Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.01.07] Dorêczenie korespondencji domownikowi
W Kodeksie postêpowania administracyjnego jest art. 43 dotycz±cy dorêczenia korespondencji urzêdowej za pokwitowaniem doros³emu domownikowi. Z ró¿nych powodów dogada³em siê z listonoszem, ¿eby to on kwitowa³ odbiór pism i zostawia³ je w mojej skrzynce oddawczej. Wójt dowiedzia³ siê, ¿e listonosz za moj± zgod± kwituje odbiór pism i zastraszy³ go s±dem. Czy listonosz za zgod± adresata ma prawo kwitowaæ odbiór pism i zostawiaæ je w jego skrzynce odbiorczej? Czy urzêdnik gminy mia³ prawo wnikaæ, jak dociera do mnie korespondencja?

Zgodnie z tre¶ci± art. 43 Kodeksu postêpowania administracyjnego „w przypadku nieobecno¶ci adresata pismo dorêcza siê, za pokwitowaniem, doros³emu domownikowi, s±siadowi lub dozorcy domu, je¿eli osoby te podjê³y siê oddania pisma adresatowi. O dorêczeniu pisma s±siadowi lub dozorcy zawiadamia siê adresata, umieszczaj±c zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest mo¿liwe, w drzwiach mieszkania”. Wedle z kolei art. 46 par. 1 k.p.a. „odbieraj±cy pismo potwierdza dorêczenie mu pisma swoim podpisem ze wskazaniem daty dorêczenia”. W zgodnej opinii dorêczenia wskazany w powy¿szym przepisie mo¿e mieæ miejsce, gdy ³±cznie spe³nione s± nastêpuj±ce warunki: 1) adresat jest nieobecny w mieszkaniu w czasie dorêczania pisma; 2) pismo zosta³o przyjête za pokwitowaniem przez doros³ego domownika, s±siada lub dozorcê; 3) osoby te podjê³y siê oddania pisma adresatowi; 4) w razie gdy pismo zosta³o przyjête przez s±siada lub dozorcê, o dorêczeniu pisma tym osobom umieszczono zawiadomienie w oddawczej skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata. Choæby zatem z faktu, ¿e listonosz nie jest domownikiem, mo¿na wnioskowaæ, ¿e „dorêczenia” dokonywane w opisany przez Pana sposób nie wywo³uj± skutku prawnego. Nadawca korespondencji urzêdowej ma nie tylko prawo, ale i obowi±zek zweryfikowaæ, czy zosta³a ona odebrana, czy te¿ nie (oraz ewentualnie kiedy i w jaki sposób). Takie ustalenie jest niezbêdne do ustalenia biegu terminów administracyjnych koniecznych do podjêcia czynno¶ci zmierzaj±cych do rozpoznania sprawy i wydania rozstrzygniêcia.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,004,574 unikalnych wizyt