Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Jak długo można być „w organizacji”? – Schyłek Muzeum PRL-u
Muzeum PRL-u (nadal w organizacji), mieszczące się w dawnym budynku kina Światowid zaprasza na wystawę "Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach z agencji FORUM" przygotowaną w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Czy będzie to wystawa ostatnia? Co dalej z Muzeum PRL w Nowej Hucie?
Muzeum PRL-u ciągle jest muzeum „w organizacji”. Jego działalność opiera się dziś na organizacji wystaw czasowych lub ekspozycji przygotowanych w innych placówkach. Zarządcą muzeum, z ramienia miasta Krakowa jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Placówka ta długo już walczy o ostateczny kształt. Pomysł stworzenia Muzeum PRL-u poddali Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wraz z Teresą Bogucką oraz Anną i Jackiem Fedorowiczami założyli oni Fundację SocLand, której celem było otwarcie takiej placówki. Zastanawiano się czy takie muzeum ma powstać w Krakowie czy Warszawie? W Krakowie - muzeum jednak nie powstało.
Gdy w 2006 r. gmina Kraków odkupiła od spółki Apollo Film budynek po dawnym kinie Światowid nadzieje na powstanie muzeum w Nowej Hucie powróciły. Spierano się jednak, o jego kształt. Ostatecznie w 2008 r. w Światowidzie rozpoczęło działalność Muzeum PRL-u, będące wówczas oddziałem Muzeum Historii Polski, a finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tym razem wypracowanie wizji przyszłej wystawy stałej okazało się niemożliwe, choć kierowała w tym czasie placówką dzisiejsza podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oddział Muzeum Historii Polski zakończył pracę w pierwszym kwartale 2013 roku.
Potem, w wyniku porozumienia Ministra Kultury i Gminy Kraków powołano samodzielne, miejskie Muzeum PRL-u, współprowadzone przez oba podmioty. Miasto zobowiązało się o przekazywania na rzecz muzeum pewnej kwoty, a minister - do przekazania dotacji.
Teraz jednak Ministerstwo Kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą. Jako przyczynę zaniechania finansowania inwestycji, minister podaje opóźnienie w jej prowadzeniu, w pierwszym rzędzie niezgodność bieżącego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gminą Miejską Kraków jako wspólnej instytucji kultury.
- Jednocześnie w piśmie ministra Jarosława Sellina z 3 kwietnia br. pojawia się zarzut nie podjęcia głównych prac budowlano – montażowych, które rzekomo miały być zrealizowane do końca trwania umowy. Tymczasem ani w umowie, ani w przekazywanych przez Muzeum programach inwestycyjnych nie funkcjonuje pojęcie „głównych prac budowlano – montażowych”, a także warunek ich realizacji do października 2018, czyli terminu obowiązywania umowy Gminy Kraków z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Jan Machowski z Biura Prasowego miasta Krakowa.
W myśl tej umowy minister zobowiązał się przekazać Muzeum dodatkowe środki w formie dotacji celowej w celu sfinansowania przygotowania i opracowania scenariusza i projektu ekspozycji stałej, opracowania projektu architektoniczno-budowlanego wraz z adaptacją architektoniczną budynku dawnego kina „Światowid” oraz aranżacją wnętrz, wykonania prac budowlanych związanych z adaptacją architektoniczną budynku dawnego kina „Światowid” w oparciu o zatwierdzona dokumentację i wykonania i wyposażenia ekspozycji stałej.
- W umowie nie znajduje się żaden zapis, z którego mogłoby wynikać, że prace budowlano-montażowe miały być wykonane w latach 2016 – 2018. Do umowy nie został też załączony żaden harmonogram. Ponadto już w programie inwestycyjnym na rok 2015, w harmonogramie realizacji inwestycji, zapisano, że uzyskanie wszelkich pozwoleń i otwarcie wystawy stałej nastąpi w dniu 1 lutego 2019 r., czyli po okresie obowiązywania umowy o współprowadzeniu – dodaje J. Machowski.
Docelowo - koszt realizacji całej inwestycji - winna zamknąć się w kwocie 50 mln zł.
W roku 2017 Muzeum oczekuje od Ministerstwa kwoty 1,4 mln zł . Wniosek do MKIDN został złożony w październiku 2016 roku w terminie składania wniosków budżetowych na inwestycje w MKIDN.
W październiku ub. roku rozstrzygnięto konkurs na architektoniczny kształt Muzeum PRL-u. Firma MAE Multimedia Art & Education w swoim projekcie zaproponowała innowacyjne rozwiązania związane z lokalizacją głównej sali ekspozycyjnej, wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi oraz rozbudowę obiektu od strony południowej bez ingerencji w jego elewację. W projekcie założono również dostosowanie budynku pod potrzeby osób niepełnosprawnych.
W latach 2014-2016 zrealizowano w „Światowidzie” 12 wystaw czasowych, którym towarzyszyły katalogi. W schronie Kina Światowid uruchomiona została podziemna wystawa stała pod tytułem „Atomowa Groza”. Obiekt jest brany pod uwagę w projekcie Gminy Miejskiej Kraków będący uzupełnieniem oferty turystycznej w Nowej Hucie pod nazwą „Podziemna Nowa Huta”. W zeszłym muzeum odwiedziło 15 tys. zwiedzających. Placówka zgromadziła 6644 muzealiów oraz założyło bibliotekę, której zasoby to 706 pozycji wydawnictw zwartych i ciągłych stanowiących ponad 1000 woluminów.
- Jeśli minister faktycznie wycofa się z finansowania muzeum władze miasta dołożą wszelkich starań, aby realizacja tego przedsięwzięcia dla Mieszkańców Krakowa, a szczególnie mieszkańców Nowej Huty, nie została zaprzepaszczona. 26 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa podjęła Rezolucję Nr 60/LXX/17 w sprawie w sprawie zaprzestania finansowania Muzeum PRL (w organizacji) w Krakowie skierowaną do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie czekamy na oficjalne stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie odpowiedzi na pismo prezydenta Jacka Majchrowskiego skierowanego do Ministra 14 kwietnia br. w sprawie Finansowania inwestycji w Muzeum PRL - informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
(krys)



Wyłoniony w konkursie kształt przyszłego muzeum
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,444,238 unikalnych wizyt