Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.22] Wiosenn...
· [2024.03.22] W Unii ...
· Na niedzielê 24 marc...
· [2024.03.22] Koalicj...
· [2024.03.15] Dro¿ej ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
SOLIDARNO¦Æ ZWYCIʯY£A
W 1949 Club na os. Uroczym w Alei Ró¿
SOLIDARNO¦Æ ZWYCIʯY£A
W sobotê, 13 pa¼dziernika br. w lokalu „1949 Club” na os. Uroczym 12 otwarto jubileuszow± wystawê Porozumienia Prasowego „Solidarno¶æ Zwyciê¿y” w 25. rocznicê jego powo³ania.
Porozumienie Prasowe „SZ” zawarto w stanie wojennym, we wrze¶niu 1982 roku z inicjatywy Mariana Stachniuka wydawcy konspiracyjnej gazety „Solidarno¶æ Zwyciê¿y” i Jerzego Karpiñczyka, odpowiedzialnego za wydawanie „Montinowca”, który w wydaniu konspiracyjnym zacz±³ ukazywaæ siê jeszcze w grudniu 1981 roku. Wkrótce w Porozumienie Prasowe zaanga¿owanych by³o kilkadziesi±t osób wydaj±cych i drukuj±cych 13 tytu³ów pism podziemnych w siedmiu miastach Polski. Porozumienie wspiera³o poligraficznie (druk podstawowy, druk w sytuacjach awaryjnych i dora¼nych) kolejnych 29 redakcji pism podziemnych w ró¿nych regionach kraju. W trakcie 8 lat dzia³alno¶ci (od 1982 do 1990) Porozumienie wyda³o kilkana¶cie pozycji ksi±¿kowych, kalendarze, plakaty i setki tysiêcy ulotek. Pomaga³o tak¿e w ukrywaj±cym siê dzia³aczom zwi±zkowym i opozycyjnym oraz ich rodzinom, ale przede wszystkim s³u¿y³o wsparciem dla podziemnych struktur zdelegalizowanej „Solidarno¶ci” poprzez propagowanie idei niepodleg³o¶ci. Wielu redaktorów, drukarzy i kolporterów Porozumienia Prasowego „Solidarno¶æ Zwyciê¿y” by³o aresztowanych i wiêzionych, niektórzy ukrywali siê, inni na ró¿ne sposoby byli szykanowani.
Wystawa w „1949 Club” podzielona jest na kilka czê¶ci. Czê¶æ pierwsza po¶wiêcona jest zamordowanemu przez oficera S³u¿by Bezpieczeñstwa Bogdanowi W³osikowi (w dniu otwarcia wystawy przypada³a w³a¶nie 25. rocznica tragicznej ¶mierci Bogdana). W czê¶ci drugiej zaprezentowano plakaty z czasów stanu wojennego (wiêkszo¶æ to orygina³y), od tych najprostszych, wykonanych technik± linorytu po plakaty drukowane technik± offsetow±. W kolejnym segmencie wystawy zobaczymy oryginaln± tarczê zomowca, pa³kê i milicyjny he³m, oryginalne urz±dzenia do drukowania podziemnych gazetek (sito, powielacz offsetowy). – Natomiast w drugiej sali obejrzeæ mo¿na historyczne zdjêcia i wydawnictwa publikowane przez Porozumienie Prasowe „Solidarno¶æ Zwyciê¿y” – mówi pomys³odawca i autor wystawy Marian Stachniuk.
Z okazji wernisa¿y wystawy wydany zosta³ album zatytu³owany: Porozumienie Prasowe „Solidarno¶æ Zwyciê¿y”. 1982-1990. Album zredagowa³ Marian Stachniuk, a opracowa³ graficznie Piotr Warisch. Publikacja, której wydawc± jest Agencja Promocyjna NH Style, sfinansowana zosta³a przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. „Cieszê siê, ¿e po tylu latach, ¶rodowisko Porozumienia Prasowego „Solidarno¶æ Zwyciê¿y” spotyka siê przy okazji swojego jubileuszu w miejscu szczególnym, w Nowej Hucie. Wszak Nowa Huta to bardzo wa¿ne miejsce w dziejach walk Polaków z komunizmem – kwiecieñ 1960 r., powstanie „Solidarno¶ci” w 1980 r., walki uliczne w latach osiemdziesi±tych XX w., ¶mieræ Bogdana W³osika w 1982 r. i inne ofiary s³u¿ bezpieczeñstwa PRL, strajki 1988 r. Cieszê siê, ¿e mog³em pomóc w tym spotkaniu i wzi±æ w nim udzia³” – napisa³ w pos³owiu do albumu minister koordynator ds. s³u¿b specjalnych Zbigniew Wassermann.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,212,185 unikalnych wizyt