Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.11.12] Op³aty za grób murowany
W jednej z gazet przeczyta³am, ¿e maj±c grób murowany, nie ma obowi±zku po 20 latach znów za niego p³aciæ. W moim przypadku w grobie murowanym dwuosobowym pochowana jest mama (zm. w 1998 r.), a w parafii domagaj± siê op³aty za kolejne 20 lat, „bo tak ustali³a Rada Parafialna”. Mam 85 lat i nie staæ mnie nawet na wszystkie lekarstwa. Czy ¿±daj±c ode mnie op³aty za nastêpne 20 lat, maj± racjê, czy to po prostu pazerno¶æ?

Zgodnie z tre¶ci± art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. „O cmentarzach i chowaniu zmar³ych” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1947 z pó¼n. zm.), „grób nie mo¿e byæ u¿yty do ponownego chowania przed up³ywem lat 20”, za¶ wedle jego ust. 2, „po up³ywie lat 20 ponowne u¿ycie grobu do chowania nie mo¿e nast±piæ, je¿eli jakakolwiek osoba zg³osi zastrze¿enie przeciw temu i ui¶ci op³atê przewidzian± za pochowanie zw³ok. Zastrze¿enie to ma skutek na dalszych lat 20 i mo¿e byæ odnowione”. Na podstawie art. 7 ust. 3 ww. ustawy, „przepisy ust. 1 i 2 nie maj± zastosowania do chowania zw³ok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zw³ok wiêcej ni¿ jednej osoby, a tak¿e do chowania urn zawieraj±cych szcz±tki ludzkie powsta³e w wyniku spopielenia zw³ok”. W wyroku z dnia 3 grudnia 2010 r. (sygn. I CSK 66/10) S±d Najwy¿szy orzek³, i¿ „do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania wiêcej ni¿ jednych zw³ok nie maj± zastosowania ograniczenia dotycz±ce ponownego u¿ycia grobu (art. 7 ust. 3 ustawy z 1959 r. „O cmentarzach i chowaniu zmar³ych”), a zatem cz³onkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie musz± po up³ywie 20 lat przed³u¿aæ tego prawa, ale tak¿e uiszczaæ ponownej op³aty. W tym wypadku zarz±dowi cmentarza nie przys³uguje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po up³ywie dwudziestu lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej op³aty”. Z kolei jednak w wyroku z dnia 4 kwietnia 2018 r. (sygn. II SA/Bd 200/17) Wojewódzki S±d Administracyjny w Bydgoszczy stwierdzi³, i¿ „(…) nie podziela pogl±du, ¿e do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania wiêcej ni¿ jednych zw³ok nie maj± zastosowania ograniczenia dotycz±ce ponownego u¿ycia grobu (art. 7 ust. 3 ustawy), a zatem cz³onkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie musz± po up³ywie 20 lat przed³u¿aæ tego prawa, ale tak¿e uiszczaæ ponownej op³aty. SN nie uzasadni³ w ¿aden sposób tego pogl±du i de facto przedmiot jego rozstrzygniêcia stanowi³y zupe³nie inne kwestie na gruncie prawa cywilnego, a nie zagadnienie zwi±zane z uchwa³ami czy zarz±dzeniami podejmowanymi w sprawie op³at za korzystanie z cmentarzy”. Je¶li zaaprobowaæ pogl±d wyra¿ony przez S±d Najwy¿szy, oznacza to, ¿e w przypadku murowanego grobu rodzinnego (a wiêc przeznaczonego do pochowania dwóch lub wiêcej osób) op³ata za przed³u¿enie prawa do takiego grobu jest nienale¿na, a rada parafialna ani ¿aden inny organ czy osoba nie maj± prawa ¿±daæ uiszczenia op³aty. Przepisy wymagaj± jednak w tej kwestii doprecyzowania.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,004,560 unikalnych wizyt