Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.06.21] 75 lat ...
· Na niedzielê 23 czer...
· [2024.06.21] Archite...
· [2024.06.14] W czerw...
· [2024.06.14] Symbol ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.06.07] W czerwcu na sandacza (2)
Za ojczyznê sandacza uwa¿ana jest wschodnia czê¶æ Europy, ale do koñca XIX wieku wprowadzono ten gatunek do wód, w których wcze¶niej sandacz nie wystêpowa³ i dzisiaj spotkaæ go mo¿na w ca³ej Europie.
W Polsce sandacz wystêpuje przede wszystkim w ¶rednio g³êbokich jeziorach, w zbiornikach zaporowych, w rzekach, a tak¿e w zalewach Wi¶lanym i Szczeciñskim. Spotykaæ go mo¿na nawet w strefie przybrze¿nej Ba³tyku. Najbardziej odpowiednim dla sandacza ¶rodowiskiem s± akweny, których dno nie jest muliste, a pr±d wody niezbyt silny. W zbiornikach o du¿ej przejrzysto¶ci sandacze znajduj± dobre warunki, je¶li odpowiednio du¿a g³êboko¶æ umo¿liwia mu chronienie siê.
Z jeziora „sandaczowe” uwa¿ane s± te, których g³êboko¶æ wynosi od 6 do 12 metrów i posiadaj± twarde partie dna. To jeziora, w których ro¶linno¶æ wynurzona jest silnie rozwiniêta, w przeciwieñstwie do ro¶linno¶ci zanurzonej. Klasycznie przyjmuje siê, ¿e w rzekach sandacz wystêpuje w zasadzie w krainie leszcza. S± to te odcinki rzek, w których woda jest g³êboka, o ma³ej przejrzysto¶ci, ciep³a w lecie, a pokryta lodem w zimie. Oczywi¶cie nie znaczy to wcale, ¿e sandacz bytuje wy³±cznie w jeziorach „sandaczowych” i w rzecznej „krainie leszcza”. W zasadzie w ka¿dym zbiorniku zaporowym, jeziorze czy rzece wystêpuj± przecie¿ strefy o ró¿nych warunkach. Tak¿e i takich, które odpowiadaj± sandaczom.
A gdzie w ³owisku szukaæ sandacza? Jakie miejsca lubi szczególnie? W jeziorach rybê tê spotykamy najczê¶ciej z dal od brzegu. Dobrymi ³owiskami s± stoki podwodnych górek i wysp. Przy sandaczowych wyprawach nad jeziora bardzo przydaje siê wiêc ³ód¼, któr± w takie miejsca mo¿emy dotrzeæ. Natomiast w rzekach sandacze przebywaj± najchêtniej w miejscach g³êbokich o twardym dnie, w miejscach które obfituj± w ró¿nego rodzaju zawady. Sandacza szukamy tam, gdzie toñ jest spokojniejsza – za pniami, g³azami czy innymi przeszkodami znajduj±cymi siê w wodzie. Sandacze przebywaj± te¿ chêtnie przy stromych brzegach rzeki.
Sandacz nie najlepiej znosi ¶wiat³o s³oneczne, dlatego te¿ w dzieñ najchêtniej przebywa przy dnie. Pod powierzchniê wody podchodzi dopiero wieczorem, by tutaj ¿erowaæ w nocy. Jak z tego wynika, w dni s³oneczne najskuteczniejsze s± po³owy we wczesnych godzinach rannych i pó¼no po po³udniu. W dniach pochmurnych mo¿emy liczyæ na brania w ci±gu ca³ego dnia.
Ale, jak to w wêdkarstwie bywa, a dotyczy tak¿e sandaczy, warunkiem skuteczno¶ci jest umiejêtne poszukiwanie ryby. Dlatego do¶wiadczony wêdkarz stosuje przy po³owie sandacza metodê aktywnego po³owu, a sam± technikê dostosowuje do konkretnego miejsca, pogody i wielu innych czynników, o których d³ugo mo¿na opowiadaæ.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,203,250 unikalnych wizyt