Jestem w³a¶cicielk± mieszkania w bloku wielorodzinnym zarz±dzanym przez spó³dzielniê mieszkaniow±. Z uwagi na wysok± temperaturê za oknem, a co za tym idzie równie¿ w moim mieszkaniu, zwróci³am siê do spó³dzielni o zgodê na zamontowanie klimatyzacji typu split. Zaznaczam, ¿e nie jestem pierwsz± osob±, która tak± klimatyzacjê montuje w swoim mieszkaniu. Na odpowied¼ czekam ju¿ d³ugo, poniewa¿ administracja spó³dzielni w mojej ocenie nie dzia³a na korzy¶æ mieszkañca. Kto jest odpowiedzialny za temperaturê panuj±c± wewn±trz pomieszczeñ w budynku? W przypadku pracodawców to oni s± zobowi±zani zapewniæ odpowiedni± temperaturê w pomieszczeniach, a w przypadku bloku wielorodzinnego, czy to nie spó³dzielnia jako w³a¶ciciel odpowiedzialna jest za stan budynku i jego odpowiedni± izolacjê? Temperatura wewn±trz pomieszczeñ w nocy siêga nawet 30 stopni, co nie tylko nie pozwala na wypoczynek, ale szkodzi zdrowiu. Czy muszê na w³asny koszt zapewniæ prawid³ow± temperaturê w pomieszczeniu, czy te¿ spó³dzielnia powinna pokryæ koszty urz±dzeñ ch³odz±cych, skoro izolacja, która mia³a s³u¿yæ utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, nie spe³nia swojej roli?
Spó³dzielnia jako w³a¶ciciel budynku zobowi±zana jest do jego utrzymywania w nale¿ytym stanie technicznym, zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami prawa, co wynika m.in. z tre¶ci art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. „O spó³dzielniach mieszkaniowych” (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1208). Na to, jaka temperatura panuje wewn±trz mieszkania, wp³ywa nie tylko ogólna termoizolacja budynku, ale i panuj±ce warunki pogodowe oraz sposób korzystania z lokalu, zatem odpowiedzialno¶æ mo¿na roz³o¿yæ pomiêdzy spó³dzielniê, osobê korzystaj±c± z lokalu oraz… pogodê. Jak wynika z opisu sytuacji, spó³dzielnia zainwestowa³a w termoizolacjê budynku, a zatem nie mo¿na jej zarzuciæ bezczynno¶ci w zakresie utrzymywania budynku w nale¿ytym stanie technicznym. Z drugiej strony nie mamy mo¿liwo¶ci oceniæ, jakiej jako¶ci jest owa izolacja, a tak¿e w jakich dok³adnie warunkach pogodowych i okoliczno¶ciach dosz³o do przekroczenia wzmiankowanej temperatury wewn±trz budynku. Odno¶nie do przepisów o wysoko¶ci temperatury panuj±cej w pomieszczeniach, to nie ma takich w odniesieniu do pomieszczeñ prywatnych – i bardzo dobrze, skoro dla jednego „prawid³ow±” (jak to pani ujê³a) bêdzie temperatura np. 19 stopni C, a dla innego 23 stopnie C. Je¶li zatem nie ma czego¶ takiego jak „jedynie s³uszna” temperatura w mieszkaniu i nie ma pewnych danych co do przyczyny, dla której w pani mieszkaniu panowa³a temperatura o opisanej wysoko¶ci, to trudno znale¼æ podstawy do wy³±cznego obci±¿enia spó³dzielni odpowiedzialno¶ci± za taki stan rzeczy.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 06 2021
488 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".