Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Na os. Słonecznym 2 odsłonięto tablicę pamiątkową – PAMIĘCI WYBITNYCH NAUKOWCÓW I PATRIOTÓW
W niedzielę, 1 marca br., na budynku w os. Słonecznym 2 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą dawnym mieszkańcom tego bloku, profesorom: Krystynie Pisarkowej, językoznawcy, Waleremu Pisarkowi, medioznawcy i językoznawcy oraz Władysławowi Dobruckiemu, projektantowi i konstruktorowi maszyn walcowniczych, a w latach II wojny światowej więźniowi niemieckich obozów zagłady. Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w kościele M. B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy odprawiona w intencji zmarłych profesorów.
Walery Pisarek (1931-2017) urodził się w Rabce. Przed II wojną światową mieszkał w majątku rodzinnym w Jaszczowie koło Lublina. W latach stalinowskich był represjonowany. W 1946 r. oskarżono go o posiadanie broni i zorganizowanie grupy konspiracyjnej Nauka – Ojczyzna – Wiara. Przez pół roku był więziony w baszcie zamku w Lublinie. Na studiach w Krakowie założył z kolegami niepodległościową organizację „Helena”. Aresztowano go w 1951 r. W śledztwie był brutalnie traktowany. W 1952 r. Wojewódzki Sąd Rejonowy w Krakowie skazał 21-letniego Pisarka na sześć lat więzienia (wyrok zmniejszono do czterech lat). Trafił do baraków dawnego niemieckiego podobozu KL Auschwitz. Licząc na skrócenie kary, zgłosił się do katorżniczej pracy w kopalni Jawiszowice-Brzeszcze, gdzie nabawił się pylicy. Wolność odzyskał w 1955 r.
W 1957 r. ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był bliskim współpracownikiem i doktorantem wybitnego językoznawcy, prof. Zenona Klemensiewicza. Na UJ uzyskał stopień doktora habilitowanego i profesora. Od początku lat 60. był pracownikiem Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie, a w latach 1969-2000 jego dyrektorem. W nauce polskiej zajmuje miejsce szczególne. Był wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń polonistów i dziennikarzy, opiekunem naukowym młodej kadry medioznawców.
Inicjatorem wmurowania pamiątkowej tablicy byli Waldemar Skuratowicz, Euzebiusz Wolański i Wspólnota Mieszkaniowa os. Słoneczne 2. Koszt projektu tablicy i makietę sfinansowała Wspólnota Mieszkaniowa, a koszt samej tablicy i jej montażu krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tablicę zaprojektował zakopiański artysta rzeźbiarz Stanisław Cukier.
(f)
* * *
W imieniu inicjatorów wmurowania tablicy chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. A w szczególności: Kierownictwu IPN Oddział w Krakowie, Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej os. Słoneczne 2, a zwłaszcza p. Euzebiuszowi Wolańskiemu, prof. dr hab. Jerzemu Dobruckiemu, synowi zmarłego Profesora za konsultacje i wsparcie finansowe projektu, p. Leszkowi Lipowieckiemu z firmy EPARTNER, Jolancie i Jerzemu Oraczom, byłym mieszkańcom domu nr 2 na os. Słonecznym, ojcu Augustynowi Spasowiczowi Ocist., proboszczowi parafii M.B. Częstochowskiej na Szklanych Domach, ks. prof. Wiesławowi Przyczynie, Wincentemu Podobińskiemu, Warcie Honorowej WP, Natalii Miśkowiec, fotografikowi Piotrowi Jantosowi, Romanowi Tekieli za reportaż, Beacie i Piotrowi Mosz za konsultacje i pomoc w organizacji uroczystości, aktorowi Teatru Ludowego Andrzejowi Franczykowie. Specjalne podziękowania kieruję pod adresem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Kancelarii Prezydenta za słowo skierowane do Wspólnoty i dar Flagi Państwowej.
Waldemar Skuratowicz


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,217,869 unikalnych wizyt