Kilka miesiêcy temu, jad±c na rowerze zgodnie z przepisami, zosta³am potr±cona przez samochód, w wyniku czego dozna³am obra¿eñ twarzy (zostanie mi niewielka, ale widoczna blizna) oraz ogólnych pot³uczeñ. Wina kierowcy by³a bezsprzeczna, co zosta³o stwierdzone w postêpowaniu karnym, ale mimo to z jego OC otrzyma³am tylko kilka tysiêcy zado¶æuczynienia i 1500 z³otych za zniszczenie roweru, który by³ wart prawie 3 razy wiêcej. Zg³osi³am roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy, ale ten napisa³, ¿e jak siê nie zgadzam z kwot± odszkodowania, to mogê wyst±piæ do s±du. Czego mogê ¿±daæ? Do jakiego s±du skierowaæ sprawê?
Je¶li chce Pani dochodziæ roszczeñ z tytu³u doznanej wskutek wypadku szkody na drodze s±dowej, to musi Pani skierowaæ przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy wypadku lub samemu sprawcy (albo przeciwko obu) powództwo o zap³atê tytu³em naprawienia doznanej szkody. Zgodnie z tre¶ci± art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego, „w razie uszkodzenia cia³a lub wywo³ania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynik³e z tego powodu koszty. Na ¿±danie poszkodowanego zobowi±zany do naprawienia szkody powinien wy³o¿yæ z góry sumê potrzeb± na koszty leczenia, a je¿eli poszkodowany sta³ siê inwalid±, tak¿e sumê potrzebn± na koszty przygotowania do innego zawodu”. Wedle § 2 tego przepisu, „je¿eli poszkodowany utraci³ ca³kowicie lub czê¶ciowo zdolno¶æ do pracy zarobkowej albo je¿eli zwiêkszy³y siê jego potrzeby lub zmniejszy³y widoki powodzenia na przysz³o¶æ, mo¿e on ¿±daæ od zobowi±zanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”. Z kolei na podstawie art. 445 § 1 k.c., „w wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzaj±cym s±d mo¿e przyznaæ poszkodowanemu odpowiedni± sumê tytu³em zado¶æuczynienia pieniê¿nego za doznan± krzywdê”. Roszczenie o naprawê szkody wynik³ej z wypadku komunikacyjnego (a wiêc z tzw. czynu niedozwolonego – deliktu) mo¿na wytoczyæ albo przed s±d, w którego okrêgu nast±pi³o zdarzenie wywo³uj±ce szkodê (art. 35 Kodeksu postêpowania cywilnego), albo wedle w³a¶ciwo¶ci ogólnej, czyli przed s±d miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego (art. 27 § 1 i art. 30 k.p.c.). W zale¿no¶ci od warto¶ci przedmiotu sporu (na który sk³ada siê wysoko¶æ dochodzonych roszczeñ) w³a¶ciwy w pierwszej instancji bêdzie s±d rejonowy, lub – je¶li warto¶æ przedmiotu sporu przewy¿sza 75 tysiêcy z³otych – okrêgowy.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 28 2022
508 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".