Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Zobacz temat
Głos - Tygodnik Nowohucki » Życie dzielnicy » Kultura
 Drukuj temat
"NOWA PRZESTRZEŃ. MODERNIZM W NOWEJ HUCIE" - otwarte spotkanie miłośników historii i społe
Norwid OKN
19 kwietnia godz. 17.00, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16.

"NOWA PRZESTRZEŃ. MODERNIZM W NOWEJ HUCIE" - otwarte spotkanie miłosników historii i społecznych opiekunów zabytków

Otwarte spotkanie miłośników historii i społecznych opiekunów zabytków przy najnowszej wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty. Spotkanie poprowadzi kustosz muzeum - Paweł Jagło. Wstęp wolny.

"Nowohucka ekspozycja prezentuje przemiany, jakie zaszły w architekturze dzielnicy od przełomowego roku 1956, kiedy zerwano z socrealistyczną zabudową na rzecz nowej - modernistycznej. Owe zmiany pojawiają się jeszcze w obrębie starego kompleksu Nowej Huty, ale przede wszystkim w kształtowaniu nowych osiedli, które powstały poza wytyczonym pierwotnie planem. Wybudowano je na terenie Wzgórz Krzesławickich i Bieńczyc. Górną czasową granicą wystawy jest rok 1970, stąd ekspozycja zawiera również wstępne projekty Mistrzejowic. We wspomnianym okresie zaszły również ogromne zmiany w postrzeganiu wnętrz mieszkalnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną meble, jakie spotykało się w mieszkaniach w tamtych latach.
Już od momentu powstania Nowa Huta wzbudzała ogromne emocje jako symbol zmian politycznych i światopoglądowych. Była wizytówką realizmu socjalistycznego, a budowa Kombinatu i tworzenie miasta socrealistycznego szeroko komentowano. Ta część historii Nowej Huty jest dziś dobrze opracowana. Natomiast architekturze i osiedlom powstającym po 1956 roku nie poświęca się równie dużo uwagi. My próbujemy zmienić ten stan rzeczy. Robimy to mając na uwadze, że powstające po roku 1956 nowohuckie osiedla, bez względu na to jak je dziś oceniamy, wpisują się w historię architektury polskiej i z tego względu stanowią ogromną wartość".

Otwarte Spotkania Społecznych Opiekunów Zabytków odbywają się raz w miesiącu, w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 17.00 i są bezpłatne. Zapraszamy ekspertów - historyków sztuki, przewodników, działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się zabytkami i pasjonatów.
 
www.okn.edu.pl
Przejdź do forum:
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,625,847 unikalnych wizyt