Ubieg³y tydzieñ przyniós³ wiadomo¶æ, w któr± w pierwszych chwilach trudno by³o wrêcz uwierzyæ. Otó¿ nowe w³adze Muzeum II Wojny ¦wiatowej w Gdañsku, te powo³ane kilka miesiêcy temu przez rz±d premiera Donalda Tuska, noc± z 24 na 25 czerwca, usunê³y z placówki eksponaty po¶wiêcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, ¶wiêtemu o. Maksymilianowi Kolbe oraz b³ogos³awionej rodzinie Ulmów. Decyzja ta wywo³a³a powszechne oburzenie, bo bez wzglêdu na wyznawany ¶wiatopogl±d, wszyscy oni s± powszechnie uznawani za bohaterów, którzy zachowali godno¶æ ludzk± w czasach pogardy dla cz³owieka, i którzy pozostali dla nas wzorem cz³owieczeñstwa.
Decyzja nowej dyrekcji zosta³a odebrana jako jawne dzia³anie wbrew polskiemu narodowemu interesowi. Bo w czasach, gdy historia jest powszechnie zak³amywana, gdy rozpowszechniana jest narracja o rzekomej winie Polaków za zbrodnie Niemców, musimy przypominaæ ¶wiatu, ¿e Polska by³a pierwsz± ofiar± II wojny ¶wiatowej, ¿e nasz kraj do¶wiadczy³ terroru zarówno III Rzeszy jak i Zwi±zku Sowieckiego. ¯e do¶wiadczy³ terroru obydwu zbrodniczych systemów.
I nagle, niespodziewanie, w sobotê po po³udniu media poinformowa³y, ¿e dyrekcja muzeum zdecydowa³a siê z powrotem w³±czyæ do sta³ej ekspozycji tych tak wa¿nych dla polskiej historii bohaterów. No có¿, to jedyna sensowna decyzja, chocia¿ podjêta zapewne pod potê¿n± spo³eczn± presj±, bo obecno¶æ polskich bohaterów w pañstwowym Muzeum II Wojny ¦wiatowej jest rzecz± oczywist±, która nie powinna budziæ ¿adnych kontrowersji i podzia³ów.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia July 05 2024
664 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".