Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Towarzyszyliśmy mu w jego ostatniej ziemskiej drodze ODSZEDŁ KAZIMIERZ FUGIEL


We wtorek 14 sierpnia br. przyjaciele i znajomi śp. Kazimierza Fugla towarzyszyli Jego ostatniej ziemskiej drodze. Tego dnia o godz. 12.00 w wypełnionej wiernymi Arce Pana została odprawiona Msza św. w intencji Zmarłego, a godz. 13.30 na cmentarzu w Grębałowie odbył się Jego pogrzeb. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył opat tyniecki o. Bernard Sawicki OSB, sylwetkę Zmarłego w homilii nakreślił ks. prałat Stanisław Podziorny, a pogrzeb poprowadził kapelan „Solidarności” ks. Władysław Palmowski. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli przedstawiciele władz „Solidarności”, proboszczowie i kapłani nowohuckich parafii, posłowie, radni Krakowa i województwa małopolskiego oraz rzesze tych, dla których Kazimierz Fugiel był wzorem.
+ + +
Kazimierz Fugiel urodził się 30 marca 1941 roku w Markowej, powiat łańcucki. Do Nowej Huty przyjechał „za chlebem” w 1960 roku. Znalazł zatrudnienie jako tokarz w Zakładzie Mechanicznym Kombinatu. 19 sierpnia 1980 r. jako pierwsza w Hucie im. Lenina zastrajkowała nocna zmiana Zakładu Mechanicznego. Kazimierz Fugiel był jednym z tych, którzy stanęli na czele robotniczego protestu. Włączył się bardzo aktywnie w tworzącą się nowohucką „Solidarność”. To dzięki Niemu i Jego umiłowaniu Boga, po raz pierwszy w historii Huty odprawiona została Msza święta na terenie Kombinatu – było to 27 marca 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego czynnie włączył się w pomoc aresztowanym kolegom i ich rodzinom. Za pomoc tę sam został aresztowany
i internowany w 1982 roku w Załężu.
Po wyjściu z internowania nie zaprzestał swojej społecznej i związkowej działalności. W kwietniu 1988 roku był tym, który ponownie, jako jeden z pierwszych, stanął na czele hutniczego protestu dającego Polsce upragnioną wolność. Po powrocie do legalnej działalności Związku w 1989 roku na II Walnym Zebraniu Delegatów Komisji Robotniczej Hutników został wybrany członkiem Zarządu hutniczej „Solidarności”. Zajmował się sprawami socjalnymi. Spotykanie się na co dzień z ludźmi potrzebującymi wsparcia i pomocy przyniosło decyzję o powołaniu w marcu 1990 roku instytucji charytatywnej – Towarzystwa Solidarnej Pomocy. Dzięki jej uruchomieniu tysiące ludzi mogło i może korzystać z pomocy TSP – apteki darów, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, dopłaty do kosztownych leczeń, pomocy rzeczowej i finansowej w trudnych sytuacjach losowych, wypoczynku dzieci (także z Litwy, Białorusi i Ukrainy), pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących, kolacji wigilijnych dla osób starszych i samotnych itd. Kiedy w 1997 roku Polskę nawiedziła ogromna powódź - Kazimierz Fugiel był jednym z pierwszych, którzy dotarli z pomocą powodzianom z okolic Raciborza.
Prezesa TSP trudno było zastać siedzącego za biurkiem. Potrzebujących i gości witał ubrany najczęściej w roboczy kombinezon, w małym warsztacie, ze śrubokrętem lub kombinerkami w dłoni. Zawsze było coś do naprawy ze sprzętu rehabilitacyjnego. Wiele z rzeczy, które są w asortymencie TSP, to własnoręczna produkcja Kazimierza i jego kolegów wolontariuszy, w większości byłych i obecnych pracowników nowohuckiej Huty.
Kazimierz Fugiel za swą działalność charytatywną w roku 1996 otrzymał nagrodę Krakowskiego Sejmiku Samorządowego, a w 1997 roku – głosami czytelników „Gazety Wyborczej” – został laureatem nagrody „Śladem człowieka”. W 1998 roku otrzymał pierwszy brązowy medal Cracoviea Merenti, przyznany przez Miasto Kraków jako wyraz uznania dla wieloletniej pracy na rzecz potrzebujących mieszkańców Krakowa. Podczas XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w 2005 roku 15 osób otrzymało pamiątkowy medal przygotowany specjalnie na 25 rocznicę powstania Związku. Kazimierz Fugiel był jednym z tych, którzy otrzymali medal.
Pomimo ciężkiej i długotrwałej choroby cały czas interesował się działalnością stworzonej przez siebie instytucji charytatywnej, pomagał innym... (rw)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,479,201 unikalnych wizyt