Bezdzietni ma³¿onkowie napisali testamenty, w których wzajemnie przekazali sobie swoje maj±tki (mieszkanie, samochód, oszczêdno¶ci). Oboje od 35 lat byli emerytami. Niedawno zmar³ m±¿. Czy w tej sytuacji do dziedziczenia dojdzie brat zmar³ego?
***
W polskim prawie spadkowym obowi±zuje zasada, ¿e spadkobierców powo³uje siê do spadku (np. „niech dziedziczy po mnie X”), a nie do poszczególnych przedmiotów spadkowych (np. „niech X odziedziczy po mnie dom”). W pierwszym z przypadków mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, a w drugim z dziedziczeniem ustawowym, któremu towarzyszy zapis testamentowy. Dopiero wtedy, gdy spadkodawca przeznaczy³ oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty maj±tkowe, które wyczerpuj± prawie ca³y spadek, osobê tê poczytuje siê w razie w±tpliwo¶ci nie za zapisobiercê, lecz za spadkobiercê powo³anego do ca³ego spadku (art. 961 kodeksu cywilnego).
Je¿eli z tre¶ci testamentu wynika, ¿e ma³¿onkowie skutecznie wzajemnie powo³ali siê do spadku po sobie, to spadek dziedziczy w ca³o¶ci pozosta³y przy ¿yciu ma³¿onek na podstawie takiego testamentu. Wy³±czne dziedziczenie ¿ony zmar³ego na tej podstawie wyklucza dziedziczenie brata zmar³ego, który nie bêdzie te¿ uprawniony do ¿±dania zachowku. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 09 2010
3229 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".