Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.07.15] Niepodzielony urlop
Z Kodeksu pracy wynika, ¿e pracownikowi przys³uguje nieprzerwany urlop i na jego wniosek mo¿na go podzieliæ. Tymczasem w moim zak³adzie zmusza siê pracowników do podzielenia urlopu – mo¿na wzi±æ maksymalnie 2 tygodnie. Wiêkszo¶æ pracowników zgadza siê na to, ale co z tymi, którzy potrzebuj± ca³ego urlopu? Czy pracownik mo¿e za¿±daæ ca³ego urlopu?

Mo¿e, gdy¿ zasad± jest urlop nieprzerwany (przy czym pracownik podejmuj±cy pracê po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podj±³ pracê, uzyskuje prawo do urlopu z up³ywem ka¿dego miesi±ca pracy, w wymiarze 1/ 12 wymiaru urlopu przys³uguj±cego mu po przepracowaniu roku), aczkolwiek musi to byæ uzgodnione z pracodawc± i z uwzglêdnieniem tak¿e jego potrzeb. Zgodnie z tre¶ci± art. 152 par. 1 Kodeksu pracy, „pracownikowi przys³uguje prawo do corocznego, nieprzerwanego p³atnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”, przy czym jednocze¶nie „urlopy powinny byæ udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, bior±c pod uwagê wnioski pracowników i konieczno¶æ zapewnienia normalnego toku pracy (…)” – art. 163 par. 1 k.p. podzielenie urlopu na czê¶ci opisane w art. 162 k.p. („Na wniosek pracownika urlop mo¿e byæ podzielony na czê¶ci. W takim jednak przypadku co najmniej jedna czê¶æ wypoczynku powinna trwaæ nie mniej ni¿ 14 kolejnych dni kalendarzowych”) jest prawem pracownika i stanowi wyj±tek od zasady nieprzerwanego urlopu, aczkolwiek zarówno pracownik, jak i pracodawca musz± mieæ na uwadze wzajemne potrzeby w tym zakresie. Je¶li pracodawca bezpodstawnie odmawia udzielenia urlopu jednorazowo w pe³nym wymiarze, mo¿e Pan to poddaæ os±dowi s±du, kieruj±c pozew do s±du pracy.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,999,400 unikalnych wizyt