Na terenie naszej gminy jest sieæ wodoci±gowa. Czy urz±d gminy jest zobowi±zany do konserwacji sieci g³ównej do licznika odbiorcy, czy tylko do hydrantów (jak twierdzi wójt)?
Zgodnie z tre¶ci± art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. „O zbiorowym zaopatrzeniu w wodê i zbiorowym odprowadzaniu ¶cieków” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2028), „przedsiêbiorstwo wodoci±gowo-kanalizacyjne ma obowi±zek zapewniæ zdolno¶æ posiadanych urz±dzeñ wodoci±gowych (…) do realizacji dostaw wody w wymaganej ilo¶ci i pod odpowiednim ci¶nieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ¶cieków w sposób ci±g³y i niezawodny (…)”, z kolei w oparciu o ust. 2 tego przepisu, „je¿eli umowa o zaopatrzenie w wodê lub odprowadzanie ¶cieków nie stanowi inaczej, odbiorca us³ug odpowiada za zapewnienie niezawodnego dzia³ania posiadanych instalacji i przy³±czy wodoci±gowych lub instalacji i przy³±czy kanalizacyjnych z urz±dzeniem pomiarowym w³±cznie”. Definicje poszczególnych pojêæ mo¿na znale¼æ w art. 2 ww. ustawy. I tak: * „urz±dzenia wodoci±gowe” to „(…) sieci wodoci±gowe, urz±dzenia reguluj±ce ci¶nienie wody” (pkt 16); * „sieæ” to „przewody wodoci±gowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urz±dzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane s± ¶cieki, bêd±ce w posiadaniu przedsiêbiorstwa wodoci±gowo-kanalizacyjnego” (pkt 7); * „przy³±cze wodoci±gowe” to „odcinek przewodu ³±cz±cego sieæ wodoci±gow± z wewnêtrzn± instalacj± wodoci±gow± w nieruchomo¶ci odbiorcy us³ug wraz z zaworem za wodomierzem g³ównym” (pkt 6). W ¶wietle powy¿szych uregulowañ, je¶li umowa zawarta z odbiorc± nie stanowi inaczej, przedsiêbiorstwo wodno-kanalizacyjne zobowi±zane jest do utrzymania i konserwacji sieci jedynie do przy³±cza wodoci±gowego. W uchwale S±du Najwy¿szego z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. III SZP 2/16 podjêtej w sk³adzie 7 sêdziów SN wyja¶ni³, i¿ „przy³±czem wodoci±gowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. „o zbiorowym zaopatrzeniu w wodê i zbiorowym odprowadzaniu ¶cieków” (…) jest przewód ³±cz±cy sieæ wodoci±gow± z wewnêtrzn± instalacj± wodoci±gow± w nieruchomo¶ci odbiorcy us³ug na ca³ej swojej d³ugo¶ci”, a nie tylko odcinek tego przewodu miêdzy granic± nieruchomo¶ci a wewnêtrzn± instalacj± wodoci±gow± w tej nieruchomo¶ci, oraz ¿e „po pod³±czeniu do sieci wodoci±gowej wspomniany odcinek przewodu (przy³±cza) stanie siê czê¶ci± tej sieci wskutek objêcia go w posiadanie przez przedsiêbiorstwo wodoci±gowe”. Tak¿e w orzecznictwie, m.in. S±du Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, podkre¶la siê, i¿ obci±¿enie odbiorców odpowiedzialno¶ci± za niezawodne dzia³anie przy³±czy wodoci±gowych jest jednoznaczne z narzucaniem im uci±¿liwych warunków umów o zaopatrzenie w wodê i odbiór ¶cieków i stanowi praktykê naruszaj±c± konkurencjê oraz zakaz nadu¿ywania pozycji dominuj±cej. Od chwili po³±czenia przy³±cza wodoci±gowego z sieci± za jego utrzymanie odpowiada zatem przedsiêbiorca (aczkolwiek kwestia ta nadal nie jest jednoznacznie uregulowana w orzecznictwie s±dowym i administracyjnym).
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia January 15 2022
783 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".