Chcê wyjechaæ na trzytygodniowe wakacje, ale jestem w trakcie postêpowania rozwodowego. Bojê siê, ¿e gdy nie bêdzie mnie w domu, z s±du mo¿e przyj¶æ do mnie jaka¶ wa¿na korespondencja, której nie bêdê mog³a odebraæ. Czy mogê siê przed tym zabezpieczyæ?
***
Tak. Je¿eli dorêczaj±cy korespondencjê s±dow± nie zastanie adresata w mieszkaniu, mo¿e dorêczyæ takie pismo doros³emu domownikowi, a gdyby go nie by³o - administracji domu, dozorcy domu lub so³tysowi (tylko jednak, je¿eli osoby te nie s± przeciwnikami adresata w sprawie i podjê³y siê oddania mu pisma). W razie niemo¿no¶ci dorêczenia pisma w powy¿szy sposób, sk³ada siê je w placówce pocztowej, zostawiaj±c zawiadomienie oraz pouczenie, ¿e nale¿y je odebraæ w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. Po bezskutecznym up³ywie tego terminu czynno¶æ zawiadomienia nale¿y powtórzyæ. W razie bezskuteczno¶ci tak¿e i drugiego awiza przyjmuje siê fikcjê, ¿e adresat pismo otrzyma³ i siê z nim zapozna³. ¯eby unikn±æ takiego „fikcyjnego” dorêczenia, mo¿na ustanowiæ pe³nomocnika procesowego lub osobê upowa¿nion± do odbioru pism s±dowych. Mo¿na te¿ odpowiednio wcze¶niej zawiadomiæ s±d o zmianie miejsca pobytu
i wskazaæ nowy adres, pod jaki w czasie nieobecno¶ci ma byæ wysy³ana korespondencja. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 30 2010
2620 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".