Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¦wiat lekkiej muzy w Alei Ró¿
Gala Operetkowa w Alei Ró¿ ma ju¿ wieloletni± tradycjê i jest jedn± z najpiêkniejszych chwil integruj±cych mieszkañców Nowej Huty niezale¿nie od ich wieku. Tak, jak w latach ubieg³ych, na plenerowej scenie zaprezentowano najpiêkniejsze utwory operowe i operetkowe. I jak co roku, uczestnikom wydarzenia rozdano ró¿e – w tym roku wspólnie ¶wiêtuj±c 70-lecie Nowej Huty.
W podró¿ do bogatego, wielobarwnego ¶wiata operetki zabrali nas arty¶ci Opery Krakowskiej. Soli¶ci: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeñ oraz Jaros³aw Bielecki, którym towarzyszy³a Orkiestra Opery Krakowskiej pod batut± Tomasza Tokarczyka.
Na nowohuckiej scenie zabrzmia³y operetkowe przeboje, miêdzy innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Ksiê¿czniczki Czardasza” Kálmána, poruszaj±ca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy u¶miechu” Franza Lehára i ca³kiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygañskiego”, uznawane czêsto za najs³ynniejsz± tenorow± ariê w ca³ej operetkowej literaturze („Wielka s³awa to ¿art, ksi±¿ê b³azna jest wart…”). Nie zabrak³o w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakoñczenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa³a siê w roku ustanowionym decyzj± Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanis³awa Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczciæ dorobek ojca opery narodowej, a jednocze¶nie nie zatraciæ siê w operetkowej rozrywce, wykonano brawurowe „Tañce góralskie” z „Halki”, dramatyczn±, pe³n± mi³osnego ¿aru ariê Jontka z tej opery – „Szumi± jod³y…”, a tak¿e „Dumkê Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupe³niæ polski kontekst, wpleciono w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Ró¿yckiego.
Galê operetkow± zorganizowa³o Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we wspó³pracy z Oper± Krakowsk±.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,469,926 unikalnych wizyt