[2021.09.10] Czy każdy może dostać adwokata z urzędu?
Niewątpliwie nawet pozornie błaha sprawa w sądzie może okazać się sporym wydatkiem. A biorąc pod uwagę prawne zawiłości, nie zawsze sobie sami poradzimy. Co zrobić, jeśli budżet nie pozwala na adwokata?
Rozwiązanie jest proste: złożenie wniosku do sądu o pomoc z urzędu. Zwolnienie polega na tym, iż strona nie ponosi opłat sądowych (np. opłaty stosunkowej od pozwu), jak również wydatków związanych z prowadzeniem postępowania. Niestety trzeba przejść szereg procedur potwierdzających trudną sytuację materialną, która uniemożliwia opłacenie wszystkiego z własnej kieszeni. Sąd przychyli się do takiego wniosku, jeżeli uzna to za uzasadnione. Jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że stan majątkowy został przedstawiony w sposób niepełny sąd może zarządzić stosowne dochodzenie, celem którego będzie badanie dotychczasowego majątku wnioskodawcy. Jeśli zataimy informacje majątkowe, sąd ma prawo nałożyć na nas grzywnę w wysokości 1000 zł i wyższej. Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego zgłasza się wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno. Do takiego wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o swoim stanie rodzinnym i majątkowym. Wypełnia się gotowy formularz, który udostępnią w sekretariacie sądu. Sąd przeanalizuje sytuację materialną i ustali, czy wnioskodawcę stać na pokrycie kosztów za adwokata i innych sądowych opłat. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia September 19 2021
520 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".