Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] Świętuj...
· Na niedzielę 31 marc...
· [2024.03.29] Świątec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Żeromski” będzie miał ogrody jak z bajki
Rabaty bylinowo-cebulowe, kwitnące krzewy i ozdobne trawy, łąki kwietne, które naturalnie łączą zieleń przyszpitalną z Łąkami Nowohuckimi. A także specjalna strefa terapii i relaksu z miejscem do zabaw z dziećmi oraz punkt widokowy, z którego można podziwiać znajdujący się w pobliżu krajobraz. „Żeromski” będzie miał ogrody przyszpitalne jak z bajki - dzięki naukowcom z Uniwersytetu Rolniczego, którzy opracowali koncepcje zagospodarowania i rewitalizacji terenów zielonych wokół szpitala. Prace rozpoczną się – w ciągu półtora roku - po zakończeniu kompleksowych remontów oddziałów.
Zieleni tu nie brakuje. Jest jej aż ponad 13 hektarów. Ale jest chaotycznie zasadzona, zaniedbana, niekoniecznie prawidłowo i systematycznie pielęgnowana, brakuje ławeczek, lamp, alejek spacerowych. Zdaniem prof. Piotra Murasa z Katedry Dendrologii i Architektury Obrazu w UR, tereny wokół „Żeromskiego” mają duży potencjał, możliwe będzie stworzenie tu miłego, estetycznego a przede wszystkim funkcjonalnego i reprezentacyjnego miejsca, z którego będą mogli i chcieli korzystać pacjenci.
- Ogród stanie się lekarstwem na wszelkie choroby – przekonuje prof. Muras. Wtóruje mu dr Magdalena Nawrotek, promotor prac dyplomowych. – W naszych koncepcjach staraliśmy się przekazać myśl, jak ważna jest rola zieleni w życiu człowieka, w tym również jej wpływ na ludzi chorych, starszych, a przede wszystkim na osoby przechodzące okres rekonwalescencji – podkreśla dr Nawrotek.
Autorskie koncepcje powstały w oparciu o podpisaną w 2016 roku umowę pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie. W Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu pod opieką promotorów dr. hab. inż. Piotra Muras, dr inż. Magdaleny Kulig i dr inż. Magdaleny Nawrotek wykonano inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe polegające na szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej i ocenie stanu terenów zieleni. Opracowano także koncepcje zagospodarowania oraz rewitalizacji terenów zieleni wokół obiektów Szpitala, dla zapewnienia pacjentom kontaktu z przyrodą. Warto zaznaczyć, że wykonane prace i koncepcje, nie skutkowały obciążeniem finansowym Szpitala i wykonano je w ramach prac dyplomowych oraz prac naukowo-badawczych promotorów.
- Dla nas to nieoceniona pomoc - mówi dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. – Mamy spójną koncepcję zagospodarowania zieleni, która oddaje walory tego miejsca. Teren ten został w pełni wykorzystany, a istniejące strefy funkcjonalne nabrały nowego znaczenia Oczywiście, wykorzystamy wszystkie pomysły i sądzę, że jeszcze nie jeden raz spotkamy się z autorami, aby omówić szczegóły i nie popełnić błędów przy realizacji ich idei – zauważa.
Aktualnie trwa remont i modernizacja Oddziału Dermatologicznego i Obserwacyjno - Zakaźnego oraz budynku administracyjnego, za kilka miesięcy rozpoczną się prace w kolejnych obiektach szpitalnych.
- Najpierw musimy uporać się z remontami, ale w ciągu roku – półtora, mam nadzieję, że będziemy gotowi do rewitalizacji zieleni, zwłaszcza że mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel – zapewnia dyrektor Friediger.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.09 27,217,811 unikalnych wizyt