ³aweczka, takim miejscem jest O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida i spotkania z cyklu „Zrozumieæ miasto”, spotykajmy siê, rozmawiajmy, ³±czmy si³y, wymieniajmy pogl±dy. Si³± Nowej Huty jeste¶my my jej mieszkañcy i dobrze, ¿e chcemy wzi±æ jej los w swoje rêce. Zapraszam ju¿ dzi¶ na nastêpne spotkanie z cyklu „Zrozumieæ miasto”, dodatkowe dane na stronie www.okn.edu.pl.
Nowy lokal w Nowej Hucie C-2 Po³udnie Cafe
W O¶rodku Kultury im. C.K Norwida na os. Górali 5 otwarta zosta³a herbaciarnio-kawiarnia „C- 2 Pu³udnie Cafe”. Lokal otwarty jest codziennie z wyj±tkiem poniedzia³ku w godzinach od 14:00 -21:30. W menu wybór kilkudziesiêciu rodzajów herbat li¶ciastych, pyszna kawa, czekolada na gor±co oraz napoje zimne. Dla ³asuchów wspania³e ciasta, m.in. kultowa nowohucka szarlotka. - Cieszymy siê, ¿e po latach mogli¶my powróciæ do tradycji i w dawnej „Sali pod ¯ukami” uruchomiæ miejsce gdzie mo¿na przysi±¶æ, porozmawiaæ i napiæ siê czego¶ smacznego. Serdecznie zapraszamy - mówi± pomys³odawcy „C-2 Po³udnie Cafe”.


PANU NASZEMU
W sobotê 22 stycznia, do Arki Pana licznie przybyli wszyscy, którzy chcieli wys³uchaæ niecodziennego koncertu, w programie którego znalaz³y siê najpiêkniejsze polskie kolêdy oraz utwory Marka Grechuty. Na kolejnym koncercie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! wyst±pi³ zespó³ Dzieñ Dobry w sk³adzie: Piotr Mirecki – ¶piew, gitara, cajon, Ma³gorzata Stachura – bas akustyczny, ¶piew, Jan Stachura – gitara, Krzysztof Maciejowski – skrzypce, ¶piew, Stanis³aw Joneczko – akordeon.
Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny cyklu, powita³a w ten zimowy wieczór zgromadzonych w ko¶ciele oraz przedstawi³a wykonawców. Zespó³ Dzieñ Dobry to m³oda formacja rodem z Bielska-Bia³ej, której muzykowanie wyzwala silne emocje i ogromn± rado¶æ, czego byli¶my ¶wiadkami podczas koncertu. We wrze¶niu 2008 roku zespó³ Dzieñ Dobry zdoby³ I miejsce i statuetkê Serce Szczeroz³ote na Krakowskim Festiwalu Twórczo¶ci Marka Grechuty Korowód. Czerpi±c inspiracje z ró¿nych kultur i stylów muzycznych oraz bazuj±c na akustycznym instrumentarium, zespó³ d±¿y do tego, aby ich muzyka podobnie oddzia³ywa³a na ka¿dego s³uchacza, dlatego to co graj±, okre¶laj± mianem: Pozytywnej Akustycznej Fali.
Rozpoczêcie, a tak¿e zakoñczenie prezentowanego tego dnia programu stanowi³y kolêdy i pastora³ki tj. Jezusa Narodzonego, Tryumfy króla Niebieskiego, Oj Malu¶ki, Z narodzenia Pana, W¶ród nocnej ciszy czy Bóg siê rodzi. Choæ dobrze wiemy, jakim sentymentem wiêkszo¶æ Polaków darzy tradycyjne wykonania kolêd, to jednak niestandardowe aran¿acje w wykonaniu Dzieñ Dobry spotka³y siê z gromkimi brawami. W kolêdowym repertuarze zespo³u dostrzega siê ich fascynacje muzyk± etniczn±, której rodowodu mo¿na szukaæ w kulturze flamenco, rytmach cygañskich, irlandzkich, ¿ydowskich i oczywi¶cie góralskich.
Podczas koncertu us³yszeæ mo¿na by³o tak¿e utwory Marka Grechuty, sk³adaj±ce siê na program zespo³u pt. Dzieñ Dobry Panie Marku. Nie zabrak³o piosenek: Bêdziesz moj± Pani±, ¦wiat w ob³okach czy dedykowanego przez zespó³ dla Hospicjum im. ¶w. £azarza, utworu Dni, których nie znamy.
Realizacja koncertu nie by³aby mo¿liwa, gdyby nie wsparcie finansowe jakiego udzielili: Gmina Miejska Kraków, Elektrociep³ownia „KRAKÓW” S.A., PPU FARES sp. z o.o. oraz Zak³ad Odzysku Surowców MADROHUT Sp. z o.o.
28. wydarzenie z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! ju¿ za nami. Organizatorzy zapraszaj± na stronê projektu www.nhdn.pl, gdzie ju¿ wkrótce obejrzeæ bêdzie mo¿na felieton filmowy i fotoreporta¿ z tego koncertu. Na stronie znajdzie siê równie¿ zapowied¼ kolejnej imprezy- tym razem koncert dedykowany bêdzie Polom Nadziei. Organizatorami koncertu byli: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnica XIV - Czy¿yny, Dzielnica XVI Bieñczyce, Dzielnica XVII - Wzgórza Krzes³awickie), O¶rodek Kultury Kraków – Nowa Huta oraz Dzielnica XVIII - Nowa Huta
(OK)

WYBRANO PRZEWODNICZ¡CYCH DZIELNIC
W ubieg³ym tygodniu w Radach Dzielnic Miasta Krakowa, nowej, VI kadencji, odby³y siê pierwsze sesje. W ich trakcie radni dokonali wyboru przewodnicz±cych Rad i Zarz±dów Dzielnic. W nowohuckich dzielnicach zostali nimi: w Dzielnicy XIV – Czy¿yny Wojciech Krzysztonek, w Dzielnicy XV – Mistrzejowice Piotr Serafin, w Dzielnicy XVI – Bieñczyce S³awomir Góra (ponownie), w Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzes³awickie Stanis³aw Madej (ponownie), natomiast w Dzielnicy XVIII – Nowa Huta, przewodnicz±cym Rady i Zarz±du Dzielnicy zosta³ Stanis³aw Moryc. We wszystkich dzielnicach radni wybrali równie¿ pozosta³ych cz³onków Zarz±dów. O dokonanych wyborach napiszemy szerzej w jednym z najbli¿szych numerów „G³osu”.
(f)
GDZIE JEST LENIN Z NOWEJ HUTY?
Choæ idee Lenina mia³y byæ „wiecznie ¿ywe” i w ka¿dym gabinecie partyjnych dygnitarzy okresu PRL-u, obowi±zkowo znajdowa³o siê niewielkie popiersie - „g³ówka” – Lenina, to w roli dzisiejszych gad¿etów reklamowych, wystêpowa³y raczej odlane z br±zu lub ¿eliwa figurki odlewników, hutników, czy elementy hutniczych instalacji.
Takimi pami±tkami obdarowywano oficjalnych go¶ci zak³adu, najwiêkszego w Polsce, nosz±cego imiê wodza Rewolucji Pa¼dziernikowej z 1917 roku. Jego imiê eksponowa³ potê¿ny napis przed brama g³ówn± huty, ale ju¿ skrót - logo HiL, a potem - KM HiL (Kombinat Metalurgiczny Huta im. Lenina) - skomponowany by³ graficznie ca³kiem udanie i „Lenina” mia³ tylko w domy¶le. Pamiêtajmy, ¿e oprócz krakowskiej huty, imiê wodza rewolucji nosi³a, (o ironio, wobec pó¼niejszej historii), tak¿e stocznia gdañska – kolebka „Solidarno¶ci”.

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,484,797 unikalnych wizyt