Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2021.04.16] Wybrać ...
· [2021.04.16] Liczą s...
· [2021.04.16] Covidow...
· [2021.04.16] Wciąż m...
· Na niedzielę 18 kwie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Premiera w Teatrze Ludowym Pół żartem pół sercem, czyli jak parodiować samych siebie
Dwaj amerykańscy bezrobotni aktorzy, grający sztuki Williama Shakespeare po przeczytaniu w gazecie, że w pewnym miasteczku bogata i umierająca dama czeka na swe nie widziane od lat siostrzenice, aby przejęły po niej schedę, postanawiają podszyć się pod spadkobierczynie. Pomysł, rodem z Marka Twaina w „Przygodach Hucka”, gdzie przygarnięci przezeń na tratwę oszuści dowiedziawszy się o spadku od gadatliwego jegomościa zamierzają zrobić coś podobnego, tyle, że spadkodawca już nie żyje. Ale dwaj aktorzy ze sztuki Pół żartem, pół sercem” Kena Ludwiga przebierają się za kobiety, a to już pomysł z filmu „Pół żartem, pół serio”. I zaczynają się perypetie. Komedia pomyłek, komedia niespodzianek. Grający ją nowohuccy aktorzy przy okazji pokpiwają z samych siebie, ze swego zawodu, jakby na złość pewnemu krytykowi, który raz po raz przydzwania im w recenzjach, omal nie wzywając gromu, aby ich dobił za rzekome zbytnie uleganie chwytom i schematom aktorskiego rzemiosła. No tak. Mamy pełną zabawę, gdy jednak nasi aktorzy pokazują, na co ich stać i prezentują całkiem niezłą finezję w swych komediowych, a więc trudnych rolach, bo może łatwiej zagrać tragiczną postać, niż właśnie taką, która chce oszukać, a przez to, zamiast być śmieszną, naprawdę staje się tragiczną. Małomiasteczkowe kalkulacje doktora, aby wydać syna za jedną z przyszłych dziedziczek, chytrość świątobliwego pastora, aby też zdobyć bogatą w perspektywie owieczkę. I dziewczyny, tęskniące za prawdziwą miłością, jedna trochę głupiutka, ale „swoje wie”, upozowana na Marilyn Monroe (Iwona Sitkowska), druga, wielka fanka Williama Shakespeare i pewnego słynnego aktora (Katarzyna Tlałka). I o dziwo, tę miłość dają im, także z początku polujący na posagi, ale jednak pełni skrupułów aktorzy-przebierańcy (Piotr Pilitowski i Tomasz Schimscheiner) - To oszuści – woła pastor. Ale bogata dama, która poddała się urokowi sympatycznej pary stwierdza beztrosko: wiem, ale ja ich lubię!
Aktorzy występujący w „Pół żartem pół sercem” zagrali swe role brawurowo i dojrzale. Doktor (rewelacyjny Andrzej Franczyk) zdesperowany brakiem zainteresowania ze strony syna (Marcin Stec ) bogatą dziedziczką części fortuny sam bierze sprawy w swe ręce. Jeśli nie syn, to on ożeni się dla pieniędzy. Pastor (Jan Nosal) gubi się w swych intrygach i w sumie wychodzi na durnia. Zaś Piotr Pilitowski i Tomasz Schimscheiner okazują się mistrzami przebieranek i dość udatnie generują zmiany nastroju. Spadkodawczyni (Maja Barełkowska) z umierającego, choć ciągle żywego upiora na łóżku cudownie przemienia się w elegancką światową damę. Zaś cichym bohaterem spektaklu, jak go nazwał dyrektor Jacek Strama okazuje się, przebiegający scenę, jako lokaj Piotr Piecha. A w ogóle, jak orzekł Jerzy Fedorowicz, ta sztuka, to pastisz pastiszu. - Ale my lubimy pastisze, choćby do kwadratu.
Reżyseria - Włodzimierz Nurkowski, scenografia, dość pomysłowa - Anna Sekuła. Idźcie więc drodzy czytelnicy na spektakl, jeśli chcecie się setnie ubawić, no i zobaczyć kopię Marylin Monroe na wrotkach, która zresztą w Pół żartem pół serio”...parodiowała siebie!
RYSZARD DZIESZYŃSKI
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 17,488,494 unikalnych wizyt