Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
OHP- realne wsparcie dla m³odych
Czym s±? Jak dzia³aj±? Kto mo¿e skorzystaæ z ich pomocy? Ochotnicze Hufce pracy – nazwa kojarzona przez wielu, lecz niewielu potrafi j± rozszyfrowaæ. Mo¿e zatem warto przeczytaæ kilka s³ów o tej, okazuje siê bardzo prê¿nie dzia³aj±cej, instytucji.
Ochotnicze Hufce Pracy – nazwa, która wielu osobom kojarzy siê z okresem s³usznie minionym. W najlepszym razie ludzie reaguj±: „A to jeszcze istnieje?”. Owszem, istnieje i ma siê dobrze, czego przyk³adem jest dzia³alno¶æ 6-5 Hufca Pracy, który od wielu lat ma swoj± siedzibê w Nowej Hucie na os. Szkolnym 19. Na dzieñ dzisiejszy zrzesza 219 uczestników, którymi opiekuje siê sze¶cioosobowa kadra wychowawcza z Komendantem Hufca Agnieszk± Jêdrzejek na czele. G³ówn±, statutow± dzia³alno¶ci± hufca jest pomoc uczniom szkó³ bran¿owych w poszukiwaniu praktyk zawodowych, wsparcie wychowawcze i pedagogiczne w szkole i na praktykach. Aby to nale¿ycie zrealizowaæ hufiec ma podpisane 74 porozumienia z najlepszymi pracodawcami na terenie Krakowa i okolic w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, zawody budowlane, fotograf. M³odzie¿ hufca uczêszcza do dziewiêciu szkó³ na terenie Krakowa oraz w Proszowicach i Giebu³towie. Maj±c na wzglêdzie nale¿yte przygotowanie m³odzie¿y do aktywnego, zdrowego ¿ycia w spo³eczeñstwie opartym na równo¶ci i pracowito¶ci kadra hufca realizuje programy kulturalno-o¶wiatowe. W ubieg³ym roku by³y to: „Sztuka dobrych manier”, „Dotkn±æ s³owem”, „Jedzenie ma znaczenie” ,”Od Wandy do Sendzimira”, ”Razem jest lepiej”, ”Gdzie San domierza Wis³y”, Z ekologi± na Ty”. W hufcu dzia³a ¶wietlica ¶rodowiskowa, w której odbywaj± siê zajêcia o¶wiatowe, artystyczne i sportowo-rekreacyjne, funkcjonuje mini-si³ownia. Bezinteresown± dzia³alno¶æ na rzecz ¶rodowiska, osób niepe³nosprawnych i potrzebuj±cych m³odzie¿ ma mo¿liwo¶æ realizowaæ w ró¿nych formach wolontariatu. W tym zakresie hufiec wspó³pracuje z Krakowsk± Rad± Niepe³nosprawnych, Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Pos³uguj±cym Ubogim, Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów, Fundacj± Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO. Uczestnicy obs³uguj± imprezy okoliczno¶ciowe, pomagaj± w przygotowaniu posi³ków dla bezdomnych, ¶wiadcz± us³ugi fryzjerskie, wykonuj± okoliczno¶ciowe kartki, itp.
Zawodowe umiejêtno¶ci uczestników hufca, poza okresowymi ocenami, s± sprawdzane podczas konkursów „Najsprawniejszy w zawodzie”. M³odzie¿ nowohuckiej jednostki rokrocznie odnosi na tym polu sukcesy. W ubieg³ym roku Olga Sukhenko zdoby³a mistrzostwo Polski fryzjerów, a kucharze równie¿ dotarli do ogólnopolskiego fina³u. W ci±gu ca³ego roku w ramach OHP odbywaj± siê tak¿e przegl±dy artystyczne, konkursy wiedzy i zawody sportowe, gdzie m³odzi ludzie maj± mo¿liwo¶æ sprawdziæ swoj± wiedzê ogóln± , uzdolnienia muzyczne, plastyczne czy sportowe.
Wa¿n± czê¶ci± dzia³alno¶ci hufca jest realizacja projektów ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego i Europejskiego Korpusu Solidarno¶ci. W ramach tego drugiego w ubieg³ym roku zosta³ zrealizowany projekt „Aktywne jest ¿ycie staruszka”. Projekt zak³ada³ aktywizacjê fizyczn± i spo³eczn± osób starszych przy wsparciu m³odzie¿y i instruktorów. Partnerem projektu by³o Centrum Aktywizacji i Kultury Seniora. Odby³y siê wspólne zajêcia ruchowe seniorów i m³odzie¿y, nordic waking przy Zalewie Nowohuckim, sp³yw kajakowy D³ubni± i Wis³±. Wymiernym efektem jest utworzenie mini-si³owni dla obydwu grup wiekowych.
Podsumowuj±c dzia³alno¶æ OHP, nale¿y stwierdziæ, ¿e ta instytucja stwarza warunki do prawid³owego rozwoju zawodowego ale tak¿e spo³ecznego m³odego cz³owieka. Dodaæ tak¿e nale¿y, ¿e wiêkszo¶æ absolwentów po ukoñczeniu pobytu w hufcu mo¿e w dalszym ci±gu liczyæ na pomoc i wsparcie ze strony wychowawców.
(a³)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,441,630 unikalnych wizyt