[2010.06.02] WSPÓLNIE WYKUPIONE STANOWI WSPÓ£W£ASNO¦Æ
W 1993 roku zawar³em ma³¿eñstwo. Po ¶lubie zamieszkali¶my z by³± ju¿ ¿on± w spó³dzielczym mieszkaniu jej matki, która siê z niego wymeldowa³a i wyprowadzi³a. W 1995 roku te¶ciowa przepisa³a lokal wraz z wk³adem i cz³onkostwem na moj± eks-¿onê. W 1999 roku wykupili¶my je na w³asno¶æ. W ubieg³ym roku rozwiedli¶my siê. Czy to mieszkanie nale¿y do maj±tku wspólnego ma³¿onków?
***
Zgodnie z zasad± wyra¿on± w art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuñczego, z chwil± zawarcia ma³¿eñstwa powstaje miêdzy ma³¿onkami z mocy ustawy wspólno¶æ maj±tkowa (wspólno¶æ ustawowa) obejmuj±ca przedmioty maj±tkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje ma³¿onków lub przez jednego z nich (maj±tek wspólny). Przedmioty maj±tkowe nieobjête wspólno¶ci± ustawow± nale¿± do maj±tku osobistego ka¿dego z ma³¿onków. Do maj±tku osobistego ka¿dego z ma³¿onków nale¿± przedmioty maj±tkowe nabyte w zamian za sk³adniki maj±tku osobistego, chyba ¿e przepis szczególny stanowi inaczej (art. 33 pkt 10 k.r.o.).
Je¶li wiêc prawo do lokalu, które stanowi³o maj±tek osobisty ¿ony, zosta³o przekszta³cone w trakcie trwania ma³¿eñskiej wspólno¶ci maj±tkowej przez oboje ma³¿onków ze ¶rodków pochodz±cych z maj±tku wspólnego, to tak przekszta³cone prawo wchodzi do ich maj±tku wspólnego. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia June 02 2010
3640 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".