Strona g³ówna · Biuro og³oszeñ · Kontakty · Forum dyskusyjne · Konkursy · Felietony · Dzielnice · NH - Miejsce dobre do ¿ycia01.03.2021 16:43
Nawigacja
Strona g³ówna
Nowohuckie Linki
Fotohistorie
Szukaj
Dzielnice
NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 2
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 947
Nieaktywowany U¿ytkownik: 6267
Najnowszy U¿ytkownik: ELIT Polska
Ostatnie Artyku³y
[2021.02.19] Gdy tra...
[2021.02.19] Bêd± wa...
[2021.02.19] Podatko...
Na niedzielê 21 lute...
[2021.02.19] Humor
W±tki na Forum
Najnowsze Tematy
Na sprzeda¿ dzia³ka ...
CSGO4SKIN guide:Begu...
CSGO4SKIN provide a ...
Akcja poboru krwi
Stronger and larger ...
Najciekawsze Tematy
Akcja poboru krwi [20]
Trasa S7 [17]
Dart - zapraszamy [9]
w nowej hucie nie... [8]
Dzia³ki przy Bul... [7]
Nowohuckie uroczysto¶ci 25-lecia NSZZ „Solidarno¶æ”
Uroczysto¶ci 25-lecia nowohuckiej „Solidarno¶ci” rozpoczê³y siê w Sali Teatralnej Mittal Steel Poland S.A. Przyby³ych powita³ przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników W³adys³aw Kielian. W¶ród go¶ci znale¼li siê metropolita gdañski abp Tadeusz Goc³owski, przedstawiciele w³adz miasta, 38 kapelanów „Solidarno¶ci” z ca³ej Polski oraz blisko 400 dzia³aczy dawnej i obecnej „Solidarno¶ci”. W swoim wyst±pieniu Arcybiskup przypomnia³ znaczenie Zwi±zku dla zmiany oblicza Polski, obalenia systemu komunistycznego, a w konsekwencji zmianê oblicza Europy, a nawet ¶wiata. – Polska, Europa, a nawet ca³y ¶wiat prze¿ywa w tych dniach wspomnienie tego wielkiego zrywu, zrywu 10 milionów ludzi, którzy upomnieli siê o swoje prawa – mówi³ abp Goc³owski. Wskazuj±c na drogê, jak± obra³a „Solidarno¶æ” abp Goc³owski przypomnia³ drogê Gandhiego, który - podobnie jak ludzie „Solidarno¶ci” - swoje dzia³ania opar³ na zasadzie „non violons”, dzia³ania bez przemocy, które zakoñczy³o siê zwyciêstwem. S³owa te zosta³y ciep³o przyjête przez obecnego na sali hinduskiego przedstawiciela hutniczego koncernu.
Oklaskami nagrodzone zosta³o tak¿e wyst±pienie prof. Ryszarda Terleckiego z Instytutu Pamiêci Narodowej, który mówi³ o miêdzynarodowej ofensywie komunizmu, prze¿ywaj±cej swoje apogeum w roku 1980, a która przerwana zosta³a fascynacj± Zachodu sierpniowymi strajkami w Polsce i narodzinami „Solidarno¶ci”.
+ + +
Wra¿enie robi³a uroczysta Msza ¶w. w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach. Ko¶ció³ wype³ni³ t³um przyby³ych, z których czê¶æ, z braku miejsca, musia³a pozostaæ przed ¶wi±tyni±. Kilkadziesi±t sztandarów „Solidarno¶ci” i nowohuckich szkó³, hutnicza orkiestra dêta i pochód ponad czterdziestu ubranych w ornaty kapelanów „Solidarno¶ci” i proboszczów nowohuckich parafii. Mszy ¶w. przewodzi³ nowy metropolita krakowski abp Stanis³a w Dziwisz, a kazanie wyg³osi³ abp Tadeusz Goc³owski. – Wiemy, jakie by³y zamiary w³adz komunistycznych wobec tej dzielnicy. Nowa Huta mia³a byæ miastem bez Boga. Ale jej mieszkañcy nigdy nie pogodzili siê z tym nakazem – mówi³ kaznodzieja. Przypomnia³ te¿ s³owa powtarzane w stanie wojennym „nie ma wolno¶ci bez Solidarno¶ci”, ale przypomnia³ równie¿ s³owa Jana Paw³a II „nie ma Solidarno¶ci bez mi³o¶ci”. Zwróci³ siê tak¿e do obecnej licznie m³odzie¿y: - Teraz wy jeste¶cie nasz± nadziej± w obliczu wyzwañ, przed którymi stoi nasz kraj.
Jako dar o³tarza delegacja „Solidarno¶ci” z³o¿y³a bukiet ró¿ i bochen chleba z napisem „25-lecie Solidarno¶ci”. Dar skromny, ale o ogromnej symbolicznej wymowie. Przyjmuj±c go abp Dziwisz powiedzia³: - Bez Jana Paw³a II nie by³oby Zwi±zku, który zrodzi³ siê z wielkiego wo³ania o chleb i wolno¶æ. Ale w d±¿eniu do tego idea³u czeka nas nadal wielka praca. Praca nad takim ukszta³towaniem ³adu spo³ecznego, w którym chleb bêdzie dzielony sprawiedliwie.
+ + +
Po mszy pochód ruszy³ w kierunku placu Centralnego. Szli prawie wszyscy obecni na nabo¿eñstwie. Pod pomnik „Solidarno¶ci”, który przeniesiony zosta³ tutaj, w centralne miejsce Nowej Huty, spod biurowca Walcowni Zgniatacz. Na cokole z napisem Solidarno¶æ ustawiona du¿a litera „V”, a na niej umieszczone tabliczki z datami przypominaj±cymi najwa¿niejsze momenty w walce o wolno¶æ po II wojnie ¶wiatowej. Przewodnicz±cy KRH W³adys³aw Kielian, os³aniaj±c pomnik przywo³a³ s³owa ks. Piotra Skargi, ¿e Polacy gnêbieni przez nieludzki system potrafili zapomnieæ o swoich korzy¶ciach i zaj±æ siê sprawami Polski. Pomnik po¶wiêcili arcybiskup Goc³owski i arcybiskup Dziwisz. – Bo¿e, pob³ogos³aw ten pomnik, który nale¿y do „Solidarno¶ci”. Niech jednoczy wszystkich w niesieniu pomocy innym – modli³ siê krakowski metropolita.
W¶ród t³umu przyby³ych spotka³em Stanis³awa Filoska. Nie kry³ wzruszenia. To on by³ inicjatorem i projektantem pomnika, który postawiony zosta³ na terenie kombinatu w roku 1999 przy wspó³pracy Komisji Wydzia³owej Walcowni Zgniatacz NSZZ „Solidarno¶æ” i Komisji Robotniczej Hutników. Filosek 19 sierpnia 1980 roku by³ jednym z inicjatorów strajku w Hucie im. Lenina. - Pamiêtam, jakby to by³o dzisiaj. Pracowa³em na zmianie D. Strajk zacz±³ siê o 16.30. Wtedy wielu ludzi siê ba³o. Wielu ba³o siê tak¿e w stanie wojennym. Ale pomimo tego, ¿e siê bali, to nie ugiêli siê. Ten pomnik dedykowany jest wszystkim ludziom „Solidarno¶ci” – opowiada Stanis³aw Filosek.
+ + +
Zwieñczenie dnia by³ koncert w alei Ró¿ zorganizowany przez Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i Komisjê Robotnicz± Hutników. Wyst±pili: Miros³aw Czy¿ykiewicz, Robert Kasprzycki, Paulina Bisztyga, Leszek Wójtowicz i Jan Pietrzak. Wyst±pili w miejscu, gdzie do 1989 roku sta³ pomnik Lenina – symbol komunistycznej codzienno¶ci.
(f)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)




Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklama


Copyright by G³os - Tygodnik Nowohucki © 2005-2014