Od ponad 20 lat p³acê alimenty na rzecz córki. W tym roku koñczy 25. rok ¿ycia i jednocze¶nie studia. Czy jeszcze jestem zobowi±zany do p³acenia alimentów?
***
Na pocz±tku trzeba wyja¶niæ, ¿e nie okre¶lono sztywno wieku dziecka, do jakiego rodzice s± zobowi±zani je utrzymywaæ, ani te¿ pomocy odwrotnej. Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuñczego stanowi, ¿e obowi±zek dostarczania ¶rodków utrzymania, a w miarê potrzeby tak¿e ¶rodków wychowania (obowi±zek alimentacyjny) obci±¿a krewnych w linii prostej oraz rodzeñstwo. Z kolei art. 133 par. 1 k.r.o. precyzuje, ¿e rodzice obowi±zani s± do ¶wiadczeñ alimentacyjnych wzglêdem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymaæ siê samodzielnie, chyba ¿e dochody z maj±tku dziecka wystarczaj± na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powy¿szym wypadkiem uprawniony do ¶wiadczeñ alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje siê w niedostatku (par. 2).
Skoro córka jest pe³noletnia i koñczy studia, mo¿na spodziewaæ siê, ¿e jest w stanie samodzielnie zarabiaæ na swoje utrzymanie (choæ trzeba mieæ na uwadze konkretne okoliczno¶ci – np. chorob± uniemo¿liwiaj±c± zarobkowanie). W takiej sytuacji mo¿na powo³aæ siê na art. 133 par. 3 k.r.o., wedle którego „rodzice mog± uchyliæ siê od ¶wiadczeñ alimentacyjnych wzglêdem dziecka pe³noletniego, je¿eli s± one po³±czone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub je¿eli dziecko nie dok³ada starañ w celu uzyskania mo¿no¶ci samodzielnego utrzymania siê”. Przepis ten odzierciedla zasadê, ¿e doros³emu i zdrowemu leniowi wikt i opierunek na koszt rodzica siê nie nale¿±.
Alimentów nie mo¿na przestaæ p³aciæ ot tak, je¶li wynikaj± one np. z wyroku s±dowego – konieczne jest wniesienie powództwa o uznanie obowi±zku alimentacyjnego za wygas³y. Pozew sk³ada siê w s±dzie rejonowym w³a¶ciwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia August 06 2010
3604 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".