Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Strażacka służba – W gotowości do działań
Strażak to powinność i zawód zaufania społecznego. W sytuacji rozprzestrzeniającego się koronawirusa nasze oczy zwracają się także w ich stronę. Od 60 lat w Nowej Hucie istnieje Szkoła Aspirantów Pożarnictwa Państwowej Straży Pożarnej.
Jednak nie jest to pora na świętowanie, bo przed kadetami – obok codziennego czuwania nad stanem bezpieczeństwa pożarowego – staną również nowe zadania. Jak są do tego przygotowani?
- Dziś nasze działania polegają na utrzymywaniu stałej gotowości do wyjazdu, a to oznacza, że na bieżąco sprawdzane, konserwowane i uzupełnianie jest wyposażenie będących w naszej dyspozycji kontenerów. Kadra i kadeci zaznajamiani są także z procedurami i zasadami postępowania na wypadek zagrożenia, między innymi w czasie spotkań z PIS MSWiA.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną będący w służbie kandydackiej kadeci (słuchacze XXVIII i XXIX turnusu kształcenia dziennego) zostali skoszarowani. To oznacza, że wstrzymane zostały zarówno przepustki, urlopy, jak i do minimum ograniczono możliwość odwiedzin ich w miejscu skoszarowania przez osoby z zewnątrz – mówi rzecznik szkoły Piotr Sowizdraniuk.
Wszyscy słuchacze szkoły posiadają obecnie przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej i prócz pełnienia służb i wart w szkole pozostają także w gotowości do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych podejmowanych przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Wyjazdu lub działań na miejsce w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do których zadysponować może nas w każdej chwili Komendant Główny PSP za pośrednictwem Krajowego Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności.
+ Ilu dziś macie kadetów?
– 178 z czego 91 to kadeci drugiego rocznika, a 87 – pierwszego.
+ W czym możecie być pomocni?
- Siły i środki szkoły zadysponowane mogą zostać w wielu wariantach. Możemy zarówno budować z elementów komponentu medycznego elementy wspomagające organizację pracy szpitali: izb przyjęć, poczekalni, doraźnych sal medycznych, miejsc do odpoczynku i regeneracji ratowników, także „medyków”. Możemy brać bezpośredni udział w działaniach wspomagających inne służby, takich jak pomiar temperatury, pomoc w ewakuacji lub transporcie chorych, zabezpieczenia miejsc i stref wyznaczonych przez kierujących danym zdarzeniem urzędników lub funkcjonariuszy. Wszyscy: kadra i kadeci jesteśmy także przygotowani do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a w ograniczonym zakresie także medycznych czynności ratunkowych, gdyż w Szkole Aspirantów Pożarnictwa zatrudniony jest lekarz i kilkunastu ratowników medycznych.
+ W związku z pandemią ten rok może być kolejnym przełomowym w 60-letniej historii szkoły. Czym się różni dzisiejszy strażak od tamtego sprzed 60-ciu lat?
- Dzisiejszy strażak PSP od swojego poprzednika różni się przede wszystkim poziomem wykształcenia i niewiarygodnym wzrostem oczekiwań i zadań, do których jest każdego niemalże dnia dysponowany. Gaszenie pożarów stało się – statystycznie - działalnością drugoplanową, do naszych zadań należy obecnie także usuwanie skutków miejscowych zagrożeń i skutków klęsk żywiołowych. Musimy być więc przygotowani do wykonywania zadań: taktyki zwalczania pożarów, taktyki działań ratowniczych, w skład której wchodzi: ratownictwo techniczne, wysokościowe, wodne i nurkowe, medyczne, chemiczne i ekologiczne, działania poszukiwawcze, ratownictwo w obliczu zagrożeń biologicznych, a nawet zdarzeń radiacyjnych.
To wszystko sprawia, że coraz trudniej jest być naprawdę dobrym strażakiem gotowym do reagowania w każdej z powyższych sytuacji – nie zmienia to jednak tego, że każdego dnia – ćwicząc i doskonaląc swoje umiejętności, zdobywając nowe kompetencje i sprzęt, nie robimy wszystkiego, by być w gronie najlepszych przygotowanych na najgorsze i wciąż móc pomagać, ratować, a także cieszyć się wysokim poziomem zaufania społecznego obywateli.
(kl)


Namiot „komponent” medyczny: z zewnątrz zwykły namiot, wewnątrz jego przestrzeń można zaaranżować go i wykorzystać w różny sposób
Fot. Tomasz Mucha

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,429,874 unikalnych wizyt