Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
No i „Co z tą sztuką?”
Choć codziennie mijamy je w drodze do domu, idąc do szkoły czy wracając z pracy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich wartości. Dla jednych „nowohuckie straszaki”, dla innych – bezcenne dzieła rzeźbiarskiej sztuki abstrakcyjnej. O tym, czy ich powolna śmierć jest nieunikniona i czy w ogóle jest potrzeba ich ochrony debatowali radni, działacze nowohuccy, mieszkańcy dzielnicy oraz pasjonaci sztuki. Dyskusja miała miejsce 11 lutego w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5.

Przeważająca większość rzeźb i instalacji artystycznych znajdujących się w przestrzeni nowohuckich osiedli powstała w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Miały za zadanie estetyzować naszą na wskroś robotniczą dzielnicę i tchnąć w nią odrobinę kultury. Są nie tylko wyjątkowym świadectwem minionych czasów, ale także opus magnum lokalnie tworzących artystów. „Wartość dzieł jest bezcenna, ponieważ nazwiska twórców to nazwiska z kart książek traktujących o historii sztuki rzeźbiarskiej. Chociażby przez szacunek względem tych postaci jesteśmy winni szacunek tym obiektom.” – podkreślił podczas debaty Marek Wawrzkiewicz, wykładowca z katedry konserwacji i restauracji rzeźby kamiennej, stiuku i ceramiki krakowskiej ASP. Michał Drewnicki – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa przypomniał, że w 2015 r. w uchwale jego autorstwa Rada Miasta Krakowa przyjęła program „Sztuka w plenerze”, którego zadaniem była inwentaryzacja i ratowanie niszczejących plenerowych dzieł sztuki. Dzięki tym działaniom już siedem obiektów odzyskało swoją pierwotną świetność, w tym m. in. rzeźby Wiesława Bielaka: „Macierzyństwo” (os. Piastów, 1974) czy „Akwarium” (Park Ratuszowy, 1975). Drewnicki zaznacza jednak, że nie można osiadać na laurach i należy walczyć o konserwację pozostałych nowohuckich dzieł plenerowych. „Wiele instalacji, zwłaszcza w Nowej Hucie jest w katastrofalnym stanie - nie dość, że są zarośnięte (nie widać ich często nawet z kilku metrów) to są również bardzo zniszczone, rdzewieją lub też kruszą się. Program miał za zadanie doprowadzić do ich sukcesywnego odnawiania, by zamiast szpecić krajobraz upiększały go i budowały lokalną tożsamość - co szczególnie ważne w Nowej Hucie. Warto dodać, że wiele tych dzieł stworzyli znani i cenieni artyści nie tylko w Polsce, ale i w Europie.” (źródło: http://drewnicki.pl/) Zdanie to podziela historyczka sztuki, Monika Kozioł, która na łamach publikacji „Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich” stara się przywrócić pamięć o historii i autorach wszystkich 24 obiektów. Szlak został opracowany i opisany w ramach projektu realizowanego od marca do grudnia 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Dyskusja, która rozgorzała 11 lutego w Galerii Huta Sztuki to kolejny sygnał od mieszkańców Nowej Huty, że są gotowi walczyć o swoje dziedzictwo kulturowe. Obecna na debacie Nina Gabryś – radna Miasta Krakowa wraz z Michałem Drewnickim – wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa zadeklarowali podjęcie dalszych, wspólnych działań na rzecz jego ochrony.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,436,582 unikalnych wizyt