Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2021.04.16] Wybrać ...
· [2021.04.16] Liczą s...
· [2021.04.16] Covidow...
· [2021.04.16] Wciąż m...
· Na niedzielę 18 kwie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Jubileusz Szkoły Podstawowej Nr 82 na os. Kalinowym Jak bardzo trzeba być mądrym, by zawsze być dobrym
W Szkole Podstawowej nr 82 w Krakowie na os. Kalinowym w piątek i sobotę odbyła się niecodzienna uroczystość. Grono Pedagogiczne, uczniowie i rodzice świętowali szczególny Jubileusz – 10-lecie nadanie szkole imienia Świętej Jadwigi Królowej Polski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Józefa na os. Kalinowym. Następnie goście przeszli do auli mieszczącej się przy kościele. Zostali zaproszenie na przedstawienie „Obrazki z życia Jadwigi” przygotowane przez uczniów szkoły. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. przedstawiciele Kuratora Małopolskiego, Rady Dzielnicy XVI, Oddziału ZNP Kraków-Nowa Huta, dyrektor zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Biblioteki Polskiej Piosenki, dyrektorzy szkół, byli nauczyciele naszej szkoły, rodzice uczniów, ich rodziny oraz przyjaciele.
Gości powitała dyrektor szkoły Beata Tomaszewska. W krótkim przemówienie podkreśliła rolę Królowej Jadwigi jako patronki szkoły. - 10 lat temu społeczność szkolna zdecydowała o wyborze królowej Jadwigi na patronkę naszej szkoły. Dlaczego właśnie Ona została naszą patronką? Dlaczego 10 lat temu wybraliśmy królową Jadwigę? Przecież to postać bardzo odległa w czasie, przecież to postać żyjąca zaledwie 25 lat. Dlaczego Ona? Współcześnie uczniowie potrzebują autorytetów, które zrozumieją, które będą mogły pokazać im wartości do wykorzystania w życiu codziennym. Chcieliśmy i pragniemy nadal, aby nasza szkoła kształciła i wychowywała światłych ludzi, ludzi, którzy znajdą swoje miejsce w XXI wieku. Dlatego tak ważne dla nas było, by autorytetem dla naszych uczniów, wzorem do naśladowania był człowiek nieprzeciętny, swoim działaniem i życiem dający świadectwo, że warto żyć w zgodzie ze swoimi ideałami. Ktoś, kto pokaże im, uczniom i nam, nauczycielom, że trzeba być otwartym na świat i drugiego człowieka. A królowa Jadwiga takie właśnie wartości i ideały pielęgnowała. Dla niej najważniejsze były wartości moralne i duchowe: mądrość, dobroć, sprawiedliwość, troska o lud, pobożność, szacunek do wiedzy, religijność, szacunek do nauki, charytatywna działalność, zabiegi o chrystianizację pogan (Litwy), otaczanie się mądrymi ludźmi, troska o studentów i Akademię Krakowską, miłość, empatia. Dzisiaj jest symbolem najszczytniejszych dążeń Europy zarówno na płaszczyźnie polityczno – społecznej, jak i religijno – kulturalnej – mówiła dyrektor szkoły.
Jest dla uczniów Jadwiga wzorem w działalności charytatywnej: w szkole działa Szkolne Koło PCK. Za jej przykładem rozwijana jest wrażliwość uczniów na drugiego człowieka. Uczniowie biorą udział w wielu akcjach: WOŚP – przez 10 lat zebrali w ramach akcji ponad 5 tysięcy złotych. Brali udział w akcjach: „Góra Grosza”, „Wyprawka dla żaka” i „Gwiazdka dla zwierząt”. W tym roku rozpoczęli nową akcję – Pola Nadziei. Posadzili przed szkołą żonkile, które wiosną, kiedy zakwitną, przypomną całej społeczności szkolnej o tym, że trzeba pomagać drugiemu człowieku za przykładem Patronki szkoły.
Nauczyciele starają się rozwijać talenty artystyczne uczniów. Szkoła brała udział w wielu festiwalach i konkursach teatralnych, recytatorskich, literackich i plastycznych. Od kilku lat współpracuje z Biblioteką Polskiej Piosenki realizując projekt edukacyjny „Rozśpiewana szkoła”. - Nasi wychowankowie pięknie się prezentują na Rynku Głównym uczestnicząc w Lekcjach Śpiewania czy to z okazji Święta Narodowego 11 listopada czy z okazji Konstytucji 3 Maja, czy też z okazji 750-lecia lokacji Krakowa w koncercie„ Wyśpiewaj Kraków” – mówią pedagodzy.
- Uczymy naszych uczniów aby, zgodnie z maksymą wypisaną na murach tak drogiej przecież Jadwidze Akademii Krakowskiej „Bardziej rozumem niż siłą” potrafili rozwiązywać problemy na drodze zgody, negocjacji, kompromisu. Realizujemy programy profilaktyczne odbywające się cyklicznie przeciwdziałające agresji w różnych klasach oraz coroczną cykl imprez w ramach Fekuszu czyli Festiwalu Kultury Szkolnej. Odbywają się co roku pod różnymi hasłami: „Naucz się pomagać”, „Tolerancja” „Dzień życzliwości” – dodaje dyrektor Tomaszewska.
Później goście zostali zaproszeni na przedstawienie „Obrazki z życia Jadwigi” wyreżyserowane przez nauczycieli Zofię Wiekierak i Bożenę Sendorek. Po spektaklu, goście pełni wrażeń, oczarowani grą aktorską uczniów przeszli do budynku szkoły. Mogli tam obejrzeć okolicznościowe wystawy przygotowane przez poszczególne klasy, a na sali gimnastycznej czekał tort jubileuszowy.
Nauczyciele i uczniowie mają nadzieję, że za kolejne 10 lat będą mogli równie dumnie świętować kolejny Jubileusz i powiedzieć: „Nie zawiedliśmy naszej Patronki”.
(mk)Fragment spektaklu „Obrazki z życia Jadwigi”
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 17,488,678 unikalnych wizyt