Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Echa gospodarczego kongresu – EUROPA TESTUJE HUTNICTWO
Przedstawiciele ¶wiata biznesu, polityki i nauki spotkali siê podczas 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, by dyskutowaæ o kondycji i wyzwaniach wspó³czesnej gospodarki. Trzy dni, blisko 150 debat i spotkañ, kilkuset ekspertów z ró¿nych dziedzin. Wielkie ekonomiczne wydarzenie przyci±gnê³o tysi±ce s³uchaczy z ca³ej Polski.

HUTNICTWO NA WIDELCU IMPORTU I WYSOKICH CEN
W¶ród wielu merytorycznych dyskusji i spotkañ w gronie ekspertów nie zabrak³o tematów bliskich bran¿y hutniczej. Tomasz ¦lêzak, cz³onek zarz±du i dyrektor Energii i Ochrony ¦rodowiska ArcelorMittal Poland uczestniczy³ w panelach po¶wiêconych hutnictwu oraz przysz³o¶ci gospodarki i klimatu po szczycie klimatycznym COP24. Eksperci byli zgodni co do tego, ¿e przemys³ stalowy w Polsce i Europie traci swoj± konkurencyjno¶æ przez wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, których nie ponosz± producenci stali spoza Unii Europejskiej, czy przez niekontrolowany import tañszych wyrobów stalowych spoza wspólnoty.
– Odczuwamy po¶rednie skutki polityki klimatycznej. Wysokie ceny uprawnieñ do emisji CO2, które ponosimy, produkuj±c stal w Europie, musz± prze³o¿yæ siê na obni¿enie naszej konkurencyjno¶ci i turbulencje na globalnym rynku. Liczymy na to, ¿e Komisja Europejska i politycy bêd± siê czuli w obowi±zku do wprowadzenia takich rozwi±zañ, które pozwol± nam na konkurencyjno¶æ wzglêdem krajów spoza UE – mówi³ podczas kongresu Tomasz ¦lêzak
Mówi±c o kosztach emisji CO2 Henryk Kowalczyk, minister ¶rodowiska podkre¶la³, ¿e klimatu nie uratuje przeniesienie produkcji np. na Ukrainê, gdzie nie obowi±zuj± unijne normy. Wtedy bêdziemy mieli po prostu do czynienia z „ucieczk± emisji”.
– Niestety, wysoki poziom uwêglenia polskiego miksu energetycznego powoduje, ¿e polskim hutom trudno jest konkurowaæ kosztowo nawet z producentami stali w UE – podkre¶la³ Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemys³owo-Handlowej podczas panelu „Hutnictwo”.
Tomasz ¦lêzak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odniós³ siê do trudnej dla firmy decyzji o tymczasowym wstrzymaniu pracy krakowskiego wielkiego pieca i stalowni.
– Obserwujemy spadek popytu ze strony motoryzacji, wzrost cen surowców i presjê ze strony importu spoza UE oraz rosn±ce koszty uprawnieñ do emisji CO2, które ponosz± jedynie producenci europejscy. Postulujemy wzmocnienie ¶rodków ochrony rynku UE, bo obecne nie s± wystarczaj±ce – podsumowa³.
TECHNOLOGIA DLA PRZEMYS£U: ROBOTY I SZTUCZNA INTELIGENCJA
Sanjay Samaddar, dyrektor ds. personalnych i systemów informatycznych w ArcelorMittal Europe oraz Gert Bogaert, dyrektor Automatyki, Informatyki Przemys³owej i Modeli w ArcelorMittal Poland dyskutowali z kolei o roli robotów, nowych technologii i automatyzacji w przemy¶le. Roboty mog± u³atwiæ i usprawniæ pracê instalacji czy zak³adów, ale nie s± w stanie zast±piæ kreatywno¶ci pracowników.
Dyskusjê zatytu³owan± „Roboty w¶ród nas. Technologie i spo³eczeñstwo” otworzy³ wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wy¿szego Jaros³aw Gowin, który zaznaczy³, ¿e rozwijanie technologii powinno nastêpowaæ w poszanowaniu filozofii humanizmu, a robotyzacja nie mo¿e skrzywdziæ ludzko¶ci. Wojciech Kamieniecki, prezes NCBiR, stwierdzi³, ¿e 30 proc. obecnych zawodów zniknie w ci±gu najbli¿szych lat z europejskiego rynku pracy. Sanjay Samaddar t³umaczy³ z kolei, ¿e nowe technologie i automatyzacja to wyzwanie dla firmy. Naszym zadaniem bêdzie rozwiniêcie nowych kompetencji. – Robotyzacja i automatyka to co¶ nieuniknionego w hutnictwie i musimy siê do tego dobrze przygotowaæ. Jednak nale¿y pamiêtaæ, ¿e roboty nie zast±pi± ludzkiej kreatywno¶ci – podkre¶li³ podczas kongresu.
Podczas dyskusji o robotach w przemy¶le Gert Bogaert wyja¶nia³ natomiast, dlaczego robotyka to warto¶æ dodana dla ka¿dego przedsiêbiorstwa i jaki potencja³ mo¿e otworzyæ przed ka¿d± firm± – nawet niewielk±. – Ma³e firmy te¿ mog± rozwijaæ siê w zakresie cyfryzacji, nie inwestuj±c od razu ogromnych funduszy, a stawiaj±c na stopniow± informatyzacjê – wyja¶nia³ Gert Bogaert.
Rozmówcy zgodnie przyznali równie¿, ¿e sztuczna inteligencja to ogromna szansa dla przemys³u, lecz jest ona silnie uzale¿niona od systemu kszta³cenia m³odych specjalistów, którzy musz± byæ uczeni my¶lenia nieszablonowego, wychodzenia poza ramy i schematy, aby w pe³ni wykorzystywaæ potencja³ Przemys³u 4.0.
3XP, CZYLI EDUKACJA DLA PRZEMYS£U, PRZYSZ£O¦CI I POSTÊPU
W ciekawej i inspiruj±cej dyskusji na temat edukacji dla przemys³u wziê³a udzia³ Monika Roznerska, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland, która podkre¶la³a wagê edukacji zawodowej nakierowanej na praktyczn± naukê zawodu.
– Borykamy siê nie tylko z luk± pokoleniow±, gdy¿ spory procent naszych pracowników jest w wieku ok. 50 lat, ale i z luk± kompetencyjn±. Na rynku pracy brakuje osób, które mia³yby odpowiednie kompetencje, by³y dobrze przygotowane do wykonywania zadañ powierzonych im na konkretnych stanowiskach – t³umaczy³a Monika Roznerska.
Problemem jest wci±¿ tak¿e stereotypowe postrzeganie zawodu hutnika. Kojarzy siê on z ciê¿k±, fizyczn± prac±, a nie nowymi technologiami i zautomatyzowanymi procesami produkcyjnymi.
– Du¿o ciekawsze dla m³odych ludzi s± zawody obecne w sieci, takie, o których siê mówi i pisze, które generuj± „klikalno¶æ”. Zawód hutnika do tej grupy nie nale¿y, chocia¿ naszym zdaniem zas³uguje na to, by znale¼æ siê w tym gronie. Dlatego chcemy pokazywaæ jak ciekawy, rozwojowy, ale te¿ wa¿ny i odpowiedzialny jest zawód hutnika. Chcemy dotrzeæ do m³odzie¿y ze szczerym przekazem: twój telefon, tablet, rower jest wyprodukowany ze stali, a stal produkujemy w hutach – podkre¶la³a Monika Roznerska. Trzeba odczarowaæ wizerunek pracy w hucie, pokazaæ atrakcyjno¶æ tej profesji i pozytywne skojarzenia z tym zawodem.
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi³o kilkana¶cie tysiêcy osób. Dyskusjom po¶wiêconym hutnictwu, robotyzacji przemys³u i edukacji zawodowej przys³uchiwa³o siê kilkuset uczestników tego gospodarczego wydarzenia.


Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,440,414 unikalnych wizyt